W podrzeszowskiej Jasionce trwa Kongres 590. To dwudniowe spotkanie skierowane jest głównie do polskich przedsiębiorców i właścicieli marek, opatrywanych kodem kreskowym, zaczynającym się do cyfr 5-9-0. Poniżej pełna relacja z kongresu.
DRUGI DZIEŃ KONGRESU
17:00.// Debata na temat wpływu migracji na polski rynek pracy.
Oto niektóre wnioski z debaty:
Polskie firmy potrzebują imigrantów, ponieważ nasi młodzi rodacy opuścili swój kraj, a pomimo dużego napływu siły roboczej z Ukrainy i Białorusi, nie wpływa to negatywnie na bezrobocie.
W obecnej chwili nie ma polskiej polityki imigracyjnej. Powstrzymanie trendów demograficznych powinno się oprzeć przede wszystkim na polityce rodzinnej.
W dyskusji udział wzięli:
Włodzimierz Bartkowski - współzałożyciel i wiceprezes, Cedrob S.A., Jerzy Kwieciński - sekretarz stanu, Ministerstwo Rozwoju, członek Narodowej Rady Rozwoju, Marcin Nowacki - wiceprezes, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Marek Rymsza - członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP, Marcin Wrona - Instytut Sobieskiego, Bartosz Marczuk - podsekretarz stanu, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Debatę prowadziła Anna Cieślak-Wróblewska z Rzeczpospolitej.
16:30.// Panel polonijny: Rozmówcy zastanawiali się, jak budować współpracę gospodarczą między Polską a Polonią i Polakami za granicą.
Uczestniczyli w nim marszałek Senatu Stanisław Karczewski,szef gabinetu prezydenta, minister Adam Kwiatkowski, wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak, prezes Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej w USA Bogdan Chmielewski i amerykańska dziennikarka polskiego pochodzenia Rita Cosby.
W ocenie marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego w nawiązywaniu współpracy gospodarczej między Polską a Polonią i Polakami żyjącymi za granicą „największą przeszkodą jest często zmieniające się prawo”.
Chcemy korzystać również z tego potencjału Polaków żyjących za granicą. Jest wielu Polaków za granicą, którzy osiągnęli sukces i chcą dzielić się tym sukcesem z Polskami
— mówił marszałek Senatu.
Wielu Polaków marzy, żeby przyjechać do Polski, żeby wykorzystać to czego się nauczyli, co zarobili. Wykorzystać to w Polsce, w domu. Te talenty są ogromne”
— zauważyła Rita Cosby.
Z kolei prezydencki minister Adam Kwiatkowski podkreślił, że
To ogromny potencjał, który konsekwentnie od początku swojej prezydentury pan prezydent próbuje uwolnić i próbuje tych, którzy na co dzień tam mieszkają wspomóc” — mówił o Polonii Adam Kwiatkowski.
16:20.// Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) Cezary Kaźmierczak w rozmowie z portalem wPolityce.pl.
Stoimy przed wyborem, albo się jako naród zjednoczymy i będziemy wspólnie wiosłować jak jedna drużyna i razem działać, albo zostaniemy trwale biednym krajem. Innego wyboru nie mamy
— mówił Kaźmierczak.
16:00.// Kolejna debata: „Hot or not - kogo poszukują inwestorzy, komu dadzą szansę?”
Ważne, żeby był produkt, który ma w sobie coś unikalnego, żeby to była technologia. Dobrobyt zbuduje się tylko na innowacjach - to główny wniosek panelu.
15:30.// Dyskusja o wymagającym rynku pracy dla studentów i absolwentów.
Bardzo dużą część na rynku pracy tworzą młodzi ludzie. Wielu z nich to millenialsi. Bardzo ważne dla młodych ludzi jest poczucie celu. Naszym zadaniem jest wyszukać tych, którzy „nie tylko chodzą na wykłady” - przedsiębiorcy i przedstawiciele think-tanków o rynku pracy dla studentów i absolwentów.
15:00.// Wystąpienie gościa specjalnego Kongresu 590 - Nicklasa Lundblada,szefa działu w Google ds polityki publicznej firmy w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Gość opowiada o działaniach firmy napędzającej polską i światową gospodarkę
13:00.// Minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki przedstawił założenia „Konstytucji dla biznesu”.
Tą konstytucją chciałbym zawrzeć z Wami pakt, że stworzymy jak najlepszą przestrzeń regulacyjną. Będziemy trzymać się tych praw, o których mówiłem, a przedsiębiorcy będą budować wysoko jakościowe miejsca praca. Pracownik nie jest tylko zasobem ludzkim, jest on dla nas najważniejszą wartością. Niech to będzie również Wasz fan, fan Polski
—zwracał się do przedsiębiorców Mateusz Morawiecki podczas „Kongresu 590”.
CZYTAJ WIĘCEJ: Morawiecki przedstawia założenia „Konstytucji biznesu” i zawiera pakt z przedsiębiorcami. „Naszym mottem jest solidarność społeczna”
12:30. // Wystąpienie wicepremiera Mateusza Morawieckiego, ministra rozwoju i finansów.
12:10. // NASZA RELACJA z panelu o energii.
Energia elektryczna stała się podstawą naszej cywilizacji. Wystarczy krótkotrwałe przerwanie dostaw, aby nasze gospodarki odnotowały ogromne straty. Gabinet Beaty Szydło stawia na przemysł, dlatego drugi dzień Kongresu 590 rozpoczęliśmy dyskusją jak zabezpieczyć rosnące potrzeby energetyczne przemysłu.
11:11. // Prezydent zwiedza Centrum Wystawienniczo-Kongresowe.
10:30. // Trwa debata o energii
10:00. // Prezentacja „Konstytucji biznesu” przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego to najważniejsze wydarzenie drugiego dnia Kongresu 590, który odbywa się w podrzeszowskiej Jasionce. Ogłoszeniu pakietu rozwiązań ułatwiających prowadzenie firm przysłuchiwać się będzie prezydent Andrzej Duda.
PIERWSZY DZIEŃ KONGRESU
23:15. Zapraszamy do lektury pełnej relacji z gali wręczenia Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP.
20:45. Prezydent Andrzej Duda podziękował i pogratulował wszystkim nominowanym oraz laureatom, a także osobom zaangażowanym w organizację konkursu na Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP.
20:40. Znamy już zwycięzców Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP
Poniżej prezentujemy pełną listę nagrodzonych:
ML System S.A. są – Mali i średni przedsiębiorcy
Wielton S.A.- Narodowy sukces
Wawrzaszek Inżynieria Samochodów Specjalnych Sp. z.o.o. - Międzynarodowy sukces
Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych S.A.- Odpowiedzialny biznes
Zortrax S.A. - Kategoria Specjalna Start-up
OncoArendi Therapeuticssp. z.o.o. - Badania i rozwój
Prof. Janusz Filipiak - Nagroda Prezydenta RP dla osoby zasłużonych dla polskiej gospodarki i przedsiębiorczości
20:20. Na scenie pojawiają się kolejni przedstawiciele przedsiębiorstw nominowanych do Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP.
19:45//
CZYTAJ WIĘCEJ: Prezes NBP wspomina Sławomira Skrzypka: „On był po prostu w każdym calu przepełniony patriotyzmem, (…) miłością do Polski”
Na pół żartobliwie i na pół poważnie chciałbym życzyć obecnemu tu (wice)premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, żeby do tej liczby wspaniałych polskich strategów gospodarczych dołączył. Zrobimy wszystko, żeby mu w tym pomóc
—zadeklarował prezes NBP Adam Glapiński.
19:30//
Kasa Stefczyka to klasyczny przykład biznesu opartego na wartościach. Połączyliśmy doświadczenie amerykańskich unii kredytowych z przedwojennymi wzorcami działania Kas Stefczyka w oparciu o naukę społeczną Kościoła, tak jak w II Rzeczpospolitej
—mówił prezes Andrzej Sosnowski.
CZYTAJ WIĘCEJ: Prezes Andrzej Sosnowski podczas Kongresu 590: „Kasa Stefczyka to klasyczny przykład biznesu opartego na wartościach”
16:35//
RELACJA Z PANELU DYSKUSYJNEGO: Jak odblokować rynki zagraniczne dla polskich producentów.
Eksport zaczyna się w Polsce, najpierw tutaj musimy zdobyć doświadczenie, wygrywać przetargi, uczyć się
— mówił Tomasz Zaboklicki, prezes zarządu spółki Pesa, zajmującej się produkcją taborów kolejowych.
14:20//
Nienawidzę klientów, bo mają wybór; definicja klienta dla mnie: osoba, która może od ciebie odejść. Fan nie odchodzi od zespołu, który przegrywa. Twoja firma musi stworzyć sobie grupę fanów, a nie klientów
— przekonywał wokalista Iron Maiden i przedsiębiorca z branży lotniczej Bruce Dickinson, wyjaśniając, że chodzi o budowanie związku emocjonalnego z klientem.
13:10//
Nieprzypadkowo Kongres 590, który ma promować polską gospodarkę, rodzimy przemysł, patriotyzm ekonomiczny jest zorganizowany właśnie tutaj. Podkarpacie to dziś stolica przedsiębiorczości i innowacji. To najlepsze miejsce na debaty o gospodarce
— podkreślił marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl
13:00//
Często mówi się, że Podkarpacie to polska Bawaria, a moim marzeniem, moją ambicją jest, by gdy będę kończyć swoją pracę jako premier, będzie się mówić: Bawaria? To takie niemieckie Podkarpacie
— podkreśliła premier Beata Szydło w Jasionce, podczas uroczystego rozpoczęcia Kongresu 590.
12:00//
Dziękuję za przybycie na to spotkanie, to że jesteśmy tutaj wszyscy razem, pokazuje to zainteresowanie, wolę dyskusji i wolę wysłuchania tego co mają do powiedzenia przedsiębiorcy nawet jeżeli będą to słowa gorzkie
— powiedział prezydent Andrzej Duda w swoim wystąpieniu inauguracyjnym na Kongresie 590, które rozpoczęło się dziś w Jasionce.
Kongres swoją nazwę wziął od prefiksu kodu kreskowego, którym oznaczane są towary wytwarzane przez polskim producentów, bądź dystrybuowane przez polskie firmy. Motywem przewodnim Kongresu 590 jest hasło „Uwalniamy polski potencjał”. Władze chcą działać na rzecz znoszenia barier dla przedsiębiorców, aby wyrwać Polskę z pułapek rozwojowych
— podkreślił Łukasz Oprawski, prezes Fundacji im. Sławomira Skrzypka.
Do Jasionki, oprócz najważniejszych przedstawicieli władz, przyjadą również reprezentanci największych polskich i zagranicznych firm, m.in. PKO BP, PZU, PGNiG, Asseco, CD Projekt, Google, Inglot, Intel, Orange, Pratt & Whitney. Jednym z gości imprezy będzie także wokalista zespołu Iron Maiden i właściciel firmy zajmującej się serwisowaniem samolotów pasażerskich Bruce Dickinson.
W piątek, drugiego dnia kongresu wicepremier Mateusz Morawiecki ma przedstawić „Konstytucję dla biznesu”, czyli pakiet rozwiązań ułatwiających prowadzenie firm. Morawiecki mówił, że „konstytucja dla biznesu ma (…) zmniejszyć obciążenia administracyjne, przyspieszyć procesy wydawania decyzji budowlanych, środowiskowych, żeby polscy przedsiębiorcy mogli rzeczywiście więcej inwestować”.
W sumie na kongres będzie się składało kilka bloków tematycznych, w ramach których odbywać się będą panele. Wśród poruszanych tematów będą m.in. bariery rozwoju przedsiębiorczości w Polsce czy ekspansja firm z Polski na rynki zagraniczne. Jeden z bloków poświęcony będzie również współpracy polskiego biznesu w kraju i na emigracji, a także temu, w jaki sposób przyciągnąć polonijny kapitał, technologie i produkty do Polski.
Na ułatwienia dla biznesu czekają przedsiębiorcy, bo jak mówi Mariusz Pawlak, dziś biznes zmaga się nadal z wieloma barierami rozwoju przedsiębiorczości w kraju.
To, co najbardziej boli mały biznes, czyli cała sfera regulacyjna. Przedsiębiorcy nie boją się wysokości podatków czy samych podatków, ale obawiają się tego, jak te podatki są interpretowane, czy są stałe, czy może to być coś, co spotka ich nagle i zakończy ich przygodę z biznesem
— podkreśla Mariusz Pawlak.
Kongres swoją nazwę wziął od prefiksu kodu kreskowego, którym oznaczane są towary wytwarzane lub dystrybuowane przez polskie firmy. Jego głównym organizatorem jest Fundacja im. Sławomira Skrzypka, byłego prezesa NBP, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Partnerem imprezy jest woj. podkarpackie.
PROGRAM KONGRESU 590
Więcej o Kongresie 590 czytaj TUTAJ
wkt/Polskie Radio/PAP/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/315778-kongres-590-spotkanie-polskiego-biznesu-i-polityki-poznamy-min-zalozenia-konstytucji-biznesu-zdjecia