W związku z wyrażanymi wielokrotnie przez różne środowiska wątpliwościami i pytaniami stawianymi po ostatnich wyborach prezydenckich i parlamentarnych, na podstawie art. 16 ustawy z dnia 9 maja 1995 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora, uprzejmie proszę Pana Przewodniczącego o udzielenie mi szczegółowych informacji o sposobie i technikach obliczania głosów, tj. wyników wyborów, stosowanych w trakcie ostatnich wyborów prezydenckich i parlamentarnych, oraz o równie wyczerpującą informację w tych kwestiach, dotyczącą też zbliżających się wyborów w 2014 r. - do Parlamentu Europejskiego, do samorządów terytorialnych oraz w 2015 r. do Sejmu i Senatu.
Proszę więc o szczegółowe odpowiedzi m.in. na następujące pytania:
Co do ostatnich wyborów prezydenckich i parlamentarnych:
Jakie serwery obsługiwały te wybory w Polsce?
Na terytorium jakiego państwa, fizycznie gdzie znajdowały się te serwery?
Kto był właścicielem tych serwerów lub miał na nie decydujący wpływ?
Kto wykonywał ich serwis?
Czy z procedurami i techniczną stroną obsługiwania ostatnich wyborów prezydenckich i parlamentarnych - a szczególnie z obliczaniem głosów - miały jakichkolwiek prawny, faktyczny lub właścicielski związek podmioty zagraniczne, w szczególności rosyjskie? Jakie to były podmioty? Jaki wpływ wywierały?
Co do zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego i samorządowych w 2014 oraz parlamentarnych w 2015:
Jakie serwery będą obsługiwały każde z tych wyborów w Polsce?
Na terytorium jakiego państwa, gdzie fizycznie znajdują się - lub będą się znajdowały - te serwery w czasie wyborów w Polsce?
Kto jest lub w czasie wyborów będzie właścicielem tych serwerów?
Kto będzie wykonywał ich. serwis?
Czy z procedurami i techniczną stroną obsługiwania zbliżających się w 2014 i 2015 r. wyborów w Polsce, a szczególnie z obliczaniem głosów będą miały jakikolwiek związek lub wpływ podmioty zagraniczne, a szczególnie rosyjskie? Jakie to będą podmioty? Jaki będzie ich styk, wpływ, udział w zbliżających się w Polsce wyborach?
III. Proszę też Pana Przewodniczącego o odpowiedź na pytania następujące:
Czy są polskie serwery, które mogą obsługiwać wybory w Polsce bez żadnego udziału elementów zagranicznych?
Jaki jest poziom bezpieczeństwa i szczelności systemów obsługujących w Polsce wybory, a szczególnie systemu obliczającego wyniki głosowania?
Jakie są kolejne etapy techniczne procedury obliczania wyników wyborów?
Czy nie uważa Pan Przewodniczący, że obsługę tak istotnego, fundamentalnego dla każdego państwa wydarzenia jakim są wybory parlamentarne, prezydenckie i samorządowe, powinny obsługiwać - a w szczególności obliczać glosy i przechowywać dane - wyłącznie serwery, położone w Polsce, znajdujące się pod kontrolą wyłącznie polskich uprawnionych organów oraz bezpiecznie zamknięta sieć komputerowa kontrolowana wyłącznie przez Państwową komisję Wyborczą?
Czy potrafiłby Pan Przewodniczący wyjaśnić opinii publicznej, skąd bierze się określenie czy też opinia, że polskie wybory obsługują „ruskie serwery”?
Ze względu na wagę problemu, którym interesuje się polska opinia publiczna oraz wobec pojawiających się, a niedementowanych informacji i poglądów, bardzo proszę Pana Przewodniczącego o poważne i wyczerpujące odpowiedzi, które - mam nadzieję - pozwolą uspokoić obawy licznych środowisk.
Krystyna Pawłowicz
---------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------
Sprawdź nasze najnowsze oferty promocyjne na książki!
Szczegóły promocji wSklepiku.pl!
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/187269-prof-krystyna-pawlowicz-do-przewodniczacego-pkw-jakie-serwery-obslugiwaly-wybory-w-polsce-na-terytorium-jakiego-panstwa-fizycznie-gdzie-znajdowaly-sie-te-serwery-kto-byl-wlascicielem-tych-serwerow-lub-mial-na-nie-decydujacy-wplyw