15 rocznica zabójstwa gen. Marka Papały

fot: marekpapała.pl
fot: marekpapała.pl

Przy grobie byłego szefa policji gen. Marka Papały, na cmentarzu w jego rodzinnym Pruchniku koło Jarosławia, we wtorek, w 15. rocznicę jego tragicznej śmierci, spotkali się jego najbliżsi, a policjanci złożyli wieńce.

Gen. Marek Papała, b. komendant główny policji, został zastrzelony 25 czerwca 1998 r. w Warszawie, w samochodzie przed blokiem, w którym mieszkał.

W uroczystości na cmentarzu uczestniczył m.in. ojciec generała - Jan Papała, siostra Krystyna i brat Andrzej. Wieńce w imieniu komendanta głównego policji złożył zastępca podkarpackiego komendanta policji insp. Kazimierz Mruk, komendant powiatowy policji w Jarosławiu mł. Insp. Grzegorz Śmiech i kierownik posterunku w Pruchniku asp. szt. Wojciech Mikłasz.

Natomiast policjanci z oddziałów prewencji w Rzeszowie pełnili przy grobie wartę honorową i zapalili znicze. Wiązanki na grobie generała złożyli także przedstawiciele wojewody podkarpackiego, marszałka województwa oraz samorządowcy z Jarosławia i władze Pruchnika. Modlitwie za duszę zmarłego przewodniczył˙duszpasterz podkarpackich policjantów, ksiądz Marek Buchman.

W pruchnickiej galerii "Pod Gontem" otwarto wystawę "W 15. rocznicę śmierci gen. Marka Papały - Rodaka Ziemi Pruchnickiej". Można na niej zobaczyć zdjęcia i pamiątki, a także dokumenty dotyczące przebiegu kariery zawodowej generała.

W toku śledztwa ws. zabójstwa Papały rozpatrywano kilkanaście wersji, przeprowadzono kilkaset przesłuchań świadków. Sprawę prowadziła najpierw Prokuratura Apelacyjna w Warszawie. W 2009 r. śledztwo przekazane zostało Prokuraturze Apelacyjnej w Łodzi; powołano nowy specjalny zespół prokuratorów.

W kwietniu 2012 r. łódzka prokuratura apelacyjna poinformowała, że - według jej ustaleń – do zabójstwa Papały doszło w wyniku napadu rabunkowego z użyciem broni palnej, a sprawcy - z grupy "Patyka" - zamierzali ukraść samochód daewoo espero Papały. Podczas napadu jeden z mężczyzn miał oddać śmiertelny strzał do b. szefa policji. Zarzuty zabójstwa usłyszeli: Igor M. (wcześniej Igor Ł. - zmienił nazwisko), ps. Patyk, i Mariusz M. Inne zarzuty usłyszało trzech kolejnych członków grupy "Patyka". Bracia Robert i Dariusz J. są podejrzani o usiłowanie napadu rabunkowego, a Tomasz W. ma zarzuty związane z przestępczością samochodową (takie same usłyszała pozostała czwórka).

Status formalnie podejrzanego o zlecenie zbrodni wciąż ma polonijny biznesmen Edward Mazur (USA odmówiły jego ekstradycji). Łódzka prokuratura nie podjęła jeszcze decyzji, co dalej z zarzutami wobec niego.

Przed Sądem Okręgowym w Warszawie od 2010 r. toczy się proces Ryszarda Boguckiego i Andrzeja Z., ps. Słowik, oskarżonych o nakłanianie do zabójstwa gen. Marka Papały. Kolejne rozprawy warszawski sąd wyznaczył na lipiec.

 

 

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony.

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.