Na Litwie w Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w niedzielę kilkudziesięciu młodych Polaków z Wileńszczyzny wzięło udział w Biegu Pamięci Żołnierzy Niezłomnych Tropem Wilczym 2015. Bieg ten odbył się w Wilnie po raz pierwszy.
Bieg w wileńskim parku Zakret zorganizowała Wileńska Młodzież Patriotyczna. Uczestnicy pokonali dystans 1963 metrów. Dystans ten wybrano nieprzypadkowo, symbolizuje on rok 1963, kiedy to funkcjonariusze SB zabili w walce ostatniego polskiego Żołnierza Niezłomnego, Józefa Franczaka ps. „Lalek”.
Na patrona wileńskiego biegu obrano por. Sergiusza Zyndram-Kościałkowskiego, ps. Fakir, poległego w potyczce z NKWD pod Raubiszkami 4 lutego 1945 roku. Był ostatnim żołnierzem polskim, którego szczątki spoczęły na wileńskiej Rossie. W czasie okupacji niemieckiej należał do Egzekutywy wileńskiej Armii Krajowej. Sergiusz Piasecki, znany pisarz i żołnierz, przygody swoje i Kościałkowskiego opisał w powieści „Dla honoru organizacji”.
Również w niedzielę ambasador Polski na Litwie Jarosław Czubiński złożył wieniec i zapalił znicze w Sangieliszkach koło Małych Solecznik przy grobie żołnierzy AK z oddziału Czesława Stankiewicza ps. „Komar”.
Dziś troszczymy się tak samo o groby Żołnierzy Wyklętych, jak i o groby tych, którzy z bronią w ręku walczyli o Polskę w oficjalnych armiach na wszystkich frontach II wojny światowej
— mówił dyplomata.
Oddział Czesława Stankiewicza po ciężkich walkach w Puszczy Rudnickiej został całkowicie rozbity na początku lutego 1945 roku w walkach z wyspecjalizowanymi w zwalczaniu partyzantki oddziałami NKWD.
W Londynie w Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w niedzielę odbył się już po raz trzeci marsz ku czci Żołnierzy Wyklętych. Podobne uroczystości odbywają się również w Dublinie. Obchody zorganizowała brytyjska i irlandzka Polonia.
Marsz ku czci Żołnierzy Wyklętych przeszedł od stacji South Ruislip pod Polish War Memorial w pobliżu bazy RAF Northolt w zachodnim Londynie. Marsz organizowało Młodzieżowe Stowarzyszenie Patriae Fidelis.
Jako polscy emigranci, którzy z różnych powodów zdecydowali się wyjechać z naszej ojczyzny, chcielibyśmy udowodnić, że nigdy nie zapomnimy o ludziach, którzy podczas drugiej wojny światowej a także i po niej, nie złożyli broni, poszli do lasów walczyć w imię wolnej Polski. Dziś ich imiona są często zapominane, nawet w szkołach…
— mówią organizatorzy marszu.
Przez całe popołudnie obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, organizowane przez Polską Wspólnotę w Wielkiej Brytanii oraz Związek Kombatantów i Rodzin, trwają również w Ognisku Polskim w Londynie. Oglądać tam można wystawę „Zaplute Karły Reakcji. Polskie podziemie niepodległościowe w latach 1944-1956” przygotowaną przez lubelski IPN. Można zobaczyć również prezentację obozowiska żołnierskiego oraz występ grupy rekonstrukcyjnej LGH „First to Fight” w mundurach i z bronią. Gośćmi honorowymi obchodów w Ognisku Polskim są: Sergiusz Papliński ps. Kawka, żołnierz oddziału gen. Antoniego Hedy ps. Szary, oraz Tadeusz M. Płużański, prezes Fundacji „Łączka”, który wygłosi okolicznościowy wykład.
Niedzielne obchody zakończy koncert poświęcony Żołnierzom Wyklętym.
Żołnierzy Wyklętych wspomina w niedzielę Polonia nie tylko w Londynie; okolicznościowe obchody odbywają się m.in. w Bradford i Brighton. W tym ostatnim mieście zapowiedziano udział specjalnych gości z Polski: mjr. Czesława Sawicza „Horskiego” i kpt. Lecha Rudzińskiego „Gońca”, ostatnich żyjących żołnierzy, którzy walcząc w Brygadzie Wileńskiej AK w lipcu 1944 roku, brali udział w walkach o wyzwolenie Wilna.
Dwudniowe uroczystości Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbywają się także w Dublinie. Irlandzka Polonia zaplanowała m.in. spektakl „Śpiący Rycerze. Prawda wyklęta przez kłamstwo” w wykonaniu Dublińskiej Grupy Poetycko-Literackiej ARKAJANA oraz Wędrownej Grupy Muzyczno-Poetyckiej HOPS. W godzinach wieczornych w Polskim Ośrodku Społeczno–Kulturalnym obejrzeć można będzie wystawę poświęconą Żołnierzom Wyklętym, a także pokaz militariów oraz broni polskich i sowieckich żołnierzy w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej Battle Group Center.
Dublińskie obchody Dnia Pamięci rozpoczęły się w sobotę od prapremierowego pokazu spektaklu „Śpiący Rycerze…” oraz wykładu Leszka Żebrowskiego, znawcy historii zbrojnego oporu przeciwko okupantowi sowieckiemu po 1944 roku.
mc,PAP
Nowe wydanie „wSieci Historii” już w sprzedaży!
Miesięcznik dostępny również w formie e-wydania - szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie-sieci-historii.html
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/235655-litwa-wielka-brytania-i-irlandia-wspominaja-zolnierzy-wykletych-dzis-ich-imiona-sa-czesto-zapominane-nawet-w-szkolach
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.