Klub FC Barcelona jest spółdzielnią – przypominał senator Grzegorz Bierecki upominając się o prawa dla ruchu spółdzielczego w Polsce.
Senacki zespół ds. spółdzielczości zajął się sprawą petycji do Parlamentu Europejskiego podpisanej przez 127 tys. członków spółdzielni. Sygnatariusze proszą w niej o przyjrzenie się polskiemu prawodawstwu, które ich zdaniem, dyskryminuje działalność spółdzielczą.
W Polsce panuje przekonanie, że spółdzielczość powinna być mała, gminna i XIX -wieczna. Ale po to by móc dobrze służyć członkom spółdzielni musi funkcjonować ekonomia skali. Duże spółdzielnie są w stanie zrobić więcej. Proszę pamiętać, że FC Barcelona też jest spółdzielnią
-– podkreślał senator Grzegorz Bierecki.
Na posiedzenie, obok grona parlamentarzystów, ekspertów i reprezentantów zrzeszeń spółdzielczych, zostali zaproszeni także przedstawiciele Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych.
Nie przybył natomiast, mimo zaproszenia - prezes Komisji Nadzoru Finansowego Andrzej Jakubiak. Przewodniczący KNF, która ma jakoby czuwać nad polskim rynkiem finansowym, wystosował jedynie list do marszałka Bogdana Borusewicza, w którym oświadczył, że nie widzi możliwości wzięcia udziału w dyskusji, gdyż przygotowana petycja godzi w autorytet najważniejszych organów państwa. Jakubiak – sprawujący swoją funkcję z nadania premiera RP – uznał też Senat za niewłaściwe miejsce do prowadzenia takich dyskusji, ze względu na jego narzucające się konotacje polityczne.
Skorzystaliśmy z prawa wspólnotowego, które nam przysługuje. Nikogo nie chcemy dezawuować. Mogę powiedzieć, że czuję się obrażony tym pismem, które otrzymaliśmy
– mówił dr Jerzy Jankowski, przewodniczący Krajowej Rady Spółdzielczej.
Spółdzielcy podkreślili, że wprowadzane za rządów Platformy Obywatelskiej, częste zmiany prawa, utrudniają funkcjonowanie instytucji zakorzenionych w Polsce od lat i stanowiących istotną gałąź rodzimej gospodarki. Na przykładzie Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych wskazywali, że w ciągu ostatnich dwóch lat przepisy dotyczące prowadzenia księgowości SKOK-ów zmieniły się już 4 razy. Mimo tych zmian, pozostają niejasne i są różnie interpretowane przez ograny nadzorcze.
Te zmiany są tak szybkie, że uniemożliwiają normalne funkcjonowanie Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych
-– mówił Rafał Matusiak prezes zarządu Krajowej SKOK.
My nie domagamy się, by ktoś dawał nam jakieś specjalne przywileje
— dodawał Matusiak.
Senator Henryk Cioch, przewodniczący zespołu, przypomniał, że korzenie ruchu spółdzielczego w Polsce sięgają jeszcze czasów I Rzeczpospolitej.
Protoplastą światowej spółdzielczości jest ks. Stanisław Staszic i jego Hrubieszowskie Towarzystwo Rolnicze
-– przypomniał.
Z postępowania administracji państwowej względem spółdzielców usiłował tłumaczyć się Piotr Piłat, Dyrektor Departamentu Rozwoju Rynku Finansowego Ministerstwa Finansów.
Banki spółdzielcze i SKOK-i to odmienne struktury
-– przyznał Piłat. Odnosząc się do wystosowanej do PE petycji powiedział.
Podaje się zapisy prawne, który krzywdzą polski sektor spółdzielczy. Te zastrzeżenia odnoszą się jednak do regulacji europejskich. Działalność spółdzielcza jest inna niż spółka akcyjna. Przyznaję państwu rację. Jest wartość w utrzymywaniu tego rodzaju działalności. Ale część spółdzielni to instytucje o bardzo dużym obrocie, sięgającym miliardów zł. co stawia je w jednym szeregu z bakami. Stąd też przez urząd nadzoru są traktowane w sposób szczególny – tłumaczył.
Stwierdził przy tym, że Komisja Nadzoru Finansowego jest instytucją niezależną od rządu.
Fakty dotyczące KNF skwitował senator Henryk Cioch
Pięciu na siedmiu członków KNF jest związanych z rządem
-– podkreślił przypominając o tym, że są oni w praktyce przedstawicielami premiera lub Ministra Finansów.
Senator Grzegorz Bierecki podkreślał
Dla mnie jest dramatem, że polscy spółdzielcy muszą iść do Parlamentu Europejskiego, żeby szukać ochrony. To tu Sejmie i Senacie trzeba zadbać o prawo dla nich. Spółdzielczość to jest polski kapitał. Trzeba zweryfikować, czy przepisy w Polsce nie dyskryminują tej formy działalności, nie hamują jej rozwoju.
I apelował
Trzeba ułatwić budowę kapitału spółdzielczego.
Zespół przyjął uchwały dotyczące poparcia stanowiska Krajowej Rady Spółdzielczej ws. petycji do Parlamentu Europejskiego. Zobowiązał się też do zweryfikowania zasad rachunkowości dot. Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych oraz zobowiązał się do zorganizowania konferencji na temat społecznej roli SKOK w Polsce.
ansa
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/204974-fc-barcelona-tez-jest-spoldzielnia-goraca-dyskusja-na-temat-ruchu-spoldzielczego-w-polsce