Każdy minister ma swoich doradców. Jednak jakie doświadczenie i zalety ma doradca w gabinecie politycznym MSW, który za dwa dni skończy 21 lat? Czy to prezent urodzinowy?

Szef resortu MSW z Tomaszem Arabskim. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Szef resortu MSW z Tomaszem Arabskim. Fot. PAP/Radek Pietruszka

Lubię czytać BIP. Są w nim informacje  ciekawe i prowokujące do pytań. Zajrzałem na stronę BIP Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Okazuje się, że Gabinet Polityczny MSW liczy siedmioro doradców. Wszyscy na etatach.

Paweł Majcher (były prezes radia Wrocław S.A.), Michał Sokolnicki („miejsce zatrudnienia w trzyletnim okresie przed zatrudnieniem politycznym: Kręgliccy Restauracje i Catering Sp. z o.o., Ministerstwo Spraw Wewnętrznych”), Małgorzata Woźniak (była rzeczniczka prasowa resortu), Krystyna Marcinek („miejsce zatrudnienia w trzyletnim okresie przed zatrudnieniem politycznym: Salvor Sp. z o.o. i Wspólnicy Sp. Komandytowa, ASBS Othago”), Paweł Polak (w MSW zatrudniony od lutego 2013 r., wcześniej pracował w Exi Sport), Joanna Faryna-Wielowieyska (wcześniej pracowała w KPRM i MSW) i Adam Malczak („miejsce zatrudnienia w trzyletnim okresie przed zatrudnieniem politycznym: Rada Rodziców przy II Liceum Ogólnokształcącym i Gimnazjum im. Stefana Batorego, King’s College London”).

Widać, że szef MSW stawia na młodość. Pan doradca Malczak za dwa dni skończy 21 lat, i jak widać jest urodzonym działaczem społecznym – najpierw jako uczeń społecznego liceum zasiadał w Radzie Rodziców, potem studiował w King’s College London. Wrócił na „Zieloną Wyspę” i musiał gdzieś zacząć pracować. Od razu dostał szansę, o jakiej setki tysięcy jego rówieśników i starszych mogą pomarzyć – etat w administracji rządowej. Czyli nie pracuje na umowie śmieciowej, ale na etacie w ministerstwie. Gdyby był o 10 lat starszy, to pomyślałbym, że pochodzi z resortowej rodziny.

To o tym doradcy Malczaku bloger Budyń78 pisał na blogu w maju 2010 r.:

Na facebooku powstała dość żałosna grupa o nazwie „Nie mogę spać, bo boję się, ze jarosławkaczyński wygra wybory” (pisownia nazwy oryginalna). Średnio jest się czym chwalić, ale cóż, może założyciel grupy i cztery tysiące jej uczestników liczą na to, że w trosce o ich zdrowy sen, ktoś mieni sympatie polityczne. Wspólne zainteresowania grupy to „zdrowie i uroda”, słowo kluczowe zaś to „koszmary”. […] Ciekawe to wszystko dla socjologa i obserwatora sieci, jednak ciekawsze jeszcze jest to, że grupę założył pan Adam Malczak. Jeszcze 10 minut temu to nazwisko nic mi nie mówiło, ale jak się nie wie, można zapytać. Adam Malczak jest przewodniczącym Młodzieżowej Rady Warszawy, zaś MRW to „apolityczna grupa młodzieży pełniąca rolę organu konsultacyjno-doradczego w stołecznym samorządzie”. Apolityczność widzimy właśnie w praktyce, zresztą może nie tyle to apolityczność, a wdzięczność, bowiem „Środki finansowe zapewniające realizację celów statutowych MRW pochodzą z budżetu m.st. Warszawy i są wydzielone w budżecie Biura Rady miasta stołecznego Warszawy.

Nawiasem mówiąc blog pana Malczaka na TokFM jest zablokowany.

Szkoda. Ciekawe są te przemyślenia. Na przykład:

Wybory uzupełniające do Senatu w Polsce są z reguły tak nieistotne, jak nieistotny jest sam obecny Senat i najczęściej przechodzą niezauważone nawet w regionach, gdzie się odbywają. Startują kandydaci bezbarwni, i tak wiadomo kto wygra, a w ogóle to w niedzielę grill lub urodziny ciotki Jadwigi są ważniejsze niż gadające głowy polityków.

Naturalnie pytania o kwalifikacje doradcy Malczaka mijają się z celem, bo wszyscy znamy szablon odpowiedzi – „znajomość języków, aktywność społeczna etc.”.Niesmak jednak pozostaje.

Pan doradca Polak z Gabinetu Politycznego jest o 14 miesięcy starszy od pana doradcy Malczaka. Zapewne będzie ministrowi Sienkiewiczowi doradzał w wyborze sprzętu sportowego, bo wcześniej pracował w Exi Sport…

Zaufaną osobą ministra Bartłomieja Sienkiewicza jest bez wątpienia Krystyna Marcinek. Jej kompetencje nie zaskakują:

Początki firmy Salvor Sp. z o.o. i Wspólnicy Sp. kom. (SiW) sięgają 2002 roku i założonej wówczas przez Bartłomieja Sienkiewicza firmy ASBS Othago. W oparciu o doświadczenie i kompetencje uzyskane przez jej pracowników od początku istnienia ASBS Othago, w 2009 roku powołana została do życia firma Sienkiewicz Sp. z o. o. i Wspólnicy Spółka komandytowa. Po odejściu Bartłomieja Sienkiewicza ze spółki w styczniu 2013 roku uzyskała ona swoją obecną nazwę, rozpoczynając nowy okres swojej działalności. Trzon analityków SiW ma jednak za sobą wieloletnie doświadczenie w pracy zarówno w ASBS Othago, jak i Sienkiewicz Sp. z o. o. i Wspólnicy Spółka komandytowa.

Co to jest ów „Gabinet Polityczny” MSW? Z pomocą przychodzi BIP:

Do zakresu działania Gabinetu Politycznego Ministra należy: zapewnienie politycznej obsługi Ministra, Sekretarza Stanu i Podsekretarzy Stanu; […] realizacja zadań w zakresie: doradztwa oraz ekspertyz, dokumentowania, analizowania i opiniowania istotnych procesów i wydarzeń społecznych, politycznych i ekonomicznych, konsultacji dotyczących realizacji polityki określonych przez lub pozostających w kompetencji Ministra, Sekretarza Stanu i Podsekretarzy Stanu.

Kompetencje Pawła Majchra próbowała rozgryźć Jadwiga Chmielowska, ale jej się nie udało. Zaskakujące jest to, że Majcher oprócz kierowania Gabinetem Politycznym jest także p.o. rzecznika prasowego.

Czy to dowód na upolitycznienie przekazu medialnego dla dziennikarzy? Pani Woźniak oprócz tego, że pochodzi z Krakowa i  po tym, jak była rzeczniczką prasową Jerzego Millera (tego od skompromitowanej swymi ustaleniami „komisji Millera”) zapewne za dużo wie, aby ją wyrzucić z MSW.

Wszyscy wiedzą, że tzw. „gabinety polityczne” to przechowalnie, synekury etc. Jednak ponieważ wydawane są publiczne pieniądze, to może należy zadawać pytania?

 

 

------------------------------------------------------------------------

------------------------------------------------------------------------

Pasjonujesz się polityką?Chcesz wiedzieć więcej?

Zajrzyj do wSklepiku.pl!Znajdziesz tam wiele wartościowych książek na ten temat!


Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony.

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.