Czy w związku z treścią złożonych oświadczeń Senator lub Senatorowie mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności prawnej ?

fot. wPolityce.pl
fot. wPolityce.pl

Obrady Senatu nie budzą takich emocji jak posiedzenia Sejmu. Temperatura jest tam niższa więc i zainteresowanie mediów zdecydowanie mniejsze. Czy jednak słusznie?

Przecież z reguły to właśnie Senat częściej występuje z inicjatywą wykonywania wyroków Trybunału Konstytucyjnego, często występuje także z inicjatywami ustawodawczymi, podejmuje  ważne uchwały z okazji rocznic, wydarzeń. Jest organizatorem wielu ważnych konferencji naukowych. Senatorów jest tylko stu i muszą ogarnąć cały proces legislacyjny.

Zgłaszane przez Senatorów poprawki do ustaw uchwalonych przez Sejm są z reguły przyjmowane co świadczy o wysokim ich poziomie merytorycznym (nie dotyczy to oczywiście poprawek Senatorów z Klubu PiS odrzucanych co do zasady jako poprawki mniejszości).Działalność Senatu RP i Senatorów nie jest zbyt często zauważana przez media. Senatorowie rzadko też są zapraszani do programów publicystycznych, a w związku z powyższym są mniej rozpoznawalni.

Trudno się zatem dziwić, że postulaty likwidacji Senatu RP zgłaszane ostatnio przez PO, Ruch Palikota, czy Solidarną Polskę nie spotykają się z należytą ripostą. Aby „znieść” Senat RP trzeba zmienić Konstytucję. Przy obecnym układzie sił politycznych w polskim Parlamencie jest to niemożliwe.

Każdy Senator, jako polityk, dysponuje instrumentem prawnym jakim jest oświadczenie senatorskie. Może pytać dowolny organ, w dowolnej sprawie i w ciągu trzydziestu dni powinien uzyskać odpowiedź. Często oświadczenia są składane przez kilku lub kilkunastu Senatorów RP.

Rodzi się pytanie, czy w związku z treścią złożonych oświadczeń Senator lub Senatorowie mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności prawnej (karnej, cywilnej, regulaminowej)? Jest to zagadnienie bardzo złożone.

Jakie więc stanowisko zajmie Prezydium Senatu RP w odniesieniu do wniosku złożonego przez Stowarzyszenie Na Rzecz Lesbijek, Gejów, Osób Biseksualnych, Osób Transpłciowych Oraz Osób Queer „Pracownia Różnorodności” o pociągnięcie do odpowiedzialności regulaminowej kilku Senatorów Klubu PiS, którzy 20 czerwca 2013 r. złożyli oświadczenie dotyczące wyroku wydanego 26 lutego 2013 r. przez Sąd Rejonowy w Kielcach (sprawa z art. 190 § k.k.).

W oświadczeniu tym miało rzekomo dojść do naruszenia godności Senatorów. Argumentacji podanej we wniosku z punktu widzenia prawnego nie sposób podzielić. Zmierza ona bowiem do nałożenia na Senatorów zakazu komentowania wszelkich nieprawomocnych wyroków.

Takie stanowisko jest nie do przyjęcia w demokratycznym Państwie Prawnym, zwłaszcza gdy nieprawomocny wyrok narusza lub może naruszać jeden z filarów takiego Państwa, bądź ma charakter precedensu i może kształtować linię orzecznictwa. Sprawa jest w toku. Oczekuję z niecierpliwością na wynik, który będzie ważnym sygnałem nie tylko dla wszystkich Senatorów RP, ale także Posłów RP.

 

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony.

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.