„Rok 1863” - prosta, intuicyjna, szybka i emocjonująca gra karciana o Powstaniu Styczniowym. POLECAMY!

zdjęcia: Sonia Kozińska
zdjęcia: Sonia Kozińska

Kilka tygodni temu miała premierę pierwsza w Polsce gra karciana o Powstaniu Styczniowym. Dwójka krakowskich miłośników historii – Łukasz Wrona oraz Piotrek Krzystek – postanowili w niecodzienny sposób przypomnieć o 150 rocznicy tego wydarzenia. Efektem kilkumiesięcznej pracy nad źródłami, grafikami… i poligrafią powstała gra „Rok 1863”.


Jest to bardzo prosta, intuicyjna, szybka i emocjonująca gra, w której gracze (od dwóch do czterech) wcielają się w rolę przywódców partii powstańczych. Ich zadaniem jest walka z Moskalami na kolejnych słynnych polach bitew – pod Grochowiskami, Żyrzynem czy Małogoszczem. Jednakże współpraca, choć często koniecznie, nie zawsze przynosi korzyści wszystkim graczom. Na koniec zwycięzca zostaje ten, kto wniósł do walki najwięcej swojej siły i zaangażowania. Dlatego też gracze, muszą kalkulować, czy warto dzielić się chwałą zwycięskiej bitwy z większą ilością graczy.

Ta mechanika gry odzwierciedla nie tylko trudy i słabe zaopatrzenie powstańców ale i waśnie pomiędzy dowódcami. Choć ciągle Kozacy, artyleria i „Wiesztiel” to najwięksi wrogowie graczy, nie mogą bezgranicznie zaufać swoim kolegom ze stolika.

Gra „Rok 1863” ma olbrzymi walor edukacyjny. Na każdej karcie znajduje się grafika bądź obraz z epoki oraz fragment wspomnień czy powstańczej literatury. Więcej o każdej karcie (np. Langiewiczu, Kuciu kos czy Kozakach) można przeczytać na stronie www.rok1863.net, która jest kopalnią wiedzy o grze i Powstaniu Styczniowym. Ponadto na blogu http://rok1863.blogspot.com/ autorzy codziennie dzielą się swoimi spostrzeżeniami na temat powstania i obchodów jego okrągłej rocznicy.

„Rok 1863” to nie tylko przygoda dla rodzin czy przyjaciół ale i doskonałe narzędzie innowacyjnej edukacji. Zasad gry można nauczyć się w 3 minuty a rozgrywka (oprócz pierwszej poznawczej) trwa ok 30 minut. Dlatego też grę można wykorzystać podczas lekcji historii w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. To nie tylko rozrywka dla uczniów ale i doskonały punkt wyjścia do dyskusji o insurekcji.

A tymczasem do zobaczenia na rekonstrukcjach bitew z okresu powstania styczniowego!

Grę można zakupić na stronie www.rok1863.net

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony.

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.