Niemiecka Fundacja wydała album o zbrodni katyńskiej

fot. Wikimedia Commons
fot. Wikimedia Commons

Niemiecka Fundacja Badań nad Dyktaturą Socjalistycznej Partii Jedności Niemiec (SED) wydała album poświęcony miejscom pamięci o ofiarach zbrodni katyńskiej. Stalinowskie zbrodnie były na Zachodzie często pomijane - powiedziała szefowa fundacji Anna Kaminsky.

Pamięć o ofiarach stalinowskich zbrodni to kwestia sprawiedliwości

- podkreśliła Kaminsky.

Publikacja zawiera informacje i zdjęcia o 178 pomnikach i miejscach pamięci w Polsce i 18 innych krajach w różnych częściach świata, a także teksty wprowadzające w tematykę zbrodni na polskich oficerach napisane przez polskich i niemieckich historyków.

Wydana w nakładzie 1000 egzemplarzy książka przeznaczona jest dla bibliotek i innych instytucji państwowych i publicznych.

W tej serii wydawniczej ukazały się publikacje o miejscach pamięci związanych ze stalinowskim terrorem w ZSRR w latach 1937-1938, z "Wielkim Głodem" na Ukrainie oraz z ofiarami komunistycznych represji na Białorusi.

Niemiecka historyk Claudia Weber zwróciła uwagę, że zbrodnie Stalina, w tym Katyń, zostały zepchnięte w latach 60. na dalszy plan i zostały  zinstrumentalizowane przez środowiska antykomunistycznej skrajnej prawicy. Szczególnie zachodnioeuropejska lewica kwestionowała zbrodnie komunistyczne, uważając poruszanie tego tematu za relatywizowanie zbrodni nazistowskich.

Lewica odrzucała mówienie o Katyniu jako rewanżyzm

- powiedziała Weber. Jej zdaniem dopiero upadek żelaznej kurtyny i powstawanie wspólnej europejskiej pamięci pozwoliło na bardziej wyważone i spokojne zajmowanie się tą problematyką.

Weber opowiedziała się zdecydowanie przeciwko "hierarchizacji" ofiar nazizmu i komunizmu i dzieleniu ich na lepszych i gorszych.       

Fundacja Bundesstiftung zur Aufarbeitung der SED-Diktatur została powołana przez Bundestag w 1998 roku. Naukowa placówka bada historię radzieckiej strefy okupacyjnej w Niemczech po 1945 roku oraz historię NRD, realizuje projekty naukowe i edukacyjne a także wspiera ofiary komunistycznego reżimu w Niemczech.

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony.

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.