Najpierw lista leków refundowanych. Teraz hospicja. Jakie jeszcze niespodzianki kryje pakiet zdrowotny Ewy Kopacz?

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
Fot. PAP
Fot. PAP

Była minister zdrowia Ewa Kopacz pozostawiła po sobie m.in. pakiet ustaw zdrowotnych. Co jakiś czas pojawiają się coraz to nowe informacje na temat ich zawartości.

I tak całkiem niedawno okazało się, że jednym ze skutków wejścia w życie ustawy o działalności leczniczej (1 lipca 2012 r.) będzie zagrożenie, a w wielu wypadkach uniemożliwienie działalności wielu stowarzyszeń i podmiotów kościelnych prowadzących hospicja oraz 350 placówek Caritasu zajmujących się chorymi przewlekle i dziećmi niepełnosprawnymi, a także takich organizacji jak „Lekarze Nadziei”.

Hospicja, jako podmioty wykonujące usługi lecznicze, według nowej ustawy, mają stać się przedsiębiorstwami i nie mogą już być organizacjami non profit. W efekcie nie będą mogły korzystać z odprowadzanego przez obywateli jednego procenta corocznego podatku i będą musiały wypracowywać zysk, żeby się utrzymać.

Przedstawiciele Forum Hospicjów Polskich alarmują, że jeśli nie dojdzie do zmian w ustawie to:

1. Stowarzyszenia, fundacje i osoby kościelne będą zmuszone prowadzić działalność leczniczą w formie działalności gospodarczej, czyli nie będą mogły przekazywać na opiekę hospicyjną świadczoną przez lekarzy i pielęgniarki środków z 1%, a otrzymane na nią darowizny księgowane jako przychody będą musiały być opodatkowane,

2. Stowarzyszenia i fundacje oraz osoby kościelne będą nadal starały się pozyskać fundusze z 1%, aby dzięki niemu można było prowadzić działalność na rzecz chorych ale tylko w zakresie pomocy społecznej, charytatywnej, edukacyjnej, opieki nad rodzinami i osobami osieroconymi,

3. Sparaliżowana zostanie działalność hospicjów i innych placówek pozarządowych, świadczących usługi lecznicze, wiele z 150 hospicjów zlikwiduje opiekę hospicyjną zaprzestając bezpłatnej pomocy medycznej chorym w ostatnim okresie życia, a zwłaszcza nieubezpieczonym i bezdomnym, których liczba pod opieką hospicyjną z roku na rok wzrasta.

4. W Polsce zostanie w majestacie prawa uniemożliwiona wszelka działalność charytatywna i non-profit w opiece zdrowotnej, innymi słowy to likwidacja organizacji pozarządowych w dziedzinie prozdrowotnej

5. Spowoduje to także dalsze uprzedmiotowienie osób chorych i zupełne zepchniecie ich na margines życia społecznego.

20 lutego Forum Hospicjów Polskich przesłało propozycje zmian w ustawie, z prośbą o podjęcie inicjatywy legislacyjnej do Ministra Zdrowia i do Rzecznika Praw Obywatelskich. Propozycje zostały podane także do wiadomości m.in. Ministra Pracy i Polityki Społecznej.

Minister Bartosz Arłukowicz przyznał, że być może (sic!) trzeba będzie znowelizować ustawę o lecznictwie, by zapewnić funkcjonowanie hospicjów. Zapewnił, że w najbliższych dniach przedstawi rozwiązanie wypracowane razem z resortem pracy. Jak podkreślił, resort na pewno nie dopuści do sytuacji, że hospicja przestaną przyjmować pacjentów. Nie odniósł się do konkretnych propozycji Forum Hospicjów Polskich.

B. minister zdrowia Ewa Kopacz na pytanie o skutki wejścia w życie ustawy o działalności leczniczej powiedziała, że chodziło o to, "by funkcjonowało jak najwięcej hospicjów w takiej formie, by mogły korzystać i z kontraktów z NFZ, jak i z 1-proc. odpisu". Jak dodała, intencją ustawodawcy jest, by jak najszybciej poprawić to co można, by nie utrudniać funkcjonowania hospicjów (sic!).

Pozostawiam to bez komentarza...

Autor

Nowy portal informacyjny telewizji wPolsce24.tv Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych