W wywiadzie udzielonym 12 listopada br. portalowi wpolityce.pl dr hab. Sławomir Cenckiewicz uhonorowany nagrodą czytelników w konkursie Książka Historyczna Roku (organizowanym m.in. przez IPN) za książkę „Długie ramię Moskwy. Wywiad wojskowy Polski Ludowej 1943–1991” zarzuca Instytutowi Pamięci Narodowej „pod wodzą Łukasza Kamińskiego” „załamanie procesu udostępniania dokumentów wojskowych służb PRL” oraz to , iż IPN „notorycznie >gra na nosie< badaczom zainteresowanym Ludowym Wojskiem nie wrzucając do elektronicznego inwentarza spisu akt wojskowych”.
Myli się Sławomir Cenckiewicz. Materiały dotyczące Wojskowej Służby Wewnętrznej przechowywane w Centrali Instytutu Pamięci Narodowej od października 2011 roku znajdują się w systemie informacji archiwalnej Nexus czyli bazie danych dostępnej dla każdego badacza i dziennikarza we wszystkich czytelniach Instytutu Pamięci Narodowej (syg. IPN BU 2386). Trudno jest podzielić pogląd o załamaniu udostępniania skoro do połowy listopada badacze wypożyczyli ok. 4,5 tys. jednostek archiwalnych.
W kwestii baz i udostępniania dodam jeszcze , że w Instytucie nadal prowadzone są prace mające na celu odtworzenie struktury materiałów Zarządu II Sztabu Generalnego. Wynika to z faktu, że materiały te zostały przekazane do IPN przez poprzedniego dysponenta w postaci zupełnie nieuporządkowanej, bez wiarygodnej ewidencji. Dzięki pracy archiwistów opisano 20 tys. jednostek archiwalnych, do opisania pozostało jeszcze 8 tys. Zgodnie z przyjętymi założeniami proces ten zakończy się w ciągu dwóch miesięcy. Po zakończeniu tego etapu informacje na temat ww. materiałów będą wprowadzone do aplikacji archiwalnej Nexus. Fakt, iż materiały te nie znajdują się jeszcze w bazie Nexus nie oznacza, że dostęp do nich jest niemożliwy lub w jakikolwiek sposób utrudniony.
Każdy badacz i dziennikarz składając wniosek otrzyma kompletną informację na temat zachowanych materiałów pochodzących ze zbiorów Zarządu II. Na dowód tego, że akta Zarządu II są w obiegu naukowym wystarczy podać, że od września 2011 r. wypożyczono 2 tys. jednostek archiwalnych wywiadu wojskowego.
Dodatkowo, uprzejmie informuję, że w latach 2011-2012 wnioski naukowo-badawcze oraz wnioski służbowe w Centrali oraz oddziałach i delegaturach Instytutu złożyło łącznie 48 badaczy (31 badaczy z zewnątrz, 17 z IPN) zajmujących się problematyką komunistycznych wojskowych służb specjalnych.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/144826-kazdy-badacz-i-dziennikarz-skladajac-wniosek-otrzyma-kompletna-informacje-rzecznik-prasowy-ipn-odpowiada-slawomirowi-cenckiewiczowi