Największa farma fotowoltaiczna o mocy prawie 4 MW powstała w gminie Czernikowo koło Torunia. Grupa Energa, która uruchomiła inwestycję zapowiada, że w ramach realizacji swojej strategii zakłada zwiększenie udziału OZE w posiadanych mocach wytwórczych do ponad 60 proc. przed 2020 rokiem.
Inwestycja o mocy blisko 4 MW jest elementem projektu Smart Toruń – pilotażowego wdrożenia inteligentnych sieci energetycznych przez Grupę Energa, obejmującego modernizację sieci dystrybucyjnej, wytwarzanie energii w źródłach odnawialnych, inteligentne oświetlenie uliczne oraz elementy zarządzania popytem przy udziale klientów.
Całkowity koszt projektu wyniósł 81,6 mln zł, z czego ponad 19,5 mln zł pochodzi z dofinansowania od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Uruchomienie PV Czernikowo, największego obiektu tego typu w Polsce, podkreśla zaangażowanie Grupy Energa w rozwój odnawialnych źródeł energii. Nasze działania na rzecz rozwoju i dywersyfikacji polskiego sektora OZE, także w zakresie energetyki słonecznej, nabierają szczególnego znaczenia w kontekście nadchodzącego szczytu klimatycznego w Paryżu oraz związanej z nim intensyfikacji globalnej debaty na temat walki z globalnym ociepleniem. Fotowoltaika, jako jedno z najczystszych źródeł energii, może być elementem odpowiedzi na to wyzwanie
— mówi Andrzej Tersa, prezes Energa SA. cytowany w komunikacie spółki.
Roczna produkcja energii elektrycznej w Czernikowie jest szacowana na poziomie 3 500 MWh, co wystarczy na pokrycie zapotrzebowania ok. 1600 gospodarstw domowych.
Instalacja składa się z blisko 16 tys. paneli – każdy o mocy 240W. Farma zajmuje powierzchnię ponad 24 tys. m2, co odpowiada wielkości kilku boisk do piłki nożnej. Jest w pełni przyjazna środowisku naturalnemu – nie zanieczyszcza powietrza, nie wytwarza odpadów ani nie emituje hałasu. Przy tej wielkości rocznej produkcji elektrownia konwencjonalna wyemitowałaby ok. 3 tys. ton dwutlenku węgla.
Dzięki planowanym inwestycjom i akwizycjom zamierzamy w dalszym ciągu rozwijać nasze zaangażowanie w odnawialne źródła energii. Jeszcze przed 2020 rokiem chcemy zwiększyć nasz potencjał OZE o połowę, docelowo osiągając udział zielonej energii w bilansie na poziomie ponad 60 proc.
— zapowiada prezes Tersa.
Farma w Czernikowie to kolejna elektrownia słoneczna zrealizowana przez gdańską spółkę. Pierwsza, o mocy 1,64 MW, uruchomiona została we wrześniu ubiegłego roku w Przejazdowie pod Gdańskiem. Jej całkowita produkcja za rok 2015 szacowana jest na poziomie 1600 MWh.
mmil/energa.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/270004-kolo-torunia-powstala-najwieksza-w-polsce-farma-sloneczna-grupa-energa-jeszcze-przed-2020-rokiem-chcemy-zwiekszyc-nasz-potencjal-oze-o-polowe