Czy w sprawie zakazu dla o. Mądla duże znaczenie miała bójka? Jezuici: "Prosimy, aby nikt w tej sprawie nie tylko nie ferował wyroków"

Fot. Facebook
Fot. Facebook

Ojciec Krzysztof Mądel został ukarany nie tylko za ostre pióro, ale również incydent w parafii. Jak dowiedziała się IAR między zakonnikami w parafii Ducha Świętego w Nowym Sączu doszło do rękoczynów. Jej powodem miała być wypowiedź o. Mądla dla "Gazety Wyborczej".

W związku z doniesieniami medialnymi odnośnie sytuacji o. Krzysztofa Mądla poniżej zamieszczamy list, jaki w tej sprawie do wszystkich jezuitów oraz redakcji JEZUICI.pl skierował o. Socjusz Towarzystwa Jezusowego Prowincji Polski Południowej, o. Jakub Kołacz SJ.

Treść listu

W związku z doniesieniami medialnymi na temat sytuacji naszego współbrata o. Krzysztofa Mądla, w porozumieniu z o. Prowincjałem i z jego polecenia, przekazuję informacje o prawdziwym przebiegu zdarzeń oraz o wynikających stąd konsekwencjach:

1. Po swoim powrocie z wizyty w Rosji – co miało miejsce 12 sierpnia – o. Prowincjał został poinformowany o sytuacji, jaka zaszła w naszej wspólnocie w Nowym Sączu przy ul. Skargi oraz o roli, jaką w tej sprawie odegrał o. Mądel. Wobec powagi sytuacji o. Prowincjał – aż do wyjaśnienia całej sprawy – zakazał o. Mądlowi odprawiania Mszy w kościele oraz spowiadania – decyzję tę przekazał mu przez Superiora, ponieważ o. Mądel nie odbierał telefonów od Prowincjała, ani też sam nie zadzwonił do Prowincjała, pomimo iż takie polecenie zostało mu przekazane przez Superiora. O. Superior został też poproszony o to, aby poinformował miejscową wspólnotę o zakazie oraz o powodach tej decyzji. Wbrew doniesieniom medialnym, jest to jedyna – jak do tej pory – sankcja dyscyplinarna nałożona na o. Mądla.

2. O. Prowincjał zaprosił następnie o. Mądla na rozmowę w Krakowie w domu kurialnym. Rozmowa ta miała miejsce 17 sierpnia, a w jej trakcie o. Mądel przedstawił swój opis wydarzeń (wcześniej przesłał go o. Prowincjałowi drogą mailową). Oprócz kwestii związanych z sytuacją we Wspólnocie w Nowym Sączu, o. Prowincjał rozmawiał z nim na temat jego statusu w Towarzystwie Jezusowym, warunków odnoszących się do możliwości ostatecznego włączenia w Towarzystwo (przedstawionych o. Mądlowi przez naszego o. Generała) oraz pozwoleń odnoszących się do publikowania i wypowiedzi w mediach, przypominając ogólne zasady obowiązujące w tym względzie każdego jezuitę. Rozmowa ta – trwająca niespełna godzinę – nie została jednak zakończona, ponieważ o. Mądel, pomimo wyraźnych próśb, opuścił pokój Prowincjała.

3. Tego samego dnia, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, o. Prowincjał wyjechał na swoje rekolekcje. Po ich zakończeniu podejmie on kolejne próby kontaktu i rozmowy z o. Mądlem oraz Współbraćmi z Nowego Sącza w celu wyjaśnienia całej sprawy.

Bardzo proszę wszystkich Współbraci o uszanowanie prywatności całej sprawy i zachowanie się zgodnie z naszym sposobem postępowania. Proszę, aby nikt w tej sprawie nie tylko nie ferował wyroków, nie osądzał i nie komentował, ale też aby nie wypowiadał się publicznie, lecz aby wszystkie ewentualne zapytania kierował do Kurii Prowincji, gdyż tylko ona jest w pełni poinformowana o wszystkim.

Proszę o modlitwę w intencji o. Mądla, o. Prowincjała, Współbraci z Nowego Sącza i wszystkich nas w Prowincji – módlmy się o dobre, pełne i sprawiedliwe wyjaśnienie i rozwiązanie tego problemu.

AMDG
Jakub Kołacz SJ

 

 

 

 

---------------------------------------------------------------------

---------------------------------------------------------------------

Warto kupić tę książkę:"Kościół naród człowiek czyli opowieść optymistyczna o Polakach w XX wieku"

autor:Żaryn Jan

Ta praca to zbiór większych i mniejszych tekstów, powstałych w ostatnich latach aktywności naukowej autora, których głównym bohaterem jest Polska w XX wieku. Szkice dotyczą dziejów Kościoła katolickiego w Polsce, obozu narodowego, stosunków polsko-żydowskich oraz sylwetek wybitnych postaci ostatniego stulecia, w tym ofiar tragedii smoleńskiej z 10 IV 2010 r. Tytuł książki – nie przez przypadek – nawiązuje do pracy Romana Dmowskiego wydanej w końcu lat dwudziestych ubiegłego stulecia: Kościół, naród, państwo.

Kościół naród człowiek czyli opowieść optymistyczna o Polakach w XX wieku

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony.

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.