Apel o nadanie rondu w Grójcu imienia Żołnierzy Wyklętych

Zwracamy się do Rady Miejskiej w Grójcu z prośbą o nadanie rondu w Grójcu imienia Żołnierzy Wyklętych, o uhonorowanie Grójecczan, którzy przeciwstawili się nazizmowi i komunizmowi!

Żołnierze podziemia niepodległościowego zapisali się w historii Grójca walką o wolność swojej małej Ojczyzny. Ci, którzy przeżyli komunistyczne katownie, zasłużyli się pracą i działalnością na rzecz lokalnej społeczności.

Niektórych grójeckich Żołnierzy Wyklętych Szanowni Radni znaliście lub znacie – kapitana Ryszarda „Cygana” Pietrasa, porucznika Tadeusza „Sławka” Pękackiego, kapitana Leona „Żbika” Komorowskiego czy Mariana „Sępa” Kołomańskiego. Śp. inżynier R. Pietras przez kilkadziesiąt lat był pracownikiem FSO w Grójcu. Zmarły w lutym porucznik Tadeuszu Pękacki to żołnierz Szarych Szeregów i AK, uczestnik Akcji „Burza”, po wojnie w szeregach Ruchu Oporu AK walczył z komunizmem, piłkarz KS Wicher Grójec, przez prawie siedemdziesiąt lat członek grójeckiej Ochotniczej Straży Pożarnej, odznaczony medalem za Zasługi Przeciwpożarowe dla Ziemi Grójeckiej. R. Pietras i T. Pękacki byli utytułowani przez Radę Miejską w Grójcu Tytułem i Honorowym Medalem za zasługi dla Miasta i Gminy Grójec. Leon „Żbik” Komorowski to wychowawca wielu pokoleń Grójecczan, zasłużony dla edukacji nauczyciel ZSZ w Grójcu. Oprócz ROAK na Grójecczyznie działała również Polska Szturmówka Chłopska założona przez Henryka Bąka. Uhonorowanie grójeckich Żołnierzy Wyklętych byłoby uczczeniem tych, którzy odeszli do wieczności i tych, którzy jeszcze żyją.

Żołnierze polskiego podziemia niepodległościowego za swoją walkę o wolność byli wyklęci przez komunistów i zbrodnicze struktury Urzędu Bezpieczeństwa. Przed grójeckimi radnymi stoi szansa na uhonorowanie Żołnierzy Wyklętych lub kolejne wyklęcie najdzielniejszych i najofiarniejszych członków lokalnej społeczności!

Warto podkreślić duże zaangażowanie mieszkańców Grójca, czyli Waszych Wyborców w nadania rondu imienia Żołnierzy Wyklętych. Akcja spotkała się z dużym poparciem, bardzo szybko udało się zebrać prawie 600 podpisów pod tą inicjatywą. Podanie o nadanie nazwy rondu Żołnierzy Wyklętych było pierwszą propozycją w sprawie nadania nazwy rondu, wpłynęło do Rady Miejskiej już dwa dni po wybudowaniu ronda i przez kilka miesięcy była jedyną propozycją nazwy.

Z poważaniem

Kapitan Leon „Żbik” Komorowski, żołnierz AK „Głuszec” Grójec i Ruchu Oporu Armii Krajowej w Grójcu, uczestnik ataku na więzienie UB w Grójcu w 1945 r., nauczyciel.

Ks. Stefan Kazulak, Dziekan Dekanatu Grójeckiego, proboszcz parafii pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego w Grójcu.

Ks. Michał Długowski, wikariusz parafii pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego w Grójcu.

Ks. Artur Lachowicz, wikariusz parafii pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego w Grójcu.

Prof. Marek Jerzy Chodakiewicz, wykładowca The Institute of World Politics w Waszyngtonie. W 2005 r. mianowany przez prezydenta George,a W. Busha członkiem amerykańskiej Światowej Rady ds. Upamiętnienia Holokaustu.

Prof. Jan Żaryn, historyk, wykładowca akademicki, UKSW, IPN.

Dr Mariusz Bechta, historyk, redaktor naczelny pisma „Templum Novum”.

Dr Grzegorz Łeszczyński, historyk, autor publikacji poświęconych dziejom najnowszym regionu grójeckiego.

Dr Wojciech Jerzy Muszyński, historyk, redaktor naczelny pisma „Glaukopis”.

Dr Jolanta Mysiakowska-Muszyńska, historyk.

Dr Rafał Sierchuła, historyk, redaktor naczelny rocznika „Actum”.

Wacław Holewiński, prawnik, działacz opozycji, pisarz.

Mgr Wiktoria Komorowska, emerytowany nauczyciel geografii w Liceum Ogólnokształcącym w Grójcu.

Leszek Żebrowski, historyk, pionier badań nad dziejami Narodowych Sił Zbrojnych.

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony.

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.