Grupa Rekonstrukcji Historycznej 58 pułku piechoty

Grupa Rekonstrukcji Historycznej 58 pułku piechoty  (4 pułku strzelców wielkopolskich)

"Byliśmy chyba jedyną zorganizowaną grupą, jaka 2 grudnia 2011 roku, w 70. rocznicę śmierci marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza, pojawiła się przy grobie Naczelnego Wodza z 1939 roku... - te słowa między innymi można było usłyszeć podczas uroczystego podsumowania roku rekonstruktorskiego, zorganizowanego 5 stycznia br. przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej 58 pułku piechoty (4 pułku strzelców wielkopolskich) w sali Spółdzielczego Domu Kultury w Dzierżoniowie.

Przybyli na uroczystość goście mieli okazję obejrzeć przygotowaną wystawę zdjęć, a także dwa krótkie filmy z organizowanych w ubiegłym roku historycznych rekonstrukcji.

Dla dzierżoniowskiej GRH był to rok bardzo intensywnych działań. Nasi "Czwartacy" uczestniczyli w dużych imprezach o zasięgu ogólnopolskim: w rekonstrukcji bitwy pod Mokrą, bitwy pod Mławą (Uniszki Zawadzkie), obrony Westerplatte, walk w podwarszawskim Mszczonowie. Maszerowali też szlakiem 58 pułku piechoty w bitwie nad Bzurą (17 września odwiedzili m.in. miejsce śmierci generała Franciszka Włada w nadwiślańskim Kamionie), uczestniczyli w manewrach pod Częstochową, w marszu Szlakiem Wieluńskich Batalionów Obrony Narodowej, a 2 grudnia wystawili wartę przed grobem marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza na warszawskich Powązkach. W ciągu minionego roku przejechali po Polsce ponad 5,5 tysiąca kilometrów!

Warto też wspomnieć, że "Czwartacy" z Dzierżoniowa byli inicjatorami Mszy Św. odprawionych w minionym roku w kościołach Dzierżoniowa (parafia p.w. Św. Jerzego) i Pieszyc (parafia p.w. Św. Antoniego) za premiera Walerego Sławka (w rocznicę śmierci), za spokój duszy przedostatniego, zmarłego kilka miesięcy temu, obrońcy Westerplatte - Jana Leleja, a także za marszałka E. Śmigłego-Rydza w 70. rocznice śmierci (nabożeństwo poprzedzone było akcja plakatową na terenie Dzierżoniowa).

- Przynajmniej tyle możemy zrobić, aby pamięć o ważnych dla Polski wydarzeniach i ważnych ludziach nie zatarła się... - mówi Jarosław Kresa, członek grupy rekonstrukcyjnej.

Od kilku lat na terenie powiatu dzierżoniowskiego tworzą się grupy, które doskonale wpisują się w nurt patriotyczny kultywujący pamięć oraz tradycję narodową. Te działania zasługują na uwagę, bowiem region, ze względu na dawną strukturę przemysłową (włókiennictwo, elektronika, zakłady radiotechniczne), postrzegany  jest jako "czerwony", szczególnie dotyczy to miasta Bielawy. Dlatego powstające i działające na tym terenie grupy dla których "Bóg, Honor i Ojczyzna" nie są pustymi sloganami, zasługują na szczególne uznanie. Dowodzą tego wspomniane, przez pana Jarosława Kresę, inicjatywy "Czwartaków". Warto tez dodać, że "Czwartacy" uczestniczyli 11 listopada 2011 roku w odsłonięciu tablicy poświęconej tragicznie zmarłym w Katastrofie Smoleńskiej oraz część grupy 13 grudnia 2011 uczciła pamięć zmarłych działaczy pierwszej „Solidarności” z lat  1980 – 81.
5 stycznia uczestniczyłem w uroczystym spotkaniu GRH, spotkałem tam ludzi którzy myślą tak jak ja i kierują się takimi samymi wartościami. Łączy nas wiele, wspólnota celów a przede wszystkim pragnienie wolnej, suwerennej, demokratycznej i sprawiedliwej Ojczyzny.

Ciekawą częścią spotkania, była informacja o istnieniu w Bielawie, grupy rekonstrukcyjnej zajmującej się Amerykańską Wojną Secesyjną. Grupa odtwarza 58 Pułk Ochotniczy z Nowego Jorku (58th New York Volunteers Regiment) znany także jako "Polish Legion" (http://www.58th.dobroni.pl/media/index.php?MediumID=391), który dowodzony był przez Polaka, pułkownika (później gen. bryg.) Włodzimierza Krzyżanowskiego. Pułk ten był oddziałem wojny secesyjnej o największej liczebności naszych rodaków i walczył po stronie Unii (Północy) od pierwszego roku wojny, dając liczne dowody męstwa. To przykład kolejnej grupy kultywującej nasze narodowe tradycje.

Kazimierz M. Janeczko

Autor

Wspólnie brońmy Polski i prawdy! www.wesprzyj.wpolityce.pl Wspólnie brońmy Polski i prawdy! www.wesprzyj.wpolityce.pl Wspólnie brońmy Polski i prawdy! www.wesprzyj.wpolityce.pl

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony.

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.