W najnowszym numerze tygodnika wSieci: święty ogień. Jan Pospieszalski odsłania kulisy tęczowej prowokacji

Fot. wSieci
Fot. wSieci

W nowym numerze odważnego tygodnika młodej Polski, między innymi: dlaczego płonie tęcza na placu Zbawiciela w Warszawie, Alfabet 11 listopada według Wiktora Świetlika oraz dodatek specjalny – „Z bronią w ręku”. Jeszcze przez tydzień dostępne jest w sprzedaży wydanie z filmem - „Bunt stadionów” – dokumentem Mariusza Pilisa o polskich kibicach.

Jan Pospieszalski odsłania kulisy tęczowej prowokacji:

Kiedy na widok pożaru zapytaliśmy szefa strażaków, dlaczego go nie gaszą, odparł, że z powodu głupot nie będzie narażał ludzi. Mieszkańcy okolicznych domów i parafianie mówią, że wobec trzech podpaleń opakowanie tęczy w papierowe kwiatki na kilka dni przed Marszem Niepodległości wyglądało jak celowa prowokacja. Liczą na to, że może teraz władze Warszawy zmądrzeją i przeniosą kontrowersyjną instalację gdzieś nad Wisłę.

 

Marzena Nykiel w kontekście podpalenie tęczy, symbolu homoseksualistów, przygląda się artystycznym prowokacjom, które profanują święte znaki chrześcijan.

A może spalenie tęczy potraktować jako odwet za ciągłe profanacje krzyża? Czy instalacja „płonąca tęcza” przekona świat antysztuki, że jednak istnieją granice wolności artystycznej?

 

Bracia Karnowscy rozmawiają z Krystyną Grzybowską publicystką, znawczynią spraw międzynarodowych, dziennikarką „Gazety Polskiej”, żoną śp. Macieja Rybińskiego

Premier Tusk, jego ministrowie i prezydent Komorowski zachowują się, jakby Moskwa miała na nich jakieś papiery. Największą obrazę przyjmują jako komplement. Aż tak nisko Rosji nikt się po 1990 r. nie kłaniał, nawet Oleksy, Miller czy Kwaśniewski

- mówi publicystka.

W numerze również Alfabet 11 listopada według Wiktora Świetlika. Dziennikarz zaprasza do lektury śladami haseł, medialnych motywów i własnych spostrzeżeń związanych z Marszem Niepodległości w Warszawie.

Redakcja „wSieci” przygotowała także dla czytelników dodatek specjalny „Z bronią w ręku”, a w nim między innymi barwna sylwetka por. Rafała Gan-Ganowicza, żołnierza RP na uchodźstwie, najemnika, korespondenta Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.

Andrzej Rafał Potocki pisze:

Nie należał do pokolenia Kolumbów. Był od nich młodszy. Powstanie oglądał przez piwniczne okno. Nie skończył jeszcze 14 lat, kiedy na schodach jakiś żołnierz z biało-czerwoną opaską na ręku krzyknął do niego: „Twój ojciec zginął!”. Matkę pożegnał już we wrześniu 1939 r. po kolejnym bombardowaniu miasta i od tamtej pory wychowywał się praktycznie sam. Był warszawiakiem. Po wkroczeniu Armii Czerwonej przekonał się, że na niepodległość i wolność nie można liczyć.


Ponadto Arek Lerch rozmawia z Anitą Lipnicką na temat jej najnowszej płyty „Vena Amoris”. – John powiedział, że jeżeli ta płyta nie zostanie dobrze przyjęta, on zje własną nogę – to jego specyficzne powiedzonko – mówi artystka.

Na czytelników czekają również stałe rubryki między innymi Mazurka i Zalewskiego, Doroty Łosiewicz, Łukasza Warzechy, Wiktora Świetlika, Piotra Skwiecińskiego, Jerzego Jachowicza, a także Jana Pietrzaka, Katarzyny Łaniewskiej i Kamili Łapickiej, Krzysztofa Feusette’a, Ryszarda Makowskiego, Piotra Zaremby.

Nowy numer „wSieci” w sprzedaży od 18 listopada br., także w formie e-wydania. Tygodnik „wSieci” jest też dostępny w nowych, wygodnych  formatach EPUB, MOBI i PDF, które idealnie dopasowują się do urządzeń takich jak telefony, tablety i czytniki e-booków. Tylko teraz w Nexto można wypróbować prenumeratę cykliczną tygodnika bez ponoszenia jakichkolwiek opłat przez okres 7 dni. Szczegóły na www.wsieci.pl

 

 

 

----------------------------------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------------------------------

Uwaga!

TYLKO U NAS, wSklepiku.pl, możesz jeszcze nabyć poprzednie numery miesięcznika "W Sieci Historii"!

Nr.5/2013
Miesięcznik

Nr.4/2013

Miesięcznik

Nr.3/2013

Sieci Historii (3/2013) - miesięcznik z filmem Urodziny młodego Warszawiaka + opaska powstańcza

Nr.1/2013

Sieci Historii (1/2013) - miesięcznik z filmem Generał Nil

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony.

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.