Do Ministerstwa Spraw Zagranicznych wpłynęło pismo z Kancelarii Prezydenta z prośbą o opinię, czy zasadnym byłoby odebranie odznaczenia państwowego Janowi Grossowi - informuje Onet.pl. Przypomnijmy, że amerykański historyk polskiego pochodzenia w artykule w „Die Welt” pisał o „ohydnym obliczu Polaków z czasów nazistowskich”, którzy „dla mordowanych Żydów nie mieli współczucia.”
Pismo w tej sprawie wpłynęło do ministerstwa 14 stycznia.
Aktualnie sprawa jest przedmiotem pogłębionej analizy w ministerstwie
— informuje biuro rzecznika MSZ.
Pismo zostało skierowane do MSZ, bo właśnie na wniosek resortu ówczesny prezydent Aleksander Kwaśniewski 6 września 1996 r. odznaczył Grossa Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP za osiągnięcia naukowe.
Jan Gross 13 września 2015 roku w niemieckim dzienniku „Die Welt” w artykule pt. „Europejczycy Wschodni nie mają wstydu” pisał o tym, że kraje wschodniej Europy nie wykazują współczujcia wobec kryzysu imigracyjnego. W jego opinii „ohydne oblicze Europy” pochodzi z czasów nazistowskich.
Polacy byli nie bez racji dumni z oporu, jaki stawiali nazistowskim okupantom, ale faktycznie podczas wojny zabili więcej Żydów, niż Niemców
— przekonywał Gross.
Na te skandaliczne słowa od razu zareagowała Reduta Dobrego Imienia, która wystosowała petycję do prezydenta RP o pozbawienie historyka Krzyża Kawalerskiego.
ZOBACZ: Pozbawić Jana Tomasza Grossa Orderu Zasługi RP! Komunikat Reduty Dobrego Imienia
Choć opinii MSZ jeszcze w tej sprawie nie ma, Onet przypomina, że obecny wiceminister spraw zagranicznych w rozmowie z portalem podkreślał, że odebranie odznaczenia miałoby charakter symboliczny.
Taki gest pokazałby bowiem opinii publicznej w kraju i za granicą, że Gross jest wrogiem Polski. Jako byłego polskiego obywatela należy go - w stylistyce XXI wieku - nazwać zdrajcą ojczyzny. Konsekwencją zdrady ze strony Grossa mogłoby być właśnie pozbawienie go państwowego orderu. Uważam, że jest to pomysł jak najbardziej godny rozważenia
— mówił Jan Dziedziczak, przyznając, że sam popiera odebranie Grossowi orderu.
Prezydent zgodnie z art. 36 ust. 1 ustawy z 16 października 1992 r. o orderach i odznaczeniach może pozbawić orderu i odznaczeń na wniosek kapituł orderów, organów uprawnionych do występowania z wnioskami o nadanie orderów lub odznaczeń oraz z własnej inicjatywy po zasięgnięciu opinii wnioskodawcy, a w przypadku pozbawienia orderu - po zasięgnięciu opinii odpowiedniej kapituły - zaznacza portal.
lap/onet.pl
Kłamstwo prawdą zwyciężaj!
Polecamy „wSklepiku.pl”:„Sprawiedliwi. Jak Polacy ratowali Żydów przed Zagładą” autorstwa Grzegorza Górnego.
Książka o bohaterskich Polakach, którzy podczas okupacji hitlerowskiej z narażeniem życia ratowali Żydów. Przeczytaj koniecznie!
Dzieło bogato ilustrowane, oparte na materiałach archiwalnych.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/281055-andrzej-duda-pozbawi-grossa-orderu-zaslugi-rp-prezydent-zwrocil-sie-z-prosba-o-opinie-msz-ws-odebrania-historykowi-odznaczenia-panstwowego