Nigdy nie pogodził się z utratą przez Polskę niepodległości w czasach PRL. 11 lipca 1989 roku w Krynicy Morskiej odnaleziono ciało księdza Sylwestra Zycha, katolickiego duchownego związanego ze środowiskiem opozycji demokratycznej, kapelana Konfederacji Polski Niepodległej. Uroczystości w 34. rocznicę jego zamordowania odbyły się w Krynicy Morskiej.
Obchody zorganizowało Środowisko Patriotyczne Polski Północnej, pod patronatem Instytutu Pamięci Narodowej oddział w Gdańsku.
Trzeci „tajemniczy zgon”
11 lipca 1989 roku w Krynicy Morskiej odnaleziono ciało księdza Sylwestra Zycha, katolickiego duchownego związanego ze środowiskiem opozycji demokratycznej, kapelana Konfederacji Polski Niepodległej. Był to trzeci – obok śmierci ks. Stefana Niedzielaka i ks. Stanisława Suchowolca – „tajemniczy zgon” księdza związanego z opozycją w 1989 roku.
Ks. Sylwester Zych swoich kazaniach publicznie, co nie podobało się komunistycznej władzy, piętnował jej nieprawości, organizował też akcje wieszania krzyży w szkołach. Cztery lata spędził w peerelowskim więzieniu, a po jego opuszczeniu ciągle był śledzony i zastraszany przez bezpiekę. Został napadnięty na warszawskiej Pradze. Dwóch mężczyzn dotkliwe go pobiło, a trzeci próbował wlać księdzu wódkę do ust. Prowokacja tym razem nie powiodła się i nie spowodowała, że ksiądz zaniechał swojej działalności.
W intencji kapłana
Uroczystości upamiętniające ks. Sylwestra Zycha rozpoczęła Msza św. w kościele pw. św. Piotra Apostoła i św. Franciszka z Asyżu w Krynicy Morskiej. Nabożeństwo w intencji ks. Zycha koncelebrowali: br. Franciszek Tołczyk, proboszcz i gwardian klasztoru, kapłan i o. Piotr Twardecki, jezuita.
Niezwykle wymowna była dekoracja z portretem ks. Sylwestra Zycha, stułą i krzyżem. Autorem i wykonawcą był Andrzej M. Żak- „Wilk Morski, Warzenko” i Środowisko Patriotyczne Polski Północnej. Podarował on artefakt parafii.
„Powinien być dla nas wzorem”
Po zakończeniu Mszy św. Grażyna Wosińska, autorka książek historycznych przybliżyła postać ks. Sylwestra Zycha.
Nigdy nie pogodził się z utratą przez Polskę niepodległości w czasach PRL. Był niezłomny do końca. Nie pomny wielokrotnych ostrzeżeń, że zostanie zamordowany, aż do śmierci prowadził działalność przeciw wrogom Polski i Kościoła
— mówiła prelegentka.
Apelowała, by pamiętać o postaci księdza Sylwestra Zycha.
Powinien być dla nas wzorem, jak należy być wiernym wartościom chrześcijańskim niezależnie od sytuacji
— argumentowała.
Upamiętniali od pięciu lat
Na zakończenie uczestnicy uroczystości udali się na miejsce, gdzie odnaleziono ciało śp. księdza. Modlitwę w intencji zamordowanego poprowadził o. Piotr Twardecki.
Od 2018 roku Jacek Gierwatowski ze Środowiska Patriotycznego Polski Północnej i Elbląskich Patriotów prowadził akcję upamiętniania ks. Sylwestra Zycha.
Pierwsze zalaminowane kartki ze zdjęciem księdza Sylwestra Zycha znikały po 2-3 dniach, wyrywane z ogrodzenia chyba przez… potomków czerwonych oprawców, ale za każdym razem montowałem nową informację, aż do skutecznego zniechęcenia „przeciwnika”
— mówił Jacek Gierwatowski.
Ma on nadzieję, że być może w przyszłym roku uda się odsłonić tablicę pamiątkową ku czci śp. księdza Zycha.
rdm/Środowisko Patriotyczne Polski Północnej
CZYTAJ TAKŻE: NASZ WYWIAD. Dr Karol Nawrocki: Wracamy do wielu spraw umorzonych niegdyś przez prokuraturę IPN
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/654049-upamietniono-niezlomnego-do-konca-ks-s-zycha