Włoska prasa w relacjach z Polski w niedzielę odnotowuje na pierwszym miejscu modlitwę papieża Franciszka o oddalenie „plagi terroryzmu”, za jego ofiary i o nawrócenie serc terrorystów. Podkreślają też słowa: „różnorodność nie jest zagrożeniem, braterstwo jest odpowiedzią na nienawiść”.
Gazety przytaczają obszerne fragmenty modlitwy, której tekst papież złożył następnie w kościele, gdzie znajdują się relikwie błogosławionych niedawno polskich franciszkanów - misjonarzy Zbigniewa Strzałkowskiego i Michała Tomaszka, zamordowanych w 1991 r. w Peru przez bojówkarzy terrorystycznej organizacji Świetlisty Szlak.
Podczas niezapowiadanej wcześniej sobotniej wizyty w krakowskim kościele papież modlił się do Boga:
Prosimy Cię o zachowanie świata i jego mieszkańców w pokoju, o oddalenie od niego niszczącej fali terroryzmu
—podkreśla „La Stampa”.
Także „Corriere della Sera” w nagłówku relacji z Krakowa zamieszcza fragment „modlitwy o pokój i obronę przed przemocą i terroryzmem”. Zwraca uwagę na wymowę słów:
Niech Bóg dotknie serca terrorystów, aby uznali zło swych czynów i powrócili na drogę pokoju i dobra, szacunku do życia i godności każdego człowieka.
Podkreśla, że Franciszek modlił się też o to, aby ból z powodu ofiar i pocieszenie „przekreśliły nienawiść i pragnienie zemsty”. Wspomniał o rodzinach ofiar terroryzmu , które „cierpią bez ich winy” - dodaje największa włoska gazeta.
„Il Messaggero” zaznacza, że „papież modlił się za terrorystów i ofiary terroryzmu”.
Katolicki dziennik „Avvenire” pisze zaś, że w sobotę, w czwartym dniu wizyty w Krakowie Franciszek apelował do „energii młodych ludzi”, aby pomogli dorosłym przezwyciężyć nienawiść i terror.
Gazety piszą też o przesłaniu Franciszka skierowanym do uczestników wieczornego czuwania. „La Stampa” podsumowuje je słowami: „różnorodność nie jest zagrożeniem, braterstwo jest odpowiedzią na nienawiść”.
Jak podkreśla wysłannik turyńskiej gazety, Franciszek wskazuje, że konieczne jest koegzystencja w wielokulturowości.
Prasa zwraca uwagę, że za „program dla tego pokolenia” można uznać wypowiedziane przez Franciszka słowa na Campus Misericordiae:
My, dorośli, potrzebujemy was, byście nas nauczyli - jak to właśnie teraz robicie - żyć razem w różnorodności, w dialogu, w dzieleniu wielokulturowości nie jako zagrożenia, lecz jako szansy.
Publicysta dziennika „La Repubblica” konfrontuje „dramatyczne” i „bolesne” relacje napływające niemal codziennie ze świata z pokojowym papieskim przesłaniem płynącym z Polski. Papież wskazuje - dodał - że obecne akty terroru „nie mają nic wspólnego z religią”, lecz żądzą „władzy i panowania”.
Z powodu wymowy tego orędzia dni spędzone w Krakowie są „decydujące” dla tego pontyfikatu i dla „stanu ducha świata” - konstatuje rzymski dziennik.
kk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/302820-wloska-prasa-podkresla-modlitwe-franciszka-o-oddalenie-plagi-terroryzmu-la-repubblica-akty-terroru-nie-maja-nic-wspolnego-z-religia