GDDKiA zerwała umowę z Alpine Bau. Podpisała też umowy na budowę nowych dróg

gddkia.gov.pl
gddkia.gov.pl

GDDKiA ogłosiła w piątek przetargi na budowę ponad 66 km nowych dróg ekspresowych, w tym trzech odcinków S3 oraz dwu odcinków S7 - poinformowała Dyrekcja w komunikacie. Wcześniej GDDKiA odstąpiła w piątek od umów z Alpine Bau na budowę odcinka drogi ekspresowej S5 i fragmentu drogi krajowej nr 16. Jako powód podano niewywiązanie się wykonawcy z zapisów umowy.

Zanim GDDKiA odstąpiła od umów, wystosowała do firmy Alpine Bau pismo, w którym domagała się kontynuowania prac przy budowie obu dróg zgodnie z terminami kontraktowymi.

Otrzymaliśmy od firmy odpowiedź, ale nie zawierała ona żadnych konkretnych deklaracji. Nie wynikało z niej, co wykonawca ma zamiar robić, więc odstąpiliśmy od kontraktu. Nie otrzymaliśmy też żadnej formalnej informacji o wstrzymaniu prac. Po tym, gdy je przerwano w środę – wystosowaliśmy pismo

- powiedziała rzeczniczka poznańskiego oddziału GDDKiA Alina Cieślak.

Nowy wykonawca odcinka S5 Kaczkowo-Korzeńsko zostanie wybrany w przetargu, trasa powinna być gotowa latem 2014 roku. Jak podała Cieślak, ten odcinek drogi ekspresowej S5 o˙długości ponad˙29 km jest zrealizowany w ok. 70 proc. Kontrakt obejmował też budowę blisko 9 km obwodnicy Rawicza – ta inwestycja jest zrealizowana w przeszło 90 proc.

Na S5˙siłami podwykonawców zostaną˙wykonane roboty˙zabezpieczające budowę przed okresem zimowym. Równocześnie zostanie przeprowadzona˙szczegółowa inwentaryzacja placu budowy, która potrwa około˙dwóch˙miesięcy i po jej zakończeniu˙zostanie ogłoszony przetarg na wybór nowego wykonawcy

- podała Cieślak.

Jak wyjaśniła, dokończenie drogi ekspresowej S5 i oddanie do ruchu powinno nastąpić˙w lipcu lub sierpniu 2014 roku. Pierwotnie zakończenie robót planowane było na trzeci kwartał 2013 roku. Na obwodnicy Rawicza trzeba jeszcze zamontować bariery oraz wykonać oznakowanie poziome. Oddanie do ruchu tej trasy powinno nastąpić˙na przełomie sierpnia i września.

Jak poinformował w piątkowym komunikacie olsztyński oddział GDDKiA, budowa drogi krajowej nr 16 od Biskupca do Borek Wielkich jest gotowa w ponad 90 proc. GDDKiA oświadczyła, że mimo odstąpienia od umowy z Alpine, droga będzie dokończona.

Zakłada się następujący scenariusz - przeprowadzona zostanie szczegółowa inwentaryzacja placu budowy i będzie ogłoszony przetarg na wybór nowego wykonawcy. Przewidujemy, że dokończenie budowy drogi krajowej nr 16 i oddanie do ruchu powinno nastąpić do końca 2013 r.

- napisano w komunikacie.

Odcinek drogi krajowej nr 16 od Biskupca do Borek Wielkich ma 8,2 km długości. Generalna Dyrekcja oświadczyła w piątek, że dokończy obie inwestycje, a wszyscy podwykonawcy firmy Alpine Bau, którzy rzetelnie wykonali swoją pracę przy realizacji inwestycji, zgodnie ze standardowymi procedurami obowiązującymi w GDDKiA, otrzymają należne im pieniądze.

Alpine Bau, drugi co do wielkości austriacki koncern budowlany, według informacji podanych mediom przez rzecznika sądu w Wiedniu, złożył w sądzie wniosek o uznanie niewypłacalności. Alpine Bau zatrudnia - jak wynika z jego danych - ok. 15 tys. osób w Austrii i za granicą. W Polsce Alpine realizowała na zlecenie GDDKiA dwa projekty na trasie S5 oraz na drodze krajowej nr 16. W połowie maja Alpine Bau oświadczyła GDDKiA, że nie dokończy budowy odcinka autostrady A1 Świerklany-Gorzyczki i mostu na autostradzie w Mszanie.

Ogłoszone w piątek postępowania dotyczą odcinków dróg w województwie: lubuskim, warmińsko-mazurskim i małopolskim. Droga ekspresowa S3 powiększy o odcinki:  Sulechów (w. Kruszyna) - Zielona Góra Północ (o długości 13,4 km), Zielona Góra Północ - węzeł Niedoradz (13,3 km), węzeł Niedoradz - droga wojewódzka nr 283 (17,3 km). Droga ekspresowa S7 zostanie wydłużona natomiast o odcinki: Ostróda Północ – Ostróda Południe wraz z obwodnicą Ostródy o długości 18,3 km oraz ponad 4,5 km krakowskiego odcinka od węzła Igołomska do węzła Christo Botewa.

Jak poinformowała w piątkowym komunikacie Dyrekcja, odcinek S7 w woj. warmińsko-mazurskim, na który ogłoszono w piątek przetarg, uzupełni drogę ekspresową z Ostródy do Elbląga na trasie Warszawa-Gdańsk.

Postępowanie ogłoszone przez krakowską GDDKiA to fragment drogi ekspresowej S7 będący uzupełnieniem wschodniej obwodnicy Krakowa. Jak poinformowała Iwona Mikrut z krakowskiego oddziału GDDKiA, w ramach inwestycji zbudowana zostanie dwujezdniowa droga ekspresowa i dwupoziomowe węzły drogowe: "Węzeł Rybitwy" i Węzeł Igołomska". Powstanie też 13 mostów i wiaduktów, m.in. most na Wiśle o długości ok. 0,7 km. Ponadto przebudowana będzie droga krajowa nr 79 na odcinku 1,55 km, linia tramwajowa oraz infrastruktura techniczna.

To bardzo ważna inwestycja. Po jej zrealizowaniu ruch tranzytowy z drogi krajowej nr 79 będzie mógł przenieść się na nową drogę klasy S (ekspresową), którą dotrze do autostrady A4 na trasie Katowice - Kraków - Rzeszów. Kierowcy nie będą musieli wjeżdżać do miasta. Usprawni to tranzyt skracając czas przejazdu, poprawi bezpieczeństwo, a także „odciąży” miejskie ulice

- wyjaśniła Mikrut.

Odcinek wschodniej obwodnicy Krakowa powinien być skończony do 2016 r. Wartość przedsięwzięcia szacowana jest na ok. 800 mln zł. Jak poinformowała GDDKiA, do końca tego roku ogłoszonych zostanie jeszcze 38 postępowań na ponad 540 km dróg ekspresowych.

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony.

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.