Koszt budowy gazociągu Baltic Pipe wyniesie ok. 1,7 mld euro; z tej kwoty nieco ponad połowa przypadnie na Gaz-System
—poinformował w poniedziałek dziennikarzy pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
Polsko-duńsko-norweski projekt gazociągu Baltic Pipe ma połączyć polski system przesyłu gazu ze złożami na szelfie norweskim Morza Północnego.
Jak podał Naimski, szacowane nakłady Gaz-Systemu na budowę tego gazociągu będą stanowiły jedną trzecią nakładów inwestycyjnych tej spółki na lata 2017-2022.
W jego ocenie, pięć lat na budowę Baltic Pipe (zakończenie zaplanowano na 2022 r.) to „i dużo, i mało”. Ukończenie inwestycji - wskazał Naimski - będzie świadczyło o tym, że Polska jest krajem „dojrzałym”.
Memorandum w sprawie gazociągu Baltic Pipe podpisane przez premier Beatę Szydło i szefa duńskiego rządu Larsa Lokke Rasmussena zawiera deklarację poparcia dla tego projektu.
Polska i Dania potwierdzają ponadto w dokumencie gotowość rozwijania współpracy, która pozwoli podjąć ostateczne decyzje inwestycyjne w roku 2018 i wprowadzić projekt w życie w październiku 2022 roku.
Memorandum stwierdza, że strony porozumienia biorą pod uwagę zobowiązanie do budowy Unii Europejskiej o „przyszłościowej” polityce klimatycznej, konieczność dostarczenia europejskim konsumentom bezpiecznej energii w przystępnej cenie oraz potrzebę stworzenia w Polsce, Danii, a także w rejonie Bałtyku i Europie Wschodniej stabilnych, zróżnicowanych, bezpiecznych i wiarygodnych rynków gazu.
kk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/343905-baltic-pipe-do-2022-roku-piotr-naimski-koszt-budowy-gazociagu-wyniesie-ok-17-mld-euro