Poniedziałkowa debata CNN/Tea Party na Florydzie nie zmieniła może dramatycznie układu sił w prawyborach Partii Republikańskiej, ale pokazała jedno: Rick Perry ma słabości, które mogą uniemożliwić mu zdobycie nominacji. O ile oczywiście jego konkurenci i konkurentka będą potrafili je wykorzystać
Perry został w czasie tej debaty zaatakowany z dwóch stron. Argumenty z lewej flanki wyprowadzał Mitt Romney i dotyczyły kontrowersyjnych wypowiedzi gubernatora Teksasu o systemie ubezpieczeniowym Social Security. W gorącej wymianie zdań z Romneyem Perry został zepchnięty do głębokiej defensywny z której nie wyszedł do końca debaty.
Ale cios który spadł na Perry'ego z prawej flanki podciął już całkowicie jego pozycję. Michelle Bachmann i Rick Santorum znaleźli słaby punkt gubernatora Teksasu - jego forsowanie szczepionki HPV - i bezwzględnie go wykorzystali. To była dla Bachmann ostatnia szansa by wrócić do gry o nominację - i kongreswomen z Minnesotty tę szansę wykorzystała. Perry fatalnie wypadł w tej wymianie zdań, a jego późniejsza obrona dość liberalnych jak na Republikanina pomysłów imigracyjnych dodatkowo pogrążyła go w oczach publiczności.. Perry został kilkukrotnie wybuczany, co było dość szokujące - na sali byli przede wszystkim przedstawiciele Tea Party. Perry'ego w kwestiach podatkowych zaatakował także Ron Paul, z właściwą sobie sprawnością zresztą. Po tym koncentrycznym ataku Perry musiał stracić dużo wiarygodności w oczach aktywistów z elektoratu, który zadecyduje o nominacji.
Kłopoty Perry'ego najbardziej muszą cieszyć Mitta Romneya, który do czasu wejścia do wyścigu teksańczyka był niekwestionowanym frontrunnerem. Teraz musi walczyć o tę pozycję z Perry'm. A jego najlepszym argumentem jest to, że gubernator Teksasu ma zbyt skrajne poglądy, by wygrać z Obamą.
Perry nadal prowadzi w sondażach. I nadal jest bardzo poważnym graczem w walce o nominację. Ale ta debata - momentami fascynujące, pełne dramatyzmu starcie - pokazała, że nie jest niezwyciężony. Jak to ładnie napisał Dana Milibank, "faworyt jest nagi".
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/118596-wnioski-po-debacie-republikanow-rick-perry-wychodzi-z-niej-mocno-oslabiony
Najnowsze artykuły
Wszystkie najnowsze artykuły w jednym miejscu
Śledź nas na Google News
Bądź na bieżąco — dodaj nas do Google News
Dziękujemy za przeczytanie!
Twoje wsparcie ma znaczenie. Buduj z nami niezależne media.
Wszystkie teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu. Dołącz do nas.