"Nie łączmy ochrony maltretowanych kobiet z koniecznością przyjęcia doktryny gender, ani żadnej innej ideologii"

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
Fot. sxc.hu
Fot. sxc.hu

Do Pana Donalda Tuska

Prezesa Rady Ministrów

Centrum Służby Rodzinie w Łodzi – organizacja prowadząca działalność pożytku publicznego w zakresie pomocy osobom i rodzinom, w tym przeciwdziałania przemocy, zwraca się z prośbą o nie podpisywanie zaproponowanej przez Radę Europy Konwencji w sprawie zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej.

Centrum Służby Rodzinie jest inicjatorem i współautorem pierwszego w Polsce systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie (realizowanego obecnie przez miasto Łódź), rocznie pomaga kilku tysiącom osób oraz prowadzi największy w Polsce niepubliczny dom dla matek w ciąży i z małymi dziećmi (Dom Samotnej Matki im. Stanisławy Leszczyńskiej), w którym schronienie przez 20 lat działalności znalazło ponad 1000 kobiet, w tym wiele chroniących się przed przemocą domową.

Konwencja w sprawie zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej w art. 3 wprowadza do prawa polskiego definicję płci zaczerpniętą z doktryny gender. Dla Konwencji charakterystyczny jest pejoratywny stosunek dla kultury, tradycji i dziedzictwa narodów. Wydaje się, że autorzy Konwencji musieli zdawać sobie sprawę, iż będzie to wzbudzać kontrowersje. W naszym przekonaniu prawdziwa troska o osoby doświadczające przemocy, powinna motywować autorów do przyjęcia w kwestiach definicyjnych spojrzenia możliwego do zaakceptowania dla wszystkich środowisk, jak to chociażby ma miejsce w Konwencji o prawach dziecka, przyjętej obecnie przez 193 kraje.

Niestety Konwencja w sprawie zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej Rady Europy w obecnym brzmieniu wydaje się być manifestem społeczno-politycznym, a nie instrumentem ochrony osób doświadczających przemocy. Kobiety stały się w tym dokumencie narzędziem ukrytych interesów; po raz kolejny zostały uprzedmiotowione i wykorzystane. Nie łączmy ochrony maltretowanych kobiet z koniecznością przyjęcia doktryny gender, ani żadnej innej ideologii.

Ponieważ ewentualna dyskusja nad Konwencją może stać się przyczyną do debaty na temat efektywności naszego społeczeństwa, państwa i samorządu w zakresie wsparcia osób doświadczających przemocy w rodzinie, proponujemy uwzględnienie następującej tematyki:

1. Efektywne przygotowanie dzieci i młodzieży do założenia zdrowej, wolnej od przemocy, rodziny.

2. Promowanie rodziny jako najlepszego środowiska wychowania dzieci do empatii i nawiązywania trwałych więzi opartych na mądrej miłości.

3. Rozwój niepublicznych: ośrodków wsparcia dla osób doświadczających prze-mocy, ośrodków adopcyjnych, ośrodków dla rodzin zastępczych, rodzinnych form opieki zastępczej.

4. Wzmocnienie pracy socjalnej z rodziną i zwiększenie liczby asystentów rodzinnych w kierunku efektywnego wsparcia rodziny, bez względu na jej dochód.

5. Usprawnienie działalności sądów rodzinnych.

Wydaje się, że szczególnie w 2012 roku – Roku Janusza Korczaka – refleksja na temat realnych mechanizmów wsparcia osób znajdujących się w sytuacji kryzysowej, powinna znaleźć swoje ważne miejsce. Proponujemy odsunięcie na bok ideologii i wspólne połączenie działań przeciw przemocy.

Z poważaniem

Tomasz Bilicki

zastępca dyrektora ds. programowych

Centrum Służby Rodzinie

 

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych