Jak to z majora „Ponurego” porucznika zrobiono

Fot. Wikipedia / Filip Konderko
Fot. Wikipedia / Filip Konderko

31 października na stronie internetowej Ministerstwa Obrony Narodowej ukazał się tekst pt. „Awans dla bohatera”, informujący o podpisaniu przez ministra Tomasza Siemoniaka pośmiertnego awansu do stopnia pułkownika dla Jana Piwnika „Ponurego” – jednego z najsłynniejszych cichociemnych, legendarnego dowódcy partyzantki na Kielecczyźnie i Nowogródczyźnie.

W informacji znalazł się następujący zapis:

Jan Piwnik „Ponury” tytułowany przez społeczeństwo majorem, w rzeczywistości posiada stopień wojskowy porucznika, który został mu nadany w dniu 20 marca 1941 r.

Z racji tego, że przez kilka lat byłem pracownikiem biura prasowego i mam świadomość, że wstawiając informację na stronę, można popełnić błąd, napisałem e-mail do Departamentu Prasowo-Informacyjnego MON, do którego dołączyłem kopię zaświadczenia weryfikacyjnego Jana Piwnika z 20.02.1964 r. z Londynu, w którym zweryfikowany został jako major i potwierdzone jest, że rozkazem Dowódcy Armii Krajowej nr 512/BP z dnia 2.10.1944 r. pośmiertnie został odznaczony Orderem Wojennym Virtuti Militari klasy V.

Byłem święcie przekonany, że sprawa będzie oczywista i na stronie resortu obrony zostaną dokonane poprawki co do stopnia Jana Piwnika. Jednak po jakimś czasie otrzymałem zwrotną informację, że:

na podstawie analizy zebranych dokumentów, Pan Jan Piwnik „Ponury” okrzyknięty przez społeczeństwo majorem, w rzeczywistości posiadał stopień wojskowy porucznika.

Zastanawiałem się cały czas, jakie to dokumenty zostały przeanalizowane, że wyciągnięto takie wnioski. Po kilku dniach okazało się, że jest to informacja z Departamentu Kadr MON.

Jako autor wydanej w zeszłym roku książki pt. „Droga „Ponurego”. Rys biograficzny majora Jana Piwnika” oraz historyk zajmujący się od kilku lat badaniem dziejów Armii Krajowej, czuję się w obowiązku poinformować Pana ministra, że warto byłoby przeanalizować dokumenty poświęcone majorowi „Ponuremu”, znajdujące się w Studium Polski Podziemnej w Londynie oraz tamtejszym Instytucie Polskim i Muzeum im. gen. Sikorskiego. Bowiem zaświadczenie, które przesłałem do ministerstwa, nie jest jedynym poświadczeniem stopnia majora nadanego Janowi Piwnikowi.

Proszę także zwrócić uwagę m.in. na:

1.  Dokument sporządzony przez komisję obradującą w 1964 r. w Londynie pod przewodnictwem gen. dyw. Tadeusza Komorowskiego, w składzie: gen. bryg. Tadeusz Pełczyński, płk dypl. Karol Ziemski, płk dypl. Kazimierz Iranek-Osmecki oraz ppłk inż. Przemysław Kraczkiewicz. Komisja ta weryfikowała odznaczenia nadane przez Dowódcę AK zasłużonym żołnierzom podziemia w ostatnich dniach powstania warszawskiego, które nie były ogłoszone w oficjalnych rozkazach;

2.  Inauguracyjną listę odznaczonych Krzyżem Armii Krajowej – Londyn, 15.08.1967 r.;

3.  Zarządzenie Prezydenta RP na uchodźstwie Kazimierza Sabbata o nadaniu na wniosek gen. bryg. Klemensa Rudnickiego majorowi Janowi Piwnikowi „Ponuremu” Orderu Wojennego Virtuti Militari klasy IV – Londyn, 16.05.1988 r.

Tak jak już kiedyś pisałem, najlepszym dokumentem potwierdzającym awans jest bezsprzecznie rozkaz awansowy. Jednak historyk, gdy nie posiada bezpośrednich źródeł musi opierać się na wszystkich dostępnych źródłach pośrednich, z naciskiem na słowo wszystkich. Byłbym oczywiście zachwycony gdyby przechowała się pełna dokumentacja dotycząca dziejów AK, zapewne ułatwiło by mi to pracę, ale czy wtedy byłaby ona aż tak pasjonująca?

W całej sprawie nie chodzi o sławę, zaszczyty, czy odznaczenia, chodzi jedynie o prawdę historyczną, o co proszę w imieniu swoim oraz podkomendnych majora Jana Piwnika „Ponurego”, którzy są bardzo poruszeni „degradacją” swojego ukochanego Komendanta.

Kopie wszystkich wymienionych w tekście dokumentów można znaleźć na współtworzonym przeze mnie blogu historycznym „Wokół Wykusu” w informacji pt. „Awans i „degradacja” majora „Ponurego”.

Wojciech Königsberg

Autor książki: "Droga Ponurego. Rys biograficzny majora Jana Piwnika", Warszawa 2011.
Zdobywca w 2012 r. nagrody im. prof Tomasza Strzembosza dla autora najlepszej książki historycznej dotyczącej najnowszej historii Polski.

 

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony.

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.