"Pani Minister zadaje potężny cios w naszą śląską kulturę, tożsamość i tradycję"

Chcę wyrazić głębokie oburzenie decyzją Pani Minister Krystyny Szumilas w sprawie de facto próby likwidacji religii w szkołach. Jako poseł, katechetka a jednocześnie Ślązaczka pragnę zaprotestować przeciwko działaniom Ministra Edukacji Narodowej wywodzącego się z Ziemi Śląskiej - ziemi, której wyznacznikiem są trzy podstawowe filary - wiara, rodzina i praca. Tak było przez wieki. Pani Minister zadaje potężny cios w naszą śląską kulturę, tożsamość i tradycję.

Tym bardziej jest to smutne, iż w tym roku obchodziliśmy niedawno 25 rocznicę śmierci ks. Franciszka Blachnickiego, kapłana diecezji katowickiej, niestrudzonego wychowawcy młodzieży, założyciela Ruchu Światło - Życie. We wszystkich kościołach Archidiecezji Katowickiej modliliśmy się 25 lutego o beatyfikację tego zasłużonego dla wychowania młodego pokolenia - syna śląskiej ziemi. Dziś Minister Edukacji Narodowej - z tej ziemi przecina korzenie swojej tożsamości, odwraca się od ogromnego trudu włożonego w wychowanie dzieci i młodzieży naszego Sługi Bożego, który w czasach komunizmu dokonywał dzieł wielkich. Religia powróciła po tym okropnym czasie do szkół. Dziś osoba z Knurowa Krystyna Szumilas, można powiedzieć sąsiadka ks. Blachnickiego urodzonego w Rybniku wyprowadza religię ze szkół! Do jakich czasów wracamy? Czy Pani Minister to robi świadomie? Czy też nie wie co czyni?

Poniżej moja interpelacja do Pani Minister Krystyny Szumilas.

Szanowna Pani

Ewa Kopacz

Marszalek Sejmu

Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

Na podstawie art. 192 ust. 3, Regulaminu Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (MP z 2002 r. Nr 23 poz. 398, z 2003 r. Nr 23 poz. 337, z 2004 r. Nr 12 poz. 182, z 2005 r. Nr 16 poz. 263, Nr 42 poz. 556, Nr 66, poz. 912, Nr 76 poz. 1062, z 2006 r. Nr 15 poz. 194 oraz z 2007 r. Nr 23, poz. 253), przekazuję w załączeniu na ręce Pani Marszałek interpelację poselską do Pani Minister Edukacji Narodowej Krystyny Szumilas, w sprawie nieuwzględnienia religii w ramowym programie nauczania w szkołach publicznych.

Izabela Kloc

 

Mikołów, dnia 09 marca 2012 roku

Szanowna Pani

Krystyna Szumilas

Minister Edukacji Narodowej

Interpelacja w sprawie nieuwzględnienia religii w ramowym programie nauczania w szkołach publicznych

Szanowna Pani Minister,

Nowe rozporządzenie w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych, podpisane przez Panią Minister Krystynę Szumilas 20 stycznia 2012 roku, które ma wejść w życie 1 września 2012 r., w ramowym programie nauczania nie uwzględnia religii. W rozporządzeniu pojawił się  zapis następujący: "W szkolnym planie nauczania uwzględnia się również wymiar godzin zajęć religii zgodnie z przepisami w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach" (par. 4 ust. 2 pkt 1).

Znaczy to w rzeczywistości tyle, że szkolny plan nauczania, w którym ulokowano religię może wykraczać poza ramówkę i czy znajdą się na te lekcje pieniądze, czy nie zależeć będzie od dobrej woli i wysokości budżetu konkretnej jednostki samorządu terytorialnego. Tak więc o tym, czy religia pozostanie w szkole, czy też nie - zadecydują władze samorządowe.

Takie zapisy rozporządzenia są wbrew zapisom konkordatu, a zwłaszcza art. 12 ust. 1, który mówi, iż "państwo gwarantuje, że szkoły publiczne organizują naukę religii zgodnie z wolą zainteresowanych w ramach planu zajęć szkolnych i przedszkolnych". Łamią też art. 53 Konstytucji RP gwarantującej nauczanie religii w szkołach.

W sytuacji, gdy dziś polska szkoła nie ma określonego modelu wychowawczego, to pozbycie się takiego przedmiotu jak religia to pozbawienie młodzieży budowania człowieczeństwa w oparciu o wartości.

W związku z powyższym pragnę zadać pani Minister następujące pytania:

  1. Jakie względy spowodowały umieszczenie takiego zapisu w rozporządzeniu? – w sytuacji, jest ono sprzeczne z konstytucją RP, Konkordatem między Stolicą Apostolską i Rzeczpospolitą Polską oraz ustawa o systemie oświaty.
  2. Kiedy zapisy rozporządzenia w ramowym programie nauczania  zostaną zmienione tak, by religia weszła do ramowego programu nauczania i by zmiany w rozporządzeniach nie spowodowały chaosu w organizacji roku szkolnego 2012/2013?

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony.

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.