Zaproszenie do Milanówka na Inaugurację Ogólnopolskiego Konkursu Rymkiewiczowskiego - niedziela

Serdecznie zapraszam na Inaugurację Ogólnopolskiego Konkursu Rymkiewiczowskiego, która odbędzie się w ramach Festiwalu Otwartych Ogrodów w Milanówku.

W programie: recytacja wierszy Rymkiewicza w wykonaniu wybitnego aktora Jerzego Zelnika, rozmowy o współczesnej literaturze z udziałem profesora Andrzeja Waśko i redaktora, dziennikarza Wojciecha Reszczyńskiego.
Obejrzymy prace młodych, milanowskich artystów Anny Kordowicz-Markuszewskiej i Leszka Markuszewskiego.
Ogłosimy również wyniki Konkursu plastycznego dla milanowskich szkół podstawowych "Zachód słońca w Milanówku".
W załączniku przesyłam plakat dotyczący niedzielnego spotkania oraz informacje i plakat dotyczący Ogólnopolskiego Konkursu Rymkiewiczowskiego, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Rozwoju Obywatelkiego. Więcej o Konkursie na www.konkurs-rymkiewiczowski.pl
Bardzo proszę o przesyłanie zaproszenia dalej, zapraszamy na niedzielny spacer do Milanówka, czyli coś dla duszy i ciała...
Spotykamy się w Milanówku, w najbliższą niedzielę 17 czerwca o godzinie 13-ej w Amfiteatrze przy ul. Krótkiej (róg Fiderkiewicza)
Pozdrawiam serdecznie,
Małgorzata Podgórska-Paciorek
Stowarzyszenie Rozwoju Obywatelskiego
Klub GP Milanówek

 

OGÓLNOPOLSKI KONKURS RYMKIEWICZOWSKI

O KONKURSIE

Jest prawdziwym człowiekiem renesansu: poetą, historykiem, historykiem literatury, eseistą, pisarzem, dramaturgiem, komediopisarzem, imitatorem, tłumaczem i krytykiem literackim. Prof. dr hab. Jarosław Marek Rymkiewicz, bo o nim mowa, to postać znana
z pierwszych stron gazet – ale także twórca, którego dorobek analizowany jest w szkołach
i na uniwersytetach w całej Polsce.

Najważniejsze cele Ogólnopolskiego Konkursu Rymkiewiczowskiego to: popularyzacja czytelnictwa, literatury polskiej i jej historii, oraz historii Polski. Idealnym medium jest właśnie twórczość Jarosława Marka Rymkiewicza. Poprzez zachęcanie do lektury jego poezji i książek eseistycznych chcemy zwrócić uwagę również na stosowaną przez niego metodologię literaturoznawczą oraz program klasycyzmu literackiego. Niezwykle ważna jest dla nas także promocja małych ojczyzn – w tym wypadku na przykładzie Miasta Ogrodu – Milanówka, z którym od wielu lat związany jest Rymkiewicz (Zachód słońca
w Milanówku
; nagroda Nike).

Konkurs skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz studentów. Zadaniem biorących w nim udział jest napisanie analizy, recenzji lub eseju (w zależności od kategorii wiekowej i wybranego tematu). Poniżej przedstawiamy listę tematów konkursowych.

Prace należy nadsyłać do 1 września 2012 roku drogą elektroniczną na adres: [email protected]. Na zwycięzców czekają: nagrody pieniężne i rzeczowe oraz publikacja ich tekstu w prasie.

Zapraszamy do śledzenia konkursowego bloga w serwisach salon24.pl i latte24.pl oraz do polubienia profilu Konkursu na Facebooku. Szukajcie nas także na Twitterze. Regulamin Konkursu dostępny jest na stronie Stowarzyszenia Rozwoju Obywatelskiego.

KONFERENCJA I GALA

Konferencja Rymkiewiczowska oraz gala wręczenia nagród odbędą się 27 października w Teatrze Letnim w Milanówku. W Konferencji wezmą udział prof. Ewa Paczoska (UW), prof. Andrzej Nowak (UJ), dr Marzena Woźniak-Łabieniec (UŁ), dr Olaf Krysowski (UW) oraz pisarz Rafał A. Ziemkiewicz. Gala wręczenia nagród połączona zostanie z koncertem, podczas którego wykonane zostaną utwory stanowiące tło dla poezji Jarosława Marka Rymkiewicza.

SZUKAJCIE NAS NA:

www.facebook.com/KonkursRymkiewiczowski

www.konkursrymkiewiczowski.salon24.pl

www.twitter.com/RymRymek

www.konkurs-rymkiewiczowski.pl

 

TEMATY KONKURSOWE

KONKURS SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

(do 3 stron maszynopisu; interlinia 1,5; czcionka nr 12)

1. Analiza i interpretacja wybranego wiersza z tomiku zatytułowanego «Zachód słońca
w Milanówku».

2. Wieszcz niepoprawny. «Żmut» – portret Mickiewicza wbrew tradycji romantycznej.

 

KONKURS UCZELNI WYŻSZYCH

(do 5 stron maszynopisu; interlinia 1,5; czcionka nr 12)

1. Program literacki Rymkiewicza zawarty w manifeście «Czym jest klasycyzm».

2. Badacz a przeszłość. Problem wartości poznawczej pisma na przykładzie książki eseistycznej «Aleksander Fredro jest w złym humorze».

3. Powstanie warszawskie – bezsensowna rzeź czy ofiara na rzecz wolnej Polski. Zgoda lub polemika z «Kinderszenen».

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych