Urocze ubolewanie publicystów TOK FM. "Obchody powstania styczniowego to wielkie zwycięstwo polskiej prawicy, takich portali jak wPolityce.pl"

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
Fot. wPolityce.pl
Fot. wPolityce.pl

Na zdjęciu: sojusz władzy i mediów w czystej formie. Wręczenie nagród Kisiela przyznawanych przez tygodnik "Wprost" - 20 stycznia 2013. Właścicielem pisma jest Michał M.Lisiecki, który ostatnio postanowił - jak to ujął - "wypełnić zapotrzebowanie na prawicowe treści".

***

Z nieukrywanym zadowoleniem i satysfakcją przyjęliśmy dzisiejszą rozmowę w poranku radia TOK FM. Jak się bowiem okazało, obchody 150. rocznicy wybuchu powstania styczniowego dotarły nawet do siedziby mediów tak mocno dystansujących się od tej pięknej tradycji.

Refleksje rozpoczęła Janina Paradowska:

Te obchody a także to, co wokół nich się dzieje zaczyna być coraz ciekawsze, ponieważ tak w pewnym momencie wydawało się, że to będzie tylko, nie wiem, kolejna manifestacja patriotyczna Prawa i Sprawiedliwości, które chce tutaj odnowy moralnej, przygotowania do rządów, tymczasem nagle się okazało, że jest pluralistycznie

- oceniała.

A my z ciekawością nadstawiliśmy uszu.

Wojciech Maziarski z zaciśniętymi zębami przyznawał:

Ale to jest wielkie zwycięstwo prawicy polskiej, tzn. to, że narzuciła ta prawica, narzuciła Polsce temat rozmowy. To był pomysł prawicy i takich portali jak wPolityce.pl, pisowskich i związanych z tą prawą stroną politycznej. To był ich pomysł, by tej rocznicy nadać taki rozgłos i takie wielkie znaczenie i narzucić ten temat. Myśmy temu ulegli tzn. w tej chwili i prezydent i gazety...

- ubolewał publicysta.

Pięknie dziękujemy, panie Wojciechu. I owszem, przyznajemy - to był nasz pomysł - całego patriotycznego obozu, wielu Czytelników, którzy przysyłają informacje o lokalnych obchodach, licznych środowisk zaangażowanych w uroczystości, konferencje, przesyłanie wspomnień. Cieszymy się, że pomimo lekceważącego podejścia Sejmu i rządzących, temat udało się poruszyć i dotrzeć z nim do tak szerokich kręgów.

Paradowska próbowała jeszcze wspomnieć o inicjatywie prezydenta:

No prezydent już dawno to ogłosił, tylko nic się nie działo...

- mówiła.

Ano właśnie - gdzieś półgębkiem redaktor Paradowska przyznała, że inicjatywy rządowe utykają na górnym szczeblu, ponad głowami obywateli, że prawdziwe emocje, społeczeństwo obywatelskie, zaangażowanie - jest po prawej stronie.

A my wciąż zachęcamy do nadsyłania nam obchodów 150. rocznicy wybuchu powstania styczniowego w Państwa miejscowościach - nawet jeśli miałyby to być lokalne, niewielkie uroczystości. Może mają Państwo w domach pamiątki po swoich przodkach biorących udział w powstaniu, unikatowe zdjęcia czy zapiski - czekamy na nie pod adresem: [email protected]

Wiele z tych relacji, wspomnień i zapisków można znaleźć klikając w ten link.

CZYTAJ WIĘCEJ: 22 stycznia - 150. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. PRZEDSTAWIAMY NADESŁANE ZAPOWIEDZI OBCHODÓW

Przypominamy też rozmowę z prof. Mikołajczakiem z Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu, gdzie odbyła się świetna konferencja na temat styczniowego zrywu.

CZYTAJ TAKŻE: NASZ WYWIAD. Prof. Mikołajczak o obchodach rocznicy powstania styczniowego: Wydarzenia 1863 roku ukształtowały polską tożsamość, warto o tym pamiętać


 

lw, TOK FM

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych