„Kampania polska `39. Militarne i polityczne aspekty z perspektywy siedemdziesięciolecia”. Ważna publikacja wrocławskiego IPN

Fot. IPN
Fot. IPN

Ukazała się „Kampania polska `39. Militarne i polityczne aspekty z perspektywy siedemdziesięciolecia” pod redakcją Jerzego Kirszaka i Daniela Koresia. Prezentacja najnowszej publikacji wrocławskiego Oddziału IPN z udziałem autorów oraz gościa specjalnego – kpt. Jana Koprowskiego odbędzie się  1 września 2011, godz. 10.00, Klub Muzyki i Literatury, pl. Kościuszki 9

Specjalnym gościem spotkania zorganizowanego przez Oddział IPN będzie kpt. Jan Koprowski – jeden z ostatnich żyjących we Wrocławiu przedwojennych oficerów, uczestnik kampanii polskiej 1939 r. i francuskiej 1940 r., jeniec niemieckich oflagów, więzień PRL.



Na publikację „Kampania polska `39” składają się studia i materiały z międzynarodowej konferencji naukowej zorganizowanej we Wrocławiu w dniach 24 – 25 września 2009 r. przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu, Instytut Historyczny Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Koło Naukowe Historyków Wojskowości Uniwersytetu Wrocławskiego.


Fragment Wstępu:

W siedemdziesiątą rocznicę wybuchu II wojny światowej rozpoczętej we wrześniu 1939 r. w Polsce, w dniach 24-25 września 2009 r. odbyła się w gmachu Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego, pod honorowym patronatem b. Prezydenta RP Pana Ryszarda Kaczorowskiego, międzynarodowa konferencja naukowa „Militarne i polityczne aspekty kampanii polskiej 1939 r. z perspektywy siedemdziesięciolecia”.

Konferencja została zorganizowana przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu, Instytut Historyczny Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Koło Naukowe Historyków Wojskowości Uniwersytetu Wrocławskiego. Oprócz tego zamierzenia podjęto także inicjatywę przygotowania tomu studiów i materiałów o takim samym tytule, który obecnie mamy przyjemność oddać w Państwa ręce. Mamy nadzieję, że praca ta stanowić będzie kolejny wkład do dorobku historiografii polskiej dotyczącego ogólnego problemu kampanii polskiej w 1939 r.

(…) Autorzy prezentowanych w niniejszym tomie tekstów, pochodzący z kilkunastu ośrodków naukowych w Polsce, Czechach, Słowacji i Wielkiej Brytanii, skupili się w swoich studiach na różnych aspektach historii Polski międzywojennej, nawiązujących lub bezpośrednio dotyczących tragicznej - z polskiego punktu widzenia - kampanii jesiennej 1939 r. Pomimo dzielących nas od tamtych dni ponad siedemdziesięciu lat, które w historiografii przekładają się na ogromny dorobek kilku pokoleń badaczy, okazuje się, że historia kampanii polskiej 1939 r. ciągle wymaga poważnych i pogłębionych badań.

Z każdym kolejnym rokiem upływającym od tej daty, z każ­dym następnym pokoleniem historyków tworzących po 1939 r. pojawiają się nowe, nieodkryte wcześniej, źródła, nowe ustalenia i kolejne wątpliwości. W dalszym ciągu mnóstwo zagadnień związanych z przyczynami, przebiegiem i skutkami kampanii 1939 r. nie doczekało się nawet pobieżnego zbadania. Na niektóre wydarzenia, które - jak by się wydawało - są gruntownie opisane, należy spojrzeć z nowej perspektywy. Takie cele przyświecały także współautorom niniejszego tomu. (…)

Jerzy Kirszak, Daniel Koreś

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony.

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.