5 marca 1940 r. Biuro Polityczne Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego podjęło uchwałę o rozstrzelaniu polskich jeńców wojennych przebywających w sowieckich obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz polskich więźniów przetrzymywanych przez NKWD na obszarze przedwojennych wschodnich województw Rzeczypospolitej. W wyniku tej decyzji zgładzono około 22 tys. obywateli polskich.
W przededniu 73. rocznicy tamtych wydarzeń w Sali Kolumnowej Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej odbyła się kolejna już Konferencja dla uczniów szkól warszawskich pt. „Katyń - 5 marca Dzień Pamięci”. Jej pomysłodawcą był śp. ks. prałat Zdzisław Jastrzębiec Peszkowski - cudem ocalony świadek Katynia. Konferencję każdego roku organizują nauczyciele z Solidarności oświatowej z Warszawy i Fundacja „Golgota Wschodu”.
Relacja z Konferencji na stronie KSD: http://www.ksd.media.pl/aktualnosci/1024-katyn-5-marca-dzien-pamięci
KSD
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/152357-katyn-5-marca-dzien-pamieci-tego-dnia-biuro-polityczne-kc-kcpr-podjelo-uchwale-o-rozstrzelaniu-polskich-jencow-wojennych-przebywajacych-w-sowieckich-obozach