NSZZ „Solidarność” opowiada się za obniżeniem wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Domaga się jednak możliwości przejścia na emeryturę po 35 latach stażu pracy dla kobiet i 40 dla mężczyzn.
Takie stanowisko przyjęła w piątek obradująca w Krośnie Komisja Krajowa związku; stanowisko przyjęto bez głosu sprzeciwu, podtrzymując wcześniejsze zdanie związku - podał rzecznik prasowy „S” Marek Lewandowski.
Przywrócenie powszechnego wieku emerytalnego wynoszącego 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn zawarte w prezydenckim projekcie wniesionym do sejmu wychodzi na przeciw oczekiwaniom i zmierza do wypełnienia zobowiązań wynikających z umowy programowej podpisanej przez Komisję Krajową z kandydatem na prezydenta Andrzejem Dudą
— zapisali w stanowisku związkowcy.
Lewandowski poinformował, że Solidarność podtrzymuje również swoje stanowisko co do kryterium stażowego, uprawniającego do wcześniejszego przejścia na emeryturę.
Członkowie Komisji Krajowej, podtrzymując gotowość do podjęcia konstruktywnych i merytorycznych rozmów, wnioskują do Rządu RP o uwzględnienie stanowiska związku w tej sprawie
— cytował stanowisko rzecznik.
Zdaniem Komisji w trakcie trwających prac parlamentarnych nad prezydenckim projektem zostanie on uzupełniony o możliwość przejścia na emeryturę w związku ze stażem pracy. Solidarność chce, by był on liczony według okresów opłacania składek na ubezpieczenia społeczne niezależnie od formy zatrudnienia i wynosił dla kobiet 35 lat, a dla mężczyzn 40 lat.
Komisja Krajowa Solidarności jest najwyższą władzą w związku między zjazdami. Dwudniowe obrady w Krośnie kończą się w piątek.
Prace nad prezydenckim projektem obniżenia wieku emerytalnego są w Sejmie na etapie podkomisji. Projekt zakłada obniżenie wieku emerytalnego do 60 i 65 lat, nie zawiera możliwości przejścia na emeryturę ze względu na staż pracy.
Mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/289787-nszz-solidarnosc-domaga-sie-mozliwosci-przejscia-na-emeryture-po-35-latach-stazu-pracy-dla-kobiet