89 lat temu zmarł Franciszek Stefczyk. Był apostołem biednych i pionierem polskiej bankowości

fot: youtube
fot: youtube

Franciszek Stefczyk urodził się 2 grudnia 1861 r. w Bachowicach w Małopolsce. Był nauczycielem, historykiem, ekonomistą, wybitnym działaczem społecznym i spółdzielczym, inicjatorem zakładania spółdzielczych kas oszczędnościowo-pożyczkowych, znanych dziś jako Kasy Stefczyka.

Stefczyk z wykształcenia był historykiem. Po ukończeniu w 1879 r. Gimnazjum św. Anny studiował na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego i w Wiedniu. W 1887 r. doktoryzował się w zakresie nauk historycznych, w latach 1884 – 1898 był profesorem Szkoły Rolniczej w Czernichowie. W 1889 r. przebywał w Westfalii, gdzie zapoznał się z systemem wiejskich kas spółdzielczych zakładanych przez Raiffeisena, które od 1866 r. szeroko przyjęły się w krajach niemieckich i w Austrii. Po powrocie do kraju pracował jako nauczyciel szkoły rolniczej w Czernichowie koło Krakowa, gdzie założył w 1889 r. pierwszą na ziemiach polskich wiejską spółdzielnię oszczędnościowo-pożyczkową według wzoru Raiffaisena. W latach 1898-1899 był dyrektorem Związku Handlowego Kółek Rolniczych. W latach 1899–1918 był kierownikiem Biura Patronatu dla Spółek Oszczędności i Pożyczek przy Wydziale Krajowym we Lwowie. Prowadząc szeroką działalność w zakresie rozwoju spółdzielczości założył ponad 1500 spółek. Przyczynił się do upowszechnienia wiejskich kas spółdzielczych i osłabienia lichwy w Galicji.

W 1907 r. był współorganizatorem, a od 1909 r. pierwszym dyrektorem Krajowej Centralnej Kasy dla Spółek Rolniczych we Lwowie, powołanej przez galicyjski Sejm Krajowy. Od 1907 r. był członkiem PSL-u, z jego ramienia – posłem do Sejmu Krajowego we Lwowie. W czasie Obrony Lwowa w listopadzie 1918 r. był jednym z przywódców polskiego Komitetu bezpieczeństwa i ochrony dobra publicznego odpowiedzialnym za resort skarbu. W 1919 r. przeniósł się do Warszawy, gdzie do 1924 r. kierował Centralną Kasą Spółek Rolniczych (przeniesioną tam ze Lwowa). W 1924 r. zainicjował powołanie Zjednoczenia Związków Spółdzielni Rolniczych i został jego prezesem. Był też autorem wielu prac o spółdzielczości, a tuż przed śmiercią uzyskał habilitację na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Franciszek Stefczyk zmarł 30 czerwca 1924 r. w Krakowie. Został pochowany wraz z żoną na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie. W 1993 r. powstała w Polsce SKOK odwołująca się do tradycji Kas Stefczyka, która przyjęła Franciszka Stefczyka za swojego patrona.

Tomasz Kwiatek, NGO Opole

 


View on YouTube

 

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony.

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.