Poradnik Antyfaszystowskiego Blokersa: "Demonstrowanie przeciwko neofaszystom jest ważne, ale niestety niewystarczające"

Fot. Jakub Szymczuk
Fot. Jakub Szymczuk

Poradnik Antyfaszystowskiego Blokersa.

 

Dlaczego to robimy?


Nie chcemy, aby neofaszyści panoszyli się i uczynili swój nacjonalizm, rasizm i antysemityzm pozorną "normalnością".

Nie chcemy i nie możemy zaakceptować faktu, że obecność neofaszystów w naszym społeczeństwie staje się zagrożeniem dla tych wszystkich, którzy nie pasują do ich obrazu świata, czyli dla np. osób które mają lewicowe poglądy, są cudzoziemcami, są bezdomne, należą do mniejszości narodowościowych, etnicznych, czy seksualnych.

Chcemy aktywnie, a nie tylko symbolicznie, zaprotestować przeciwko nietolerancji, dyskryminacji i neofaszystowskiej agresji.

1.O co chodzi?

Jak przeciwdziałać neofaszystowskim przemarszom?

Demonstrowanie przeciwko neofaszystom jest ważne, ale niestety niewystarczające. Trzeba odebrać im przestrzeń działania i efektywnie zapobiec faszystowskiej nagonce na ludzi. (...)

W jaki sposób mogę uczestniczyć w akcjach antyfaszystowskich?

Zbierz grupę znajomych, przyjaciół, koleżanek i kolegów z pracy, szkoły, uczelni, którym tak samo jak tobie nie podobają się hasła skrajnie prawicowych ugrupowań i przyjdźcie razem zamanifestować swój sprzeciw wobec neofaszystów. Najlepiej stworzyć małe grupy, w których będziecie czuli się pewnie i bezpiecznie. Grupa ta będzie dla was wsparciem, zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Wszystko jedno, czy "tylko" uczestniczycie w demonstracji czy też szykujecie się na blokadę faszystowskiej demonstracji, powinniście starać się działać wspólnie i wspierać siebie nawzajem. (...)

3. Sprawdzenie ekwipunku:

Co powinieneś zabrać ze sobą:

- dowód osobisty

- drobne pieniądze / kartę telefoniczną (do dzwonienia)

- lekarstwa, które musisz brać regularnie

- kartkę papieru i coś do pisania

- mapę / plan miasta

- praktyczne ciuchy (nierzucające się w oczy, wygodne)

- chustę / czapkę / okulary przeciwsłoneczne do ochrony przed fotografowaniem / filmowaniem, którego możesz sobie nie życzyć (Zgodnie z polskim prawem, maskowanie się podczas demonstracji jest legalne).

Czego w żadnym wypadku nie powinieneś zabierać:

- kalendarza, książki adresowej, listy telefonów, zdjęć

- alkoholu / narkotyków, broni

- psów, rowerów, ozdób (niebezpieczeństwo zranienia), plecaków podróżnych, zakupów...

- żadnych szminek, kremów, tłustych sztyftów itd. (ponieważ w przypadku użycia gazu łzawiącego szczególnie dobrze wchłania się on w tłuszczu; w tym wypadku także szkła kontaktowe mogą okazać się niebezpiecznie).
Komórki są wprawdzie praktyczne, ale gromadzą też wiele danych (wykasujcie wszystkie niepotrzebne numery z waszej książki adresowej). Pamiętaj, że jeśli zostaniesz zatrzymany, policji uda się z łatwością wyciągnąć z twojej komórki imiona i nazwiska, numery, smsy, zdjęcia i filmiki (także te wykasowane). (...)

5. A dalej już pójdzie:

Czy to nie jest zabronione? A co, jeśli chcą usunąć blokadę?

Policja musi wezwać 3 razy do opuszczenia placu / ulicy, zanim zacznie usuwać z tej przestrzeni aktywistów (nie zawsze to robi). Kiedy także po trzecim wezwaniu nadal będziesz stać lub siedzieć twoje blokowanie pozostaje jednak TYLKO wykroczeniem (podobnie jak niewłaściwe parkowanie). Zmienia się to tylko wtedy, jeśli przy ewentualnym usuwaniu manifestantów z miejsca blokady, będziesz stawiać aktywny opór.

-Zapiszcie sobie numer telefonu grupy prawnej (grupy antyrepresyjnej) podany na demonstracji lub stronie internetowej akcji. Pod tym numerem zgłaszają się ludzie z kręgu organizatorów, którzy służą pomocą prawną i których powinieneś poinformować o zatrzymaniu przez policję ciebie lub kogoś z twoich znajomych. Zatroszczą się oni o adwokata i spróbują wyciągnąć ludzi z komisariatu lub aresztu.

- Korzystajcie ze sposobów komunikowania się i odbierania informacji, które rekomendują organizatorzy protestu. Może to np. być sms od organizatorów,odwiedzanie na bieżąco strony internetowej demonstracji, czy też wysłany poprzez twittera zbiór aktualnych informacji o odbywających się akcjach albo ruchach bojówek neofaszystowskich.

- Ustawcie się w szeregach, chwyćcie się pod ramiona, tworząc łańcuch, tak żeby policja nie mogła wyciągnąć żadnej pojedynczej osoby. Zdarza się nierzadko, że ludzie w trudnych sytuacjach wbiegają na siebie. W tej sytuacji najlepszym wyjściem jest, kiedy wszyscy tworzą łańcuchy i w ten sposób nawzajem się ochraniają. (...)

7. Nic nie mów!

Podczas zatrzymania albo w areszcie policyjnym

Jeśli zostałeś zatrzymany albo umieszczony w komisariacie: Nie panikuj! Przekaż swoje imię i nazwisko do osób stojących wkoło i poproś je, aby zadzwonili do grupy antyrepresyjnej, jeśli sam wcześniej nie powiadomiłeś jej o zatrzymaniu. Najlepiej zaś przygotować sobie w komórce szablon sms-a ze swoim imieniem, nazwiskiem i miastem z którego się przyjechało. Umożliwi to w razie kłopotów szybkie poinformowanie grupy antyrepresyjnej.

Odmawiaj wszelkiego składania zeznań, milcz także podczas transportu czy na komendzie w sprawie zdarzeń z demonstracji. Przy stwierdzaniu tożsamości jesteś jedynie zobowiązany podać dotyczące twojej osoby: imię i nazwisko, adres, datę urodzenia i mniej-więcej sytuację zawodową (np. pracownica, współpracownik/członek personelu, studentka, bezrobotny).

Nie jesteś zobowiązany do żadnych dalszych odpowiedzi! Nic o rodzicach, szkole, firmie, pogodzie...żadnych rozmów prywatnych! Nie pozwól się zwieść, zastraszyć czy sprowokować! Nie musisz i nie powinieneś niczego podpisywać, także podczas doręczania twoich rzeczy! Protestuj przeciwko pobraniu odcisków twoich palców lub DNA i wnoś sprzeciw na działania policji! Masz swoje prawa, np. zadzwonić do prawnika, względnie do grupy antyrepresyjnej.

Powiedz jedynie, kim jesteś i jakie ci postawiono zarzuty, a nie co robiłeś albo co widziałeś.

W tym czasie grupa antyrepresyjna już działa, abyś jak najszybciej opuścił areszt. Pamiętaj o nich i im zaufaj - nikt nie zostanie bez opieki prawnej.

 

Cała instrukcja "Poradnik Antyfaszystowskiego Blokersa".

 

Bar, źródło: 11listopada.org


 

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony.

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.