Legutko: Przedstawiciele UE nie mogą się zachowywać jakby niewiele się zmieniło na Ukrainie

PAP/EPA
PAP/EPA

Strasburg, 22 maja, 2012

Z inicjatywy delegacji Prawa i Sprawiedliwości, dziś podczas sesji plenarnej  PE w Strasburgu, miała miejsce debata na temat ostatnich wydarzeń na Ukrainie oraz sytuacji byłej premier Julii Tymoszenko.

Z ramienia delegacji PiS w debacie zabrał głos Ryszard Legutko, wiceprzewodniczący Grupy EKR i przewodniczący delegacji PiS do PE: "Sytuacja jest prosta - zrobiliśmy wiele poprzez umowę stowarzyszeniową aby Ukraina wprowadziła rządy prawa i odpowiednie standardy, tak się jednak nie stało. Cała sprawa z uwięzieniem przedstawicieli opozycji i groźbami dalszych uwięzień tę sytuację znacznie pogorszyła. Nie może być tak, aby przedstawiciele UE zachowywali się tak jakby niewiele się zmieniło. Musi być wyraźny sygnał, nie można przyjąć postawy 'business as usual'."

Nawiązując do bojkotu mistrzostw europy w piłce nożnej, Ryszard Legutko powiedział: "Bojkot, o którym tutaj wiele mówiono może mieć różne formy. Nie wyobrażam sobie, aby przedstawiciele instytucji europejskich oficjalnie przyjechali na mistrzostwa i zasiadając w loży vipowskiej mieli oklaskiwać mecze,  jednak skoro tak bardzo lubią futbol, to niech sobie kupią bilet za własne pieniądze, usiądą wśród kibiców i niech się rozkoszują piłką, ale nie jako politycy europejscy reprezentujący jej instytucje."

Ryszard Legutko jest stałym sprawozdawcą ds. Ukrainy w Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego oraz autorem sprawozdania przyjętego w grudniu 2011 roku przez PE zawierającego rekomendacje dla Rady, Komisji oraz Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych w sprawie umowy stowarzyszeniowej między UE a Ukrainą.

Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, w skład, której wchodzi delegacja Prawa i Sprawiedliwości, złożyła projekt rezolucji, w której wzywa władze Ukrainy m.in. do zagwarantowania bezstronnego, przejrzystego i sprawiedliwego procesu apelacyjnego dla byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko, obecnie odbywającej karę siedmiu lat więzienia w kolonii karnej Kaczaniwska w Charkowie. Zwraca się też uwagę na liczne deklaracje europejskich polityków i przywódców na temat możliwości politycznego bojkotu nadchodzących mistrzostw Europy w piłce nożnej na Ukrainie. Rezolucja EKR podkreśla, że taki bojkot mógłby stanowić odpowiedni nacisk na władze Ukrainy, dając mocny sygnał o konieczności zmiany kursu na bardziej demokratyczny, co jest jednym z niezbędnych warunków do wznowienia procesu ratyfikacji umowy stowarzyszeniowej między Ukrainą a Unią Europejską.

W czwartek odbędzie się głosowanie nad rezolucją.

Autor

Wspólnie brońmy Polski i prawdy! www.wesprzyj.wpolityce.pl Wspólnie brońmy Polski i prawdy! www.wesprzyj.wpolityce.pl Wspólnie brońmy Polski i prawdy! www.wesprzyj.wpolityce.pl

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony.

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.