Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich o sytuacji w "Rzeczpospolitej"

fot.wPolityce.pl
fot.wPolityce.pl

Oświadczenie Zarządu Głównego
Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich
6 listopada 2012 r.

Zwolnienie redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej”, jego zastępcy, szefa działu krajowego oraz czołowego dziennikarza śledczego uznajemy ze względu na konsekwencje tego kroku za naruszenie kruchej równowagi na rynku dzienników ogólnopolskich.

Przed rokiem wystosowaliśmy do Grzegorza Hajdarowicza apel o umożliwienie redakcji „Rzeczpospolitej” kontynuowania jej linii programowej. Szanując prawa właściciela wyszliśmy wówczas z założenia, że możliwość wyrażenia zróżnicowanych poglądów jest istotą demokracji w Polsce, a dziennik „Rzeczpospolita” jednym z jej filarów.

Po decyzjach, jakie Grzegorz Hajdarowicz podjął 5 listopada br. oraz zapoznaniu się z argumentacją, jakiej użył, by je uzasadnić, uważamy, że niezależność redakcji została skrajnie zagrożona. W naszej opinii wizerunek i marka „Rzeczpospolitej” najbardziej ucierpiały na naciskach, jakimi jej dziennikarze zostali poddani przez właściciela.

W imieniu Zarządu Głównego SDP:
Krzysztof Skowroński, Prezes SDP
Stefan Truszczyński, Sekretarz Generalny SDP

 

Oświadczenie Zarządu Głównego
Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich
6 listopada 2012 r.


Dążenie do odkrycia prawdy i ujawnianie ukrywanych przez władzę informacji jest podstawowym obowiązkiem dziennikarskim. Jest to szczególnie istotne w tak bulwersującej sprawie jak "śledztwo smoleńskie". Reporter, który uzyskał wiedzę o prowadzonych badaniach, nie może zwlekać z opublikowaniem ich i przedstawieniem opinii publicznej. Nie musi czekać, aż stosowne instytucje wydadzą oficjalne oświadczenie. Jeżeli posiadane informacje pochodziły z niezależnych źródeł, to tym samym dochował rzetelności dziennikarskiej. W takiej sytuacji kluczowa jest ochrona źródeł informacji i wsparcie ze strony macierzystej redakcji.

Działania podjęte przez Radę Nadzorczą i właściciela wydawnictwa „Presspublica” wobec Cezarego Gmyza uznajemy za naruszenie obowiązujących w wolnych i niezależnych mediach zasad postępowania wobec dziennikarzy śledczych. Próbę wymuszenia na autorze ujawnienia jego informatorów oraz szczegółów śledztwa uznajemy za niedopuszczalną.

W imieniu Zarządu Głównego SDP:
Krzysztof Skowroński, Prezes SDP
Stefan Truszczyński, Sekretarz Generalny SDP

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych