Donald Tusk uspokaja, analityk rynków wschodzących zapowiada wielki kryzys. "Będzie trzecim etapem większego, trwającego od 2008 roku kryzysu globalnych finansów"

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
fot.sxc.hu
fot.sxc.hu

 

W serwisie wGospodarce.pl można dziś przeczytać uspokajające wypowiedzi Donalda Tuska, który lekceważy ostatnie osłabienie złotówki, oraz felieton analityka Saxo Banku, który zapowiada poważny kryzys na rynkach wschodzących. Obwinia rządy tych państw o zmarnowanie czasu od upadku muru berlińskiego.

Steen Jakobsen pisze:

W krajach z grupy EM decydenci, rządy państw i ich nie tak znowu niezależne banki centralne dążą do wypracowania na nowo stanu równowagi. Dla krajów z deficytem na rachunku bieżącym („krucha piątka" + Rosja) oznacza to osłabianie waluty, uważane za drogę na skróty do większej konkurencyjności. Problem z tym podejściem jest taki, że to rozwiązanie nie zadziała, gdyż państwa te nie wykorzystały okresu intensywnego rozwoju na inwestycje w budowanie kapitału długoterminowego. Zamiast tego, w latach boomu z otwartymi ramionami przyjmowały one kapitał „franczyzowy”. Czyli kafejki z burgerami, szybkie rozwiązania i szybkie zyski. Jednak model oparty na franczyzie nie obejmował nigdzie rozwijania wewnętrznej konkurencji i otwierania się na świat. To oznacza, że w niektórych krajach korupcja i błędna alokacja kapitału kumulowały się przez ponad dekadę, odkąd 25 lat temu runął mur berliński. Czas się po prostu kończy.


Analityk ocenia, że czeka nas kryzys rynków wschodzących, który będzie trzecim etapem większego, trwającego od 2008 roku kryzysu globalnych finansów – pierwszy etap to kryzys bankowy, drugi etap to kryzys państw Unii Europejskiej. Ma nadzieję, że to wymusi wreszcie rzeczywiste, a nie jedynie maskujące rzeczywistość reformy. Szansy na odrodzenie upatruje w rozwoju małych firm i odejściu od gospodarki centralnie planowanej przez polityków i banki centralne.

Musimy przejść do skali „mikro”, od wielkich przedsiębiorstw do przedsiębiorstw małych, od państwa do jednostki, i od interwencji tego pierwszego oraz banków centralnych do wyceny będącej wynikiem działania sił rynkowych.

– pisze ekspert Saxo Banku.

Cały artykuł „Rosja katalizatorem problemów na rynkach wschodzących i w skali globalnej” w serwisie wGospodarce.pl.

 

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych