W związku ze śmiercią Tadeusza Mazowieckiego w poniedziałek wykładane są księgi kondolencyjne w miastach całej Polski. Do połowy masztu opuszczono też flagi przy siedzibach wielu władz lokalnych.
W Warszawie opuszczono flagę na gmachu urzędu miasta; ma być też wyłożona księga kondolencyjna. Mazowiecki był honorowym obywatelem Warszawy; stołeczni radni nadali mu ten tytuł w 2009 r.
We Wrocławiu flagi przed ratuszem opuszczono do połowy masztu, a do godz. 20 w Starym Ratuszu jest wyłożona księga kondolencyjna.
Także w Gdańsku, którego honorowym obywatelem był Mazowiecki, do połowy masztu opuszczono flagi na budynku Rady Miasta. W południe w Nowym Ratuszu wyłożono księgę kondolencyjną dla mieszkańców.
Księga kondolencyjna będzie wyłożona również w poznańskim magistracie. Rzecznik prasowy prezydenta Poznania Paweł Marciniak podał, że w internecie uruchomiona zostanie również cyfrowa księga kondolencyjna. Flagi przy urzędzie zostały opuszczone do połowy masztu i przyozdobione żałobnym kirem.
Ok. godz. 12 księga kondolencyjna wyłożona miała być też w holu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach (wejście od strony ul. Jagiellońskiej). Jak poinformowały PAP służby prasowe wojewody śląskiego, wpisów będzie można dokonywać do godz. 15.30.
W południe w Lublinie z balkonu ratusza odegrano hejnał, następnie flagi zostały opuszczone do połowy masztu.
Na znak żałoby po pierwszym niekomunistycznym premierze w Krakowie wszystkie flagi na budynkach urzędu miasta zostaną przepasane kirem.
Z kolei obradujący w poniedziałek sejmik woj. warmińsko-mazurskiego uczcił Mazowieckiego minutą ciszy. Przed rozpoczęciem sesji przewodniczący sejmiku Julian Osiecki przypomniał radnym zasługi Mazowieckiego.
Tadeusz Mazowiecki zmarł w poniedziałek nad ranem, w wieku 86 lat. Był pierwszym niekomunistycznym premierem po II wojnie światowej, opozycjonistą w PRL.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/169622-w-calej-polsce-ksiegi-kondolencyjne-po-smierci-mazowieckiego