Prezydent przedłużył misję w Afganistanie o kolejne pół roku

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
PAP/Jacek Turczyk
PAP/Jacek Turczyk

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał postanowienie o przedłużeniu okresu użycia Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie o kolejne pół roku, do połowy kwietnia 2014 r. - poinformował w poniedziałek BBN. Kontyngent zostanie zredukowany do 1000 żołnierzy.

Termin poprzedniego postanowienia prezydenta upływa 13 października 2013 r. W czwartek Komorowski podpisał kolejne, przedłużające okres użycia PKW, który uczestniczy w operacji Międzynarodowych Sił Wspierania Bezpieczeństwa (ISAF), do 13 kwietnia 2014 r. Wniosek w tej sprawie rząd skierował do prezydenta w połowie sierpnia.

Rozpoczynająca się jesienią 14. zmiana polskiego kontyngentu będzie liczyła do 1000 żołnierzy i pracowników wojska. Kolejne 200 osób to odwód strategiczny w Polsce, który będzie mógł zostać na krótko użyty w Afganistanie. Poprzednie postanowienie prezydenta określało maksymalną liczebność kontyngentu na 1800 osób (faktycznie w Afganistanie jest ok. 1600).

Kontyngent w ramach XIV zmiany zostanie znacząco zredukowany w stosunku do dotychczasowej liczebności, zgodnie z zapowiedziami oraz uzgodnioną przez prezydenta Bronisława Komorowskiego i rząd strategią pt. Kierunki zaangażowania Polski w Afganistanie w latach 2011-2014

– przypomniało w poniedziałek BBN. Redukcja wynika z planów, zgodnie z którymi kraje NATO, w tym Polska, zakończą operację ISAF do końca 2014 r.

Polski kontyngent wspiera działania sił afgańskich w zapewnianiu bezpieczeństwa w części prowincji Ghazni, odpowiada za ochronę odcinka drogi Kabul-Kandahar oraz drogi Ghazni-Sharana. Od kwietnia 2013 r. głównym zadaniem polskich żołnierzy jest szkolenie afgańskich sił bezpieczeństwa, które przejęły odpowiedzialność za sytuację w prowincji. PKW zajmuje się także wspieraniem afgańskich władz i administracji lokalnej w odbudowie infrastruktury cywilnej. Zadaniem polskiego kontyngentu jest również realizacja projektów rozwojowych i pomocowych oraz wspieranie organizacji międzynarodowych i pozarządowych, udzielających pomocy humanitarnej.

Polacy mają zakończyć działalność operacyjną w dziewięciu dystryktach w północnej części prowincji Ghazni. W trakcie 14. zmiany kontyngentu polscy żołnierze wraz ze sprzętem i uzbrojeniem mają przenieść się z bazy Ghazni do Bagram. Kontyngent ma też kontynuować proces wycofywania do kraju nadwyżek sprzętu i materiałów. 14. zmiana ma też przygotować miejsce dla ostatniej, 15. zmiany kontyngentu, która będzie miała charakter logistyczny i zajmie się ściąganiem do Polski z Afganistanu ostatnich egzemplarzy sprzętu i uzbrojenia.

Jak podał w sierpniu CIR, planowane wydatki związane z użyciem kontyngentu od połowy października 2013 r. do połowy kwietnia 2014 r. wyniosą ok. 177,4 mln zł. Pokryje je budżet MON.

Trzonem trwającej obecnie 13. zmiany kontyngentu są żołnierze 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego, a dowódca tej brygady gen. bryg. Marek Sokołowski jest dowódcą kontyngentu. 14. zmianę mają stanowić głównie żołnierze 10. Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa, a dowódcą kontyngentu ma być dowódca tej jednostki gen. bryg. Cezary Podlasiński.

W 2014 r. dowodzone przez NATO siły ISAF mają opuścić Afganistan, a odpowiedzialność za zapewnienie bezpieczeństwa przejmie afgańskie wojsko. W Afganistanie, który nadal ma otrzymywać finansową pomoc od Zachodu, pozostaną jednak zachodni doradcy i instruktorzy.

Od 2007 r. w Afganistanie śmierć poniosło 43 członków Polskiego Kontyngentu Wojskowego – żołnierze i cywilny ratownik medyczny. Ostatnią śmiertelną ofiarą był żołnierz, który zmarł 2 września w szpitalu w Ramstein w Niemczech. Trafił tam po tym, jak 28 sierpnia został ciężko ranny w ataku na bazę Ghazni. MON na prośbę rodziny nie podało danych żołnierza. Wiadomo, że służył w 25. Brygadzie Kawalerii Powietrznej.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych