„Na Poważnie” – to nowy miesięcznik o Polsce, naszej historii i kulturze. Pięknie wydany, pełen kolor i doskonały papier, wspaniałe zdjęcia, sztywna okładka. To pismo o którym czytelnicy mówią: jest tak ciekawe, że po przeczytaniu nawet przez myśl nam nie przechodzi by je wyrzucić. Doskonale uzupełnia bibliotekę, jest wydawnictwem, do którego się wraca.
Autorami tekstów są znani i cenieni w swoich środowiskach m.in. publicyści, historycy i historycy sztuki, osoby znające swój warsztat, a jednocześnie piszące językiem przystępnym, o sprawach arcyciekawych. Bliskie są nam poglądy konserwatywne i katolicko-narodowe. Jesteśmy Polakami i kochamy nasz kraj, ludzi tu żyjących, i tych, którzy odeszli. Łączymy się także z dziedzictwem pokoleń pozostawionym na Kresach oraz w rozproszeniu – na wychodźstwie.
Tematem wiodącym numeru 3/4 jest słabość dzisiejszej demokracji (w Polsce i na świecie) i jej niegdysiejsza siła oraz względna skuteczność (w I Rzeczypospolitej). Kruszymy mity: czy Jan Zamoyski zasłużył na swoją opinię „trybuna ludu”? – pyta się prof. Jan Dzięgielewski, a dr Paweł Skibiński przybliża nam nieznane oblicze frankistowskiej Hiszpanii. Czy wiedzą państwo, że jednym z podstawowych narzędzi produkowanych przez „demokratów” była gilotyna, wprowadzona przez rewolucję znad Sekwany, a udoskonalona przez innych nosicieli postępu – III Rzeszą? Niestety, używana przeciwko polskim patriotom.
Polecamy szczególnie artykuły poświęcone nauczaniu i czerwcowym pielgrzymkom Jana Pawła II do Polski, w 25 rocznicę jednej z przełomowych, tej z 1987 r. Piszą o papieżu – Polaku i naszym katolicyzmie m.in. dr Barbara Fedyszak-Radziejowska i Milena Kindziuk. Ponadto zapraszamy do wędrówki po Świątyniach Opatrzności Bożej, i tych obecnych w przestrzeni publicznej od dawna (np. w Mokobodach), i tej budowanej na polach Wilanowskich.
Teksty Izabelli Galickiej i Ludwiki Szymborskiej przenoszą nas w czasie do Sali obrad Sejmu Wielkiego, a następnie przez kolejne wieki i świątynie – w tym, perły polskiej architektury sakralnej. Jak zawsze piszemy dużo o Polonii, tym razem amerykańskiej i szwedzkiej, a także o Polakach na Wschodzie – w tym o Polakach ratujących Żydów w czasie II wojny światowej honorowanych przez współczesne państwo litewskie i umieszczonych na litewskiej liście odznaczonych medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie.
Wywiad miesiąca, to rozmowa braci Michała i Jacka Karnowskich z Bronisławem Wildsteinem o deformacjach demokracji, nadto równie ciekawa rozmowa Stanisława Żaryna z Andrzejem Sadowskim z Centrum Adama Smitha, i wiele innych atrakcji. Należą do nich na pewno „kąśliwe” rysunki Andrzeja Krauze i czarno-białe (a zatem lepsze niż kolorowe) zdjęcia Erazma Ciołka. I jeszcze, nigdy nie publikowany rysunek Józefa Czapskiego, i jeszcze…Więcej nie powiem!
Miesięcznik jest dostępny w Empikach i dobrych salonach prasowych: Inmedio, Relay, RUCH, Garmond Press, a także w sklepie portalu wPolityce.pl
W imieniu całej redakcji zapraszam do lektury!
Jan Żaryn, redaktor naczelny.
Wydawcą pisma jest Stowarzyszenie Edukacji Medialnej i Społecznej im. Jana Liszewskiego, które można poznać bliżej na tej stronie. Tam znajdują się wszelkie informacje. Stowarzyszenie przyjmuje wpłaty na działalność statutową. Wydawanie miesięcznika jest jednym z takich, niestety kosztownych, zadań.
Wkrótce podamy państwu kolejne informacje. Za wszelkie wsparcie okazane nam dotychczas przy realizacji tego projektu - serdecznie dziękujemy!
Tylko wolne media mogą zmienić sytuację w Polsce. Tak właśnie było na Węgrzech. Tam zwolennicy odnowy państwa wygrali wbrew mediom postkomunistycznym, ale z poparciem tych, które miały odwagę ich wspierać. One były! O tym nie wolno zapominać.
gim
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/135569-to-pismo-o-ktorym-czytelnicy-mowia-jest-tak-ciekawe-ze-po-przeczytaniu-nawet-przez-mysl-nam-nie-przechodzi-by-je-wyrzucic