Rzeź Woli jest wyrazem skrajnej pogardy dla ludzkiego istnienia – podkreślił abp Henryk Hoser w rozmowie z KAI. 5 sierpnia obchodzony jest ‘Dzień Pamięci Mieszkańców Woli’ zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego w 1944 r. Masakra cywilnej ludności stolicy była odpowiedzią hitlerowców na wybuch Powstania Warszawskiego. Zginęło wówczas od 50 do 65 tys. mieszkańców Woli.
Zdaniem abp Hosera Rzeź Woli stanowi jeden z największym dramatów Powstania Warszawskiego stając się memento dla przyszłych pokoleń. - Zbrodnia dokonana na bezbronnej ludności cywilnej jest wydarzeniem, które urasta dziś do wymiaru symbolu tego wszystkiego, co stanowiła totalitarna wojna rozpętana przez fanatyzm hitlerowski – powiedział ordynariusz warszawsko-praski. Stwierdził, że dramat pierwszych dni sierpnia 1944 roku jeszcze przez wiele lat będzie kładł się cieniem na naszej narodowej historii.
Rzeź Woli pokazuje również do czego może doprowadzić ludzkość, która traci kontakt z Bogiem - Stworzycielem i Zbawcą. Zbrodnia ta jest bowiem konkretnym dowodem tego, że wszystkie normy dotyczące zachowań mogą być łatwo przekroczone aż po skrajną pogardę dla ludzkiego istnienia. Nie możemy zapominać, że w rzezi ginęli wszyscy – nie tylko żołnierze, których stosunkowo trudno było znaleźć ponieważ bronili się. Ludność cywilna, a wiec w większości – dzieci i kobiety - w sposób bestialski byli systematycznie mordowani przez około tydzień. Tym sposobem śmierć poniosło ponad 50 tys. ludzi
– przypomniał abp Hoser, który stracił wówczas własnego ojca i dziadka.
Zwrócił uwagę, że podobne zbrodnie ludobójstwa powtarzają się nieustannie w historii świata w różnych miejscach na ziemi.
Można odnieść wrażenie, że nie jesteśmy w stanie niczego nauczyć się z błędów przeszłości. Tymczasem jeśli będziemy nadal budować cywilizację śmierci to tego typu epizody mogą się powtórzyć
– ostrzegł bp warszawsko-praski
Wyraził nadzieję, że Bóg wynagrodzi bestialsko zamordowanym wszystkie poniesione przez nich krzywdy.
Prochy ponad 100 tys. powstańców i zamordowanych przez hitlerowców mieszkańców Woli spoczywają obecnie na Cmentarzu Wolskim. Jest to jedna z największych wojennych nekropolii Europy.
W ramach tegorocznych obchodów przy Pomniku Pomordowanych na Woli przy ul. Leszno złożone zostały wieńce. Wieczorem zaś zostanie otwarta wystawa plenerowa „Zachowajmy ich w pamięci”. Wzdłuż alejki cmentarza umieszczono słupy, na których wypisano 60 tysięcy nazwisk osób pomordowanych lub zaginionych w Powstaniu Warszawskim.
KAI/mall
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/261452-abp-hoser-rzez-woli-jest-wyrazem-skrajnej-pogardy-dla-ludzkiego-istnienia