Imponujący patriotyczny mural w Wiźnie. Gigantyczne malowidło wykonano na podstawie fotografii z 1939 r. ZOBACZ ZDJĘCIA

fot. wizna1939.eu
fot. wizna1939.eu

Wielkie patriotyczne malowidło wykonali w Wiźnie studenci i absolwenci Akademii Sztuk Pięknych z Gdańska skupieni w Gdańskiej Szkole Muralu, pod kierunkiem znanego grafika i muralisty Rafała Roskowińskiego.

Dzieło powstało na podstawie zdjęcia o wymiarach 6 x 8 centymetrów. Wykonał je 10 września 1939 r. niemiecki żołnierz. Stało się to najprawdopodobniej niedługo po tym, jak Niemcy przełamali polską obronę na Górze Strękowej. Właśnie wtedy dowódca wojsk polskich w Bitwie pod Wizną, kpt. Władysław Raginis, rozerwał się granatem w bronionym przez siebie bunkrze.

Zdjęcie, na podstawie którego powstał mural znalazłem na aukcji internetowej. Mam pamięć wzrokową, od razu poznałem to miejsce. W domu, który widać na fotografii mieszka teraz mój brat

- mówi Dariusz Szymanowski ze Stowarzyszenia Wizna'39, które od lat dba o upamiętnienie bohaterów jednej z najkrwawszych bitew wojny obronnej 1939 roku.

Wtedy powstał pomysł, aby zdjęcie w powiększeniu przenieść na mur. Mural powstał dokładnie w tym samym miejscu, w którym zdjęcie zostało wykonane, o czym świadczy utrwalony na nim, istniejący do dziś budynek mieszkalny przy ul. Czarnieckiego 159 (dawn. ul. Długa).

Ten mural, to swoisty "pomnik" wystawiony naszym żołnierzom. Podczas uroczystości na Górze Strękowej, to jest siedem kilometrów dalej - wystawimy drogowskazy, aby goście mogli zajrzeć do centrum Wizny i zobaczyć to dzieło

- dodaje Dariusz Szymanowski. W najbliższą sobotę, podczas całodziennych uroczystości wręczone zostaną pośmiertne nominacje - kapitan Władysław Raginis zostanie awansowany do stopnia majora, porucznik Stanisław Brykalski otrzyma stopień kapitana.

Więcej na temat uroczystości czytaj na stronie STOWARZYSZENIA WIZNA'39

Namalowany na ścianie budynku wzruszający obraz wyczerpanych i smutnych żołnierzy polskich, podkomendnych kpt. Władysława Raginisa, spożywających chleb i rozmyślających o czekającym ich losie w niemieckiej niewoli, jest niewątpliwie wydarzeniem artystycznym, ale przede wszystkim upamiętnia ciekawy, choć smutny epizod wojenny Września 1939r., epizod z historii Wizny i Polski.

Członkowie stowarzyszenia niedawno odkryli także nieznane fotografie obrońców Wizny, pisaliśmy o tym kilka dni temu. Czytaj także: Tak wyglądali polscy bohaterowie kampanii wrześniowej. Tylko u nas niepublikowane dotąd zdjęcia obrońców Wizny, kpt. Raginisa i por. Brykalskiego

Jak powstawał mural - FOTORELACJA poniżej.

Autor

Wspólnie brońmy Polski i prawdy! www.wesprzyj.wpolityce.pl Wspólnie brońmy Polski i prawdy! www.wesprzyj.wpolityce.pl Wspólnie brońmy Polski i prawdy! www.wesprzyj.wpolityce.pl

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych