Nie idźmy za pogańską koncepcją życia, w której człowiek lekceważy Boską myśl, Boże słowo i uważa się za boga
— mówił abp senior Stanisław Nowak, przewodnicząc nieszporom przed procesją, która przeszła w czwartek ulicami Częstochowy. Tradycyjnie odbywa się ona w wigilię uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej, w duchu wdzięczności za obecność Ikony Jasnogórskiej w dziejach miasta i Kościoła.
W tym roku procesja maryjna była dziękczynieniem za 1050 lat Chrztu Polski i za Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.
Procesję poprzedziły uroczyste nieszpory maryjne, którym w archikatedrze Świętej Rodziny przewodniczył abp senior Stanisław Nowak. W swoim rozważaniu podkreślił, że „procesja maryjna jest koroną pielgrzymowania na Jasną Górę”. Wskazał także na tajemnicę Wcielenia Odkupieńczego Syna Bożego.
Bóg przyszedł na ziemię, żeby nas odkupić, przynieść wolność i miłość. „Pełnia czasu” wciąż trwa. Bóg jest z nami, nas zbawia i przemienia ten świat
— mówił arcybiskup senior.
Arcybiskup podkreślił, że „Syn Boży z Niewiasty to wielki dar Boga”
Bóg dał nam Maryję
— mówił. Dodał, że „słowo Niewiasta jest wywyższeniem Maryi. Wskazuje na wielką rolę Matki Bożej w historii zbawienia. Ono było wypowiedziane w Kanie Galilejskiej, na Kalwarii i w Apokalipsie”.
Matka z Synem i Syn z Matką. Trzeba, abyśmy w tę prawdę się wpatrzyli mocno, do głębi. Ta treść wpisana jest w ikonę jasnogórską” – kontynuował abp Nowak. „Maryja pokazuje nam Jezusa z Biblią w ręku, wskazuje na Prawodawcę. Idziemy z ikoną Maryi przez miasto w duchu zobowiązań jakie podjęliśmy na chrzcie
-– podkreślił.
Za papieżem Franciszkiem arcybiskup przypomniał o „bliskości Maryi do nas” i wskazał na tajemnicę zapatrzenia w oczy Maryi.
Zapatrzenie się w Matkę Bożą to droga na całe życie. Maryja nas widzi. Nie tylko ja Ją widzę. Ona patrzy, Ona kocha. Dlatego również trzeba się nam przejąć przejściem Piotra przez naszą ziemię
— wołał arcybiskup.
Niech każdy z nas przeżyje tę prawdę. To jest moja Matka. To jest Matka Częstochowy. Częstochowa bez Maryi, bez Matki byłaby biedna
— zaapelował.
Na zakończenie arcybiskup senior wskazał na „wierność chrztu świętemu, wierność przykazaniom, Prawu Miłości” - Maryja czeka na naszą wierność – zakończył abp Nowak.
Procesji z archikatedry Świętej Rodziny do sanktuarium na Jasnej Górze przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo. W drodze na Jasną Górę uczestnicy procesji maryjnej rozważali tajemnice światła różańca. Rozważania w oparciu o nauczanie papieża Franciszka i osobiste świadectwa prowadziła młodzież uczestnicząca w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie.
Po procesji a Jasnej Górze rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem biskupa Grzegorza Kaszaka z Sosnowca, z kazaniem biskupa radomskiego Henryka Tomasika.
Procesja maryjna z archikatedry na Jasną Górę ma długą historię. Szczególnie wyjątkowe znaczenie miała Jubileuszowa Procesja Sześciu Wieków z bazyliki katedralnej na Jasną Górę w 1982 r. W okresie komunizmu władze PRL próbowały utrudniać organizowanie tej procesji, włącznie z zakazem niesienia kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej. Procesje maryjne były wówczas symbolem wolności.
wwr, KAI
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/306042-czestochowa-w-wigilie-uroczystosci-procesja-maryjna-przeszla-ulicami-miasta
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.