Prof. Legutko dla wPolityce.pl: Polacy we Lwowie nie wyjechali z Polski, lecz Polska została im zabrana. "Nie ma czegoś takiego jak 'Polonia ukraińska'”

Cmentarz Orląt Lwowskich, Fot. Wikipedia.pl
Cmentarz Orląt Lwowskich, Fot. Wikipedia.pl

Przy okazji pierwszych decyzji papieża Franciszka dotyczących Polski pojawiła się w mediach informacja (m.in. w „Rzeczpospolitej” i we Frondzie), że arcybiskup Mokrzycki, metropolita lwowski, który ma zostać metropolitą wrocławskim, jest skonfliktowany z „Polonią ukraińską” z powodu decyzji o odprawianiu we lwowskiej katedrze mszy w języku ukraińskim.

Nie wchodzę w meritum opisanej sprawy, ale język tej informacji mnie wielce zasmucił.

Nie ma czegoś takiego jak „Polonia ukraińska”. Słowo "Polonia" określa zbiorowość Polaków, którzy sami lub ich przodkowie wyemigrowali z Polski i zamieszkali na obczyźnie.

Polacy we Lwowie nie wyjechali z Polski, lecz Polska została im zabrana. Nazywanie ich Polonią - a zdarza się to niestety dość często - jest dla nich bardzo bolesne. Pamiętam łzy w oczach lwowiaków, gdy jeden z moich kolegów nazwał ich tak przy okazji ważnej uroczystości patriotycznej w Operze Lwowskiej.

Uznali to – i słusznie – za propagandowe zwycięstwo ich wrogów. Wyrażenie „Polonia ukraińska” jest nie tylko mylące, ale fałszujące historię oraz polską świadomość historyczną. Lwów był ponad sześćset lat jednym z najważniejszych miast Rzeczpospolitej, a jego polskość jest od siedemdziesięciu lat mordowana.

I jeszcze jedno wspomnienie z uroczystości na cmentarzu Orląt Lwowskich, gdzie wartę pełnili młodzi harcerze.

Czy ty jesteś z Ukrainy, czy z Polski?

– zapytał jednego z chłopców pewien polski polityk.

Ja jestem ze Lwowa

– odpowiedział chłopiec, zapewne dumny z tego, że wspaniała historia polskiego harcerstwa zaczęła się właśnie we Lwowie.

Uważajmy na słowa, zwłaszcza, gdy jesteśmy na Kresach i gdy mówimy o Polakach, którzy ciągle tam trwają.

***

SPRAWDŹ jakie niezwykłe i rzadko spotykane książki na temat Kresów możesz kupić wSklepiku.pl

POLECAMY TEŻ książki prof. Legutko, w tym "Esej o duszy polskiej"

Esej o duszy polskiej

Ilustracja powyżej pochodzi z "Dziejów Polski" A.Sokołowskiego, wydanie z 1901 roku

Autor

Wspólnie brońmy Polski i prawdy! www.wesprzyj.wpolityce.pl Wspólnie brońmy Polski i prawdy! www.wesprzyj.wpolityce.pl Wspólnie brońmy Polski i prawdy! www.wesprzyj.wpolityce.pl

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych