Optymistyczne wieści dla polskiej gospodarki płyną z Głównego Urzędu Statystycznego. Urząd opublikował cztery raporty, z których jasno wynika, że czarne scenariusze opozycji o upadku gospodarki można odłożyć do lamusa. Z badań dowiadujemy się o poprawie oceny bieżącej koniunktury, znaczącym wzroście produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej, a także o wzroście liczby oddanych od użytku mieszkań.
Oceny bieżącej koniunktury wśród konsumentów oraz przyszłej poprawiły się w stosunku do poprzedniego miesiąca —podał GUS.
Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej był wyższy o 1,2 pkt. proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował się na poziomie -0,8.
Wszystkie składowe wskaźnika uzyskały wartości wyższe niż przed miesiącem. Najbardziej poprawiły się oceny dotyczące obecnej sytuacji ekonomicznej kraju (wzrost o 2,6 pkt. proc.), a w dalszej kolejności obecnej możliwości dokonywania ważnych zakupów i przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju (wzrost odpowiednio o 1,4 i 1,1 pkt. proc.)
—napisano w komentarzu.
W porównaniu do kwietnia 2016 r. obecna wartość BWUK jest wyższa o 3,9 pkt. proc.
Z kolei wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej wzrósł o 1,1 pkt. proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował się na poziomie -3,1.
Również w przypadku WWUK, wszystkie składowe osiągnęły wartości wyższe niż miesiąc wcześniej. Największa poprawa dotyczyła ocen możliwości przyszłego oszczędzania pieniędzy (wzrost o 2,1 pkt proc.). Oceny przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju i przyszłego poziomu bezrobocia wzrosły odpowiednio o 1,1 i 1,0 pkt. proc.
—napisano.
W kwietniu WWUK osiągnął wartość o 4,1 pkt. proc. wyższą niż w analogicznym miesiącu 2016 r.
Z kolejnego raportu Głównego Urzędu Statystycznego dowiadujemy się o wzroście sprzedaży detalicznej. Znaczącą wzrosła wśród Polaków skala kupowanej odzieży czy obuwia. Można postawić pytanie, czy to efekt programu 500+?
Sprzedaż detaliczna w marcu wzrosła o 9,7 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 16,5 proc.
—podał GUS.
Konsensus przygotowany przez PAP wskazywał na wzrost rdr o 8,8 proc., a mdm na wzrost o 14,0 proc.
Najbardziej wzrosła sprzedaż paliw (w ujęciu rocznym o 23,6 proc.), odzieży i obuwia (o 20,3 proc. rdr) mebli, AGD i RTV (18,1 proc. rdr), prasy i książek (o 17,8 proc. rdr). Sprzedaż żywności, napojów i wyrobów tytoniowych spadła o 0,7 proc.
GUS informuje także o wzroście produkcji przemysłowej w praktycznie we wszystkich działach przemysłu.
Produkcja przemysłowa w marcu wzrosła o 11,1 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 17,6 proc.
—poinformował Główny Urząd Statystyczny.
Analitycy ankietowani przez PAP spodziewali się w marcu wzrostu produkcji rdr o 6,9 proc., zaś mdm o 12,7 proc.
Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo wzrosła rdr o 8,1 proc., a mdm wzrosła o 2,1 proc.
Produkcja przemysłowa w marcu rosła w 29 działach przemysłu na 34
—poinformował GUS.
Według GUS rosła m.in. w produkcji maszyn i urządzeń - o 22,9 proc., wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych - o 21,9 proc., wyrobów z metali - o 18,9 proc., pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o 18,6 proc., wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych - o 16,6 proc., wyrobów farmaceutycznych - o 15,1 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 15,0 proc., wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny - o 14,7 proc., mebli - o 14,5 proc.
Z kolei spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z marcem ub. roku, wystąpił w 5 działach, m.in. w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego - o 7,9 proc. oraz w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej - o 5,0 proc.
Natomiast wzrost zrealizowanych robót budowlanych odnotowano we wszystkich działach budownictwa, zarówno w porównaniu z marcem ub. roku, jak i lutym.
Ceny produkcji przemysłowej w marcu wzrosły rdr o 4,7 proc., a w ujęciu miesięcznym ceny spadły o 0,1
—podał Główny Urząd Statystyczny.
To jednak nie jedyne dobre wieści jakie dochodzą do nas z GUS. Wzrosła również liczba budowanych mieszkań.
Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w marcu 2017 roku, wzrosła o 34,5 proc. licząc rok do roku i blisko dwukrotnie w ujęciu miesięcznym
—podał GUS.
Liczba mieszkań oddanych do użytkowania wzrosła o 12,3 proc. rdr i o 15,3 proc. w ujęciu miesięcznym.
CZYTAJ WIĘCEJ: Znakomite prognozy Banku Światowego dla Polski. W 2017 r. wzrost gospodarczy znacznie przyspieszy
kk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/336387-kolejne-raporty-gus-zadaja-klam-histerii-opozycji-o-niegospodarnosci-pis-sprzedaz-detaliczna-liczba-mieszkan-koniunktura-wszystko-w-gore