"KRRiT nie zaaprobowała osób, które już w poprzednich kadencjach aktywnie działały w radach programowych"

fot. wpolityce.pl
fot. wpolityce.pl

Stanowisko Zarządu Głównego

Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich

w sprawie powołania przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji

Rad Programowych rozgłośni regionalnych Polskiego Radia

i oddziałów terenowych Telewizji Polskiej

z dnia 20 listopada 2012 r.

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich otrzymało od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji propozycję zarekomendowania kandydatów do Rad Programowych mediów publicznych - oddziałów terenowych Telewizji Polskiej i regionalnych spółek Polskiego Radia. Był to zwyczaj praktykowany od wielu kadencji Rad Programowych. Środowiska dziennikarskie oddziałów terenowych SDP zaproponowały w związku z tym niezależnych politycznie, uznanych specjalistów z zakresu mediów. Niestety, rekomendacje te zostały uwzględnione tylko w siedmiu przypadkach i wyłącznie do Rad Programowych rozgłośni PR.

Na 140 miejsc do 28 rad programowych regionalnych mediów publicznych,  przypadających  – zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji – dla środowisk spoza partii politycznych,  KRRiT nie nominowała  ani jednego kandydata do Rad Programowych oddziałów terenowych TVP  z rekomendacji ZG SDP i tylko siedmiu do spółek radiowych. Tymczasem rekomendacje ZG otrzymały 34 osoby, cenieni medioznawcy oraz dziennikarze z poważnym dorobkiem twórczym. Trudno nie uznać tej sytuacji za godną ubolewania.

KRRiT nie zaaprobowała osób, które już w poprzednich kadencjach aktywnie działały w radach programowych. Niektóre z nich pełniły funkcje przewodniczących,  wszyscy wyrażali publicznie opinie na temat zagrożeń oraz przedsięwzięć koniecznych dla ratowania mediów publicznych. Warto podkreślić, że osoby te nie reprezentowały Stowarzyszenia, lecz działały w społecznym interesie i spełniały oczekiwania związane z realizacją misji nadawców publicznych.

 

Z analizy składu rad można wywnioskować, że KRRiT preferowała szerzej nie znanych i nie zajmujących się nigdy profesjonalnie mediami elektronicznymi kandydatów,  a przesłanki którymi się kierowano nie miały charakteru merytorycznego i apolitycznego. Szczególnie w przypadku Rad Programowych oddziałów terenowych TVP mamy do czynienia z jaskrawym przejawem dyskryminacji kandydatów rekomendowanych przez największą organizację dziennikarską w Polsce.

 

W imieniu Zarządu Głównego SDP:

Krzysztof Skowroński, Prezes SDP

Agnieszka Romaszewska-Guzy, Wiceprezes SDP

Piotr Legutko, Wiceprezes SDP

 

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony.

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.