Parlament Europejski poparł w głosowaniu umowę gospodarczo-handlową między Unia Europejską i Kanadą - CETA. Debata przed głosowaniem stała się manifestacją przeciwko protekcjonizmowi i krytyką polityki handlowej prezydenta USA Donalda Trumpa. Skutkiem porozumienia będzie między innymi zniesie ceł na większość towarów i usług.
CETA zniesie prawie 99 proc. ceł we wzajemnym handlu, większość barier pozataryfowych i zliberalizuje handel usługami między UE i Kanadą.
Za ratyfikacją opowiedziało się 408 z prawie 700 europosłów, którzy wzięli udział w głosowaniu.
Wielu deputowanych podczas debaty poprzedzającej głosowanie podkreślało, że w czasie gdy Stany Zjednoczone z nowym prezydentem na czele zamykają się na świat, Europa musi pokazać, że idzie w zupełnie innym kierunku.
Patrzymy na Donalda Trumpa, który wypowiedział TPP (Transpacyficzną Umowę o Wolnym Handlu – red.), który chce budować mury na granicach, my jako Europejczycy chcemy w tym dniu, tym głosowaniem udowodnić, że nie budujemy murów, lecz mosty
—mówił szef największej frakcji w PE, Europejskiej Partii Ludowej, Manfred Weber. Poza zniesieniem praktycznie wszystkich ceł we wzajemnym handlu UE-Kanada, umowa CETA usunie też większość barier pozataryfowych i zliberalizuje handel usługami.
CETA wymaga ratyfikacji przez parlamenty krajów UE i Parlament Europejski. Większość jej zapisów, dotyczących ceł, będzie jednak stosowana tymczasowo jeszcze przed zakończeniem procesu ratyfikacji.
Umowa ułatwić ma też europejskim firmom dostęp do przetargów publicznych w Kanadzie, zarówno rządowych, jak i na poziomie prowincji. Przewiduje także uproszczenia we wzajemnym uznawaniu kwalifikacji zawodowych.
Ewentualne spory na linii państwo-inwestor dotyczące stosowania umowy CETA rozstrzygane mają być poprzez arbitraż inwestycyjny (Investment Court System - ICS). To nowy system stałego arbitrażu, który zastąpił kontrowersyjny mechanizm arbitrażu międzynarodowego ISDS.
Na mocy uchwały Sejmu z 6 października 2016 r. do ratyfikacji umowy CETA przez Sejm będą potrzebna większość 2/3 głosów. Odrzucono poprawkę klubu Kukiz‘15, że ratyfikacja musi się odbyć w referendum.
Aktywiści sprzeciwiający się ratyfikowaniu przez Parlament Europejski unijno-kanadyjskiej umowy o wolnym handlu CETA protestowali w środę rano w Strasburgu. Protest opóźnił rozpoczęcie posiedzenia PE.
Demonstranci uniemożliwiali ruch na ulicy prowadzącej do budynku europarlamentu. Tuż przed głosowaniem zgromadzeni aktywiści krzyczeli do europosłów „Stop CETA! Stop CETA!”. W związku z tym sesja rozpoczęła się z niewielkim opóźnieniem.
Poza grupą manifestującą przed PE na kanale otaczającym budynek obył się happening, podczas którego aktywiści symbolicznie ratowali przed utonięciem sprawiedliwość. „Utopcie CETA, a nie sprawiedliwość” – napisali na banerze.
Ryb, TVP Info, PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/327704-ceta-ma-zielone-swiatlo-od-parlamentu-europejskiego-protest-opoznil-glosowanie-utopcie-ceta-a-nie-sprawiedliwosc-zdjecia