Ostrzeżenie strategiczne jest informacją szczególnie cenną, a często najcenniejszą dla państw. Dzięki ostrzeżeniu strategicznemu można uniknąć przegrania wojny lub pokoju. Można zachować pozycję w świecie i swoim regionie świata. Obrona przed strategicznymi zagrożeniami to warunek wstępny, aby wykorzystać szanse awansu w porządku międzynarodowym. Ostrzeżenie nie musi być tajne. Zagrożeniem bywają plany wojenne przeciwnika, ale większość zagrożeń strategicznych jest jawna – jak rozwijające się zjawiska cywilizacyjne, demograficzne lub gospodarcze.
Matematyka potrafi wygrać i wojnę, i pokój. Mocnym wskaźnikiem przyszłej potęgi i hierarchii krajów są wyniki corocznych Międzynarodowych Olimpiadach Matematycznych dla młodych poniżej 20 lat. Uczestniczyć mogą uczniowie szkół średnich, zwykle zwycięzcy krajowych olimpiad matematycznych. Reprezentacja Polski składa się z licealistów i wyjątkowo gimnazjalistów.
Na Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej 2016 roku – rozegranej od 6 do 16 lipca w Hongkongu – Polska drużynowo spadła na miejsce 42 z miejsca 17 zajętego rok wcześniej w Chiang Mai w Tajlandii. W olimpiadzie w Hongkongu uczestniczyło 109 krajów, zatem miejsce 42 znajduje się blisko połowy tabeli – niebezpiecznie blisko światowej przeciętności. Na dziesięciu poprzednich Międzynarodowych Olimpiadach Matematycznych Polska zajmowała średnio miejsce 21 – wynik tegoroczny jest równo dwa razy gorszy. Głęboki spadek w Hongkongu to cywilizacyjne ostrzeżenie strategiczne dla Polski.
Najlepszy wynik indywidualny wśród polskiej reprezentacji w Hongkongu uzyskał ponownie Adam Klukowski – uczeń XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Warszawie. Szkoła mieści się koło głównego kampusu Politechniki Warszawskiej i nieprzerwanie od założenia 110 lat temu specjalizuje się w matematyce oraz fizyce i innych naukach przyrodniczych. Zajęła pierwsze miejsce w obu ogłoszonych dotąd wydaniach – za lata 2015 i 2016 – rankingu polskich liceów w dziedzinie STEM: nauka, technologia, inżynieria, matematyka (Science, Technology, Engineering, Mathematics). Ten nowy ranking został wprowadzony przez portal edukacyjny Perspektywy zgodnie z wzorami światowymi.
Adam Klukowski zdobył jeden z 39 złotych medali przyznanych na olimpiadzie 2015 roku, a na tegorocznej – jeden ze 101 medali srebrnych. Liczba uczniów warszawskiego LO im. Stanisława Staszica w polskiej reprezentacji zmalała z trzech w 2015 roku do jednego w 2016 roku. Srebrny medal otrzymał na tegorocznej olimpiadzie także Mateusz Kobak z LO Sióstr Prezentek im. Jana Pawła II w Rzeszowie, a medale brązowe – spośród 135 przyznanych – Paweł Piwek z LO im. Świętej Jadwigi w Kielcach i Piotr Ambroszczyk z II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Końskich w Województwie Świętokrzyskim. W 2015 roku wszystkich sześciu reprezentantów Polski zdobyło medale, a w roku obecnym – czterech. Pozostali dwaj – Grzegorz Dłużewski z Liceum Akademickiego w Toruniu i Radomir Baran z LO Sióstr Prezentek im. Jana Pawła II w Rzeszowie – mają honorowe wyróżnienia.
Stany Zjednoczone drużynowo wygrały Międzynarodową Olimpiadę Matematyczną 2016 roku. Wszyscy reprezentanci USA zdobyli złote medale – razem jedną siódmą z 44 przyznanych w Hongkongu. Amerykanie zwyciężyli drugi raz z rzędu. O sukcesie amerykańskiej polityki importu kapitału ludzkiego – najbardziej rozwiniętej w świecie – świadczy skład złotej drużyny młodych matematyków: Yuan Yao, Allen Liu, Ashwin Sah, Junyao Peng, Michael Kural i Ankan Bhattacharya. Trenerem i zastępcą trenera zwycięzców są profesorowie Po-Shen Loh i Razvan Gelca. Ksenofobia Donalda Trumpa – ani jego teza o upadku Ameryki w porządku międzynarodowym – nie przekonają wielokulturowego kraju, mocnego swoją wielokulturowością.
Drugie miejsce zajęła Korea Południowa, trzecie Chiny (reprezentacja Chińskiej Republiki Ludowej bez Hongkongu), czwarte Singapur, piąte Tajwan, szóste Korea Północna, dziewiąte Hongkong, dziesiąte Japonia (Hongkong i Tajwan samodzielnie uczestniczą w Międzynarodowych Olimpiadach Matematycznych mimo, że nie są niepodległymi państwami). Potwierdziło to dominację krajów cywilizacji konfucjańskiej z Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej. Wielka Brytania – częściowo podobna do Stanów Zjednoczonych wielokulturowością odziedziczoną po globalnym Imperium Brytyjskim – była ex aequo z Rosją na miejscu siódmym-ósmym. Trzeci kraj Zachodu to Kanada – bardzo podobna do USA – ex aequo z Tajlandią na miejscu dwunastym-trzynastym. Jedenasty był Wietnam.
Ostre współzawodnictwo motywuje olimpijczyków – matematycznych i wszystkich. Oby zmotywowało państwo polskie do istotnego wzmocnienia matematyki w edukacji. Przy sposobności zapowiadanej reformy systemu edukacyjnego – lub bez niej, bo nikt w świecie na Polskę nie zaczeka.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/303117-ostrzezenie-strategiczne-na-miedzynarodowej-olimpiadzie-matematycznej-2016-polska-spadla-z-miejsca-17-na-42