Korupcyjny mega-układ. „DGP”: w niemal każdym urzędzie, gdzie przeprowadzano przetargi, wręczano łapówki

Fot. siewie.pl
Fot. siewie.pl

Wnioski, jakie płyną ze śledztwa dotyczącego korupcji w urzędach państwowych są zatrważające. Czy polskie państwo znajdowało się w ostatnich latach w tak patologicznej sytuacji?

„Dziennik Gazeta Prawna” powołując się na ustalenia śledczych pisze, że w niemal każdym urzędzie, gdzie przeprowadzano przetargi, wręczano łapówki. Sieć korupcyjnego układu obejmowała najważniejsze urzędy – m.in. MSZ, GUS, MSWiA.

Śledztwo CBA i prokuratury trwa już trzy lata. Zbliża się do odsłonięcia mechanizmu korupcyjnego, który blokuje cyfryzację państwa. Jego kolejnym, ważnym etapem, było wczorajsze zatrzymanie 18 osób podejrzewanych o przestępstwa przy przetargach na zakup sprzętu i usług teleinformatycznych.

CZYTAJ WIĘCEJ: CBA zatrzymało 18 podejrzewanych o korupcję m.in. w MSWiA i GUS - podsumowanie

Wcześniej zeznania złożył były szef MSWiA Grzegorz Schetyna, tłumaczący rolę swojego ówczesnego zastępcy Witolda Drożdża. Dziś jest dyrektorem w Orange, jego mieszkanie wczoraj przeszukano, jednak nie został przesłuchanym, co może oznaczać tylko tyle, że najprawdopodobniej zamiast w charakterze świadka, zostanie wezwany jako podejrzany – zostaną mu postawione zarzuty. Według DGP w związku z kilkunastoma ustawionymi przetargami i zleceniami przeprowadzonymi z pominięciem procedury przetargowej w pionie informatycznym. Jak dowiaduje się gazeta, nieprawidłowości mogą zablokować lub odebrać Polsce unijne pieniądze.

Gazeta opisuje mechanizm korupcyjny, który był kanwą wczorajszych działań CBA:

Janusz J. wiceprezes dolnośląskiej firmy informatycznej Netline (z nią związane są dwa z trzech przetargów, wokół których działali wczoraj agenci) miał skorumpować Andrzeja M., dyrektora w MSWiA bezpośrednio podległego Drożdżowi.

J. był bliskim znajomym Moniki F., urzędniczki w MSZ, która wczoraj usłyszała zarzut korupcji przy przetargu (była przewodniczącą komisji przetargowej) na obsługę polskiej prezydencji w UE. Zamówienie warte było 34 mln zł. W zwycięskim konsorcjum znalazła się firma EasyLog, kontrolowana przez prezesa Netline. Tej spółce „udało się” wygrać także wart 6 mln zł przetarg w Głównym Urzędzie Statystycznym, stąd zarzut korupcji postawiony wiceprezesowi GUS Krzysztofowi K.

Wczorajsze zatrzymania dotyczą też czasu, gdy MSW kierował Jerzy Miller, dziś wojewoda małopolski. Urzędnicy MSW, których odwiedzili funkcjonariusze CBA odpowiadali za rozstrzygnięcie przetargu na wojewódzkie centra powiadamiania ratunkowego, właśnie za kadencji Millera.

Ale to, czego organy ścigania dotknęły wczoraj to tylko początek.

Okazuje się, że niemal przy każdym projekcie rządziły łapówki. W efekcie strategiczne projekty cyfryzacyjne mają po kilka lat opóźnień

- czytamy w DGP. Autor tekstu, Robert Zieliński wylicza:

- Nie działa Zintegrowany Moduł Obsługi Końcowego Użytkownika. Miał pozwolić gminom zyskać dostęp do centralnej bazy danych z ewidencją ludności i wydawania dowodów osobistych (wart 34 mln zł). Pierwotnie miał być skończony w 2011 r.

- W 2012 miał funkcjonować pl.ID (za 107 mln zł), czyli system nowych dowodów osobistych z warstwą elektroniczną.

- Podobnie Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców. Warta około miliarda złotych.

- Problemy są też z internetowym kontem pacjenta (IKP), e-receptami i e-zwolnieniami. Dopiero za dwa lata przedsiębiorcy mają otrzymać z ZUS elektroniczne zwolnienia lekarskie.

 

Więcej o kulisach „największej polskiej afery korupcyjnej” w „Dzienniku Gazecie Prawnej".

znp

 

 

-------------------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------------------

TYLKO U NAS , wSklepiku.pl, możesz nabyć kubek lemingowy wPolityce.pl!

Idealny dla wszystkich miłośników lemingozy! Kubek o głębokim wnętrzu.

Oni są lemingami - a Ty? Oni piją kawę ze starbunia - Ty możesz ją pić z naszego kubka! Najlepsza kawa, najsłodsza herbata - tylko z lemingowego kubka wPolityce.pl!

Musisz go mieć!

Kubek lemingowy wPolityce.pl

 

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony.

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.