W ciągu miesiąca jest możliwa transformacja z populisty „tu i teraz” w reformatora „odpowiedzialności za jutro”

Fot. PAP/Paweł Supernak
Fot. PAP/Paweł Supernak

28 obietnic gospodarczych premiera Tuska

1. Deficyt SFP około 3% w 2012, w każdym z wariantów
2. Dług publiczny 52% w 2012 roku i 47% w 2015 roku, krajowa definicja
3. Deficyt SFP 1% w 2015
4. Opodatkować wydobycie miedzi, srebra i innych kopalin, w tym gazu łupkowego
5. Ograniczenie ulg: becikowe i inne.
6. Instrumenty finansowe mają poprawić demografię, ulga prorodzinna +50% na 3 i 4 dziecko, ulga na 1 i 2 dziecko bez zmian
7. Zasada sprawiedliwości społecznej, dochód 85,000 lub więcej to ulga tylko za 2 i więcej dzieci
8. Becikowe tylko dla rodzin o dochodach poniżej 85,000 rocznie.
9. Neutralność dochodowa polityki prorodzinnej
9. Umowy autorskie tylko wtedy gdy przychód nie przekracza 85,000. Powyżej nie będzie kosztów uzyskania przychodu 50%
10. Ulga na Internet zostanie zlikwidowana (1,5 mld w ciągu czterech lat)
11. Likwidacja omijania podatku Belki
12. Twarde eliminowanie omijania płacenia podatków
13. Odchudzenie administracji, raporty o efektach deregulacyjnych, lepsze prawo, pozwolenie na budowę 100 dni dla dużych inwestycji, 60 dni dla małych
14. Usprawnić pracę sądów, skrócić postępowanie o 1/3
15. Co najmniej połowę zawodów uwolnić od obowiązku licencji
16. W KPRM będzie mechanizm uniemożliwiający nadprodukcję ustaw
17. Tylko profesjonalny OSR pozwoli na przekazanie ustawy do Sejmu
18. Tryb pracy nad ustawami taki, że likwidujemy stare przepisy w takim samym tempie jak tworzymy nowe, co najmniej
19. Instytucje publiczne będą korzystały z nowoczesnych technik informatycznych w kontaktach z obywatelami, zadanie nowego ministerstwa
20. System emerytalny: podniesienie składki rentowej o 2pp. po stronie pracodawcy, i tak nie inwestują, więc te pieniądze leżałyby na lokatach, to je wykorzystamy. Obniży deficyt o 13 mld złotych rocznie.
21. Zmiana waloryzacji emerytur i rent, waloryzacja na dotychczasowym poziomie, ale o charakterze kwotowym, na jakiś czas. Po 4 latach powrót do waloryzacji procentowej. Dotyczy też służb mundurowych. Nie będzie świętych krów.
22. Składka zdrowotna dla rolników, wyrok TK, rolnicy od 6 do 15 ha połowa składki ZUS, powyżej 15 ha całą składkę. W następnym kroku rolnicy w systemie powszechnym.

23, Od 2013 roku w rolnictwie rachunkowość i opodatkowanie na ogólnych zasadach, na początek największe gospodarstwa. Docelowo odejście od KRUS.
24. Ograniczenie (likwidacja) podatku rolnego
25. Podwyższenie wieku emerytalnego, od 2013 roku zrównanie wieku emerytalnego i podwyższenie stopniowo do 67 roku życia: co 4 miesiące wiek emerytalny wzrośnie o miesiąc.
26. Przegląd grup uprzywilejowanych: górnicy, prokuratorzy, mundurowi, księża. Dla wstępujących do służby od 2012 roku nowe reguły, nie obejmą obecnych pracujących w tych grupach. Dla nowych wiek emerytalny 55 lat, sta służby 25 lat (mundurowi) , w górnictwie przywileje tylko dla tych co pracują bezpośrednio przy wydobyciu, dla pozostałych emerytury przejściowe. Zmiany dla prokuratorów i sędziów w stanie spoczynku. Fundusz kościelny  rozwiązany, duchowni przejdą do powszechnego systemu, ewentualne zmiany w konkordacie.
27. Utrzymamy wskaźnik natowski wydatków na obronę narodową
28. Wojsko i policja będą pod szczególną ochroną finansową. Podwyżka po 300 złotych dla każdego policjanta i żołnierza 1 lipca 2012 roku, i jeszcze raz pod koniec kadencji, jak pozwolą warunki

Świetne expose. Teraz wyzwaniem pozostaje implementacja. Proponuję, żeby media monitorowały na bieżąco te 28 obietnic.

Jak bardzo można się zmienić w miesiąc. Okazuje się że można. W ciągu miesiąca jest możliwa transformacja z populisty „tu i teraz” w reformatora „odpowiedzialności za jutro”. Tak sie właśnie stało w przypadku premiera Tuska. Dzisiaj przemawiał jak odpowiedzialny mąż stanu, który dobrze rozumie zagrożenia i z wyprzedzeniem podejmuje odpowiednie działania.

Polskie media będą szeroko omawiały expose premiera, więc może ich uwadze umknąć wypowiedź prezesa EBC, zwanego do tej pory Super Mario, który wykluczył zamianę EBC w prasę drukarską i wytknął liderom krajów eurostrefy, że nie wdrażają podjętych wcześniej decyzji, o zbudowaniu fiskalnej bazooki. Zatem nie ma Super Mario, tylko Miki Mario.

Ta wypowiedź pomogła giełdom spaść, bo coraz więcej inwestorów zaczyna rozumieć to co ja rozumiałem od samego początku. EBC nie odpali żadnej bazooki, może najwyżej kupić politykom trochę czasu, którego jest coraz mniej.

A tymczasem bankowe szczury  uciekają coraz szybciej z tonących krajów południa Europy, o czym donosi FT.

Sztorm się nasila. Proponują nałożyć kamizelki ratunkowe. Tak na wszelki wypadek.

Autor

Wspólnie brońmy Polski i prawdy! www.wesprzyj.wpolityce.pl Wspólnie brońmy Polski i prawdy! www.wesprzyj.wpolityce.pl Wspólnie brońmy Polski i prawdy! www.wesprzyj.wpolityce.pl

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych