Rząd Pani Premier Beaty Szydło realizuje z ogromną determinacją wyborcze obietnice nadania gospodarce nowej dynamiki, zwiększenia nie tylko liczby, ale i jakości miejsc pracy oraz wzmocnienia siły nabywczej polskich rodzin.
I właśnie za tę determinację, niespotykaną w polskiej kulturze politycznej po 1989 roku, za konsekwentnie realizowany plan, który zmienia Polskę, redakcja „Gazety Bankowej” postanowiła przyznać Specjalny Polski Kompas 2016 i docenić Prezes Rady Ministrów Panią Premier Beatę Szydło
— tak redaktor naczelny „Gazety Bankowej”, najstarszego polskiego tytułu ekonomicznego uzasadnił wybór kapituły.
W uroczystości, która odbyła się w jednej z sal Zamku Ujazdowskiego w Warszawie, udział wzięli przedstawiciele najważniejszych sektorów polskiej gospodarki, ci, którzy tworzą miejsca pracy oraz mają świadomość iż rozwój ich firm zależy także od rozwoju i całego kraju. Obok pani premier obecni byli także m.in. wicepremier Piotr Gliński, minister Adam Lipiński, minister Krzysztof Tchórzewski, minister Elżbieta Witek, senator Grzegorz Bierecki. Wśród gości spotkania nasz reporter zauważył też prezesa Telewizji Polskiej Jacka Kurskiego.
Relację z Gali Polskiego Kompasu, prowadzonej przez Agnieszkę Oszczyk i Michała Adamczyka, zamieściły wszystkie najważniejsze media w Polsce.
Przyjmując Specjalny Polski Kompas pani premier Beata Szydło powiedziała:
Dziękuję za to piękne wyróżnienie dla rządu Prawa i Sprawiedliwości. Nadzieja i zaufanie, którymi obdarzyli nas ludzie, jest największym kapitałem dla Prawa i Sprawiedliwości i rządu Prawa i Sprawiedliwości. Tego kapitału nie możemy zmarnować i nie zmarnujemy. Ten kompas jest nam potrzebny byśmy nigdy nie zeszli z kursu, który ostał nam wyznaczony przez Polaków. Jeszcze raz dziękuję!
ZOBACZ ZDJĘCIA:
Wcześniej z szefową rządu wywiad przeprowadził redaktor naczelny tygodnika „W sieci” Jacek Karnowski.
Czy można już powiedzieć dzisiaj, że plan gospodarczy jest ostatecznie naszkicowany
— pytał Karnowski.
Mamy bardzo dobry plan, który jest dziełem naszego całego środowiska, są tam zawarte pomysły wielu ministrów. Ostatecznie ukształtował go Mateusz Morawiecki, który także wziął na siebie przeprowadzenie Planu Odpowiedzialnego Rozwoju (…) Mamy wszystkie dane i narzędzia ku temu, by ten wielki cywilizacyjny skok zrobić
— zapewniła Szydło.
Odnosząc się do zapowiadanych przez rząd zmian podatkowych, premier poinformowała, że prace nad jednolitym podatkiem trwają.
Dzisiaj Komitet Ekonomiczny pod przewodnictwem Mateusza Morawieckiego zajmował się tym tematem. Chcemy przygotować dobrą propozycję, taką która z jednej strony wyrówna szanse, bardzo niesprawiedliwy podział płacenia danin w Polsce, gdzie bardzo dobrze zarabiający płacą relatywnie mniej niż ci, którzy mają niższe dochody. Wielkim wyzwaniem jest to, by ten podatek premiował przedsiębiorców”. (…) Jeżeli nie uda się takiej metody wypracować to nie będziemy go wprowadzali w życie. Dzisiaj jesteśmy zdeterminowani do tego, ażeby jednolity podatek był gwarancją dla przedsiębiorcy, że będą mieli preferencje w prowadzeniu swej działalności”.
Dodała, że w najbliższym czasie rząd przyjmie kierunkowe rozwiązania i jeżeli będzie akceptacja m.in. Komitetu Ekonomicznego RM, będzie wprowadzany w życie. Dopytywana zapewniła, że osoby płacące 19-procentowy podatek „nie oberwą” po kieszeni.
Szydło zapytana, jakie kluczowe rozwiązania przygotowuje rząd na przyszły rok, odpowiedziała, że sukces rządu w dużej mierze zależy od tego czy powiedzie się Plan Odpowiedzialnego Rozwoju i programy gospodarcze.
My chcemy łączyć coś, co dla wielu polityków jest niemożliwe do połączenia, a nam się to na razie udaje (…), chcemy łączyć sprawy społeczne ze sprawami gospodarczymi, chcemy by gospodarka budowała możliwość realizacji ambitnych celów społecznych. W Polsce jest zbyt wiele nierówności i niesprawiedliwości, które musimy niwelować” - tłumaczyła Szydło.
Statuetki Polski Kompas 2016 przyznano także Giełdzie Papierów Wartościowych obchodzącej w tym roku swoje 25 lecie; firmie zajmującej się ochroną zdrowia - Pelion SA (dawniej Polska Grupa Farmaceutyczna); spółce Data Techno Park realizującej szereg projektów w sferze innowacji i technologii, większość z nich dotyczy szeroko definiowanej branży medycznej oraz spółce Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) za dywersyfikację dostaw gazu m.in. z szelfu norweskiego.
„Polski Kompas” jest reaktywowanym przedsięwzięciem polskich patriotów gospodarczych z lat dwudziestych ubiegłego wieku. Obecnie pojawiło się jego drugie wydanie. „Polski Kompas” po raz pierwszy ukazał się w 1922 r. jako rocznik instytucji finansowych i spółek akcyjnych. Projekt powstał z inicjatywy Związku Banków we Lwowie, do którego należała wówczas „Gazeta Bankowa”. Do 1939 r. „Polski Kompas” ukazywał się regularnie co roku, obejmował on wszystkie spółki akcyjne i instytucje finansowe i do pewnego stopnia przypominał dzisiejszy rocznik statystyczny. Obecnie ma on charakter bardziej analityczny i prognozujący trendy oraz zjawiska ekonomiczne.
gim, informacja własna, PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/312357-specjalny-polski-kompas-2016-gazety-bankowej-dla-premier-beaty-szydlo-nie-zejdziemy-z-dobrego-kursu-zdjecia